D vitamini eksikliği hangi sıkıntılara yol açar?

D vitamini eksikliği hangi sıkıntılara yol açar?

D vitamini eksikliği hangi sıkıntılara yol açar? 

D vitamini eksikliğinin dünyada yaklaşık 1 milyar kişiyi etkilediği tahmin ediliyor. “Güneş ışığı vitamini” olarak da adlandırılan D vitamini, cildin güneşe çıktığında kendi kendine ürettiği bir vitamin türü. Bu vitaminin vücutta eksikliği, rezervler çok ciddi derecede azalmadıkça genellikle belirti vermiyor. Verdiği takdirde de, kemik ağrısı, kemik erimesi, kas güçsüzlüğü şeklinde kendini gösterebiliyor. D vitaminini vücudunuza hangi yollarla alabileceğinizi, eksikliği halinde neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

 

D vitamininin vücuttaki işlevleri çok çeşitlidir: Kalsiyum emilimini artırmaktan, kalsiyum ve fosfat değerlerinin korunmasına, kemik ve hücre gelişiminin sağlanmasından, enflamasyonun azaltılmasına kadar vücutta pek çok açıdan önemli rol oynar. Bununla birlikte Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre dünyada yaklaşık 1 milyon kişide D vitamin eksikliği bulunmaktadır. Bu vitaminin vücuttaki eksikliği kısa dönemli ve uzun dönemli komplikasyonlara neden olabilmektedir.

 

D Vitamini Eksikliğine Neler Neden Olur?

 

Çeşitli faktörlerin D vitamini eksikliğini tetiklediği belirtilmektedir. Bunlar arasında:

 

  • Güneşe çıkarken sürekli güneş koruyucu sürülmesi,
  • Açık havada yeterince vakit geçirilmemesi,
  • Uzun süreli bebek emzirmek,
  • Hamilelik,
  • Obezite (obezite D vitamin ihtiyacını artırmaktadır) yer alır.

 

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 

Vücutta D vitamini eksikliği ne yapar, yakından incelemekte yarar var. D vitamini eksikliği her zaman belirti göstermez. Gösterdiği takdirde de, belirtileri şu şekilde ortaya çıkabilir:

 

- Berrak düşünememe,

- Kemik ağrısı,

- Sık kemik kırılmaları,

- Kas zayıflığı,

- Üst solunum yolları ve akciğer enfeksiyonları,

- Açıklanamayan yorgunluk.

 

D vitamini seviyesi vücutta çok ciddi ölçüde azalmadıkça belirti vermesi zaman alır. Bu durum da, tedavisini geciktirebilmektedir. D vitaminin eksikliği uzun dönemde ise kalp rahatsızlıklarına, bunamaya, şizofreniye, prostat kanserine ve ereksiyon sorunlarına neden olabilmektedir.

 

D Vitamini Doğal Yollarla Nasıl Takviye Edilir?

 

Güneş ışığı en etkili yoldur. Özellikle güneş ışınlarının daha az tehlikeli olduğu kış aylarında 15 ila 30 dakikalık güneşlenme süreleri vücudun D vitamini üretmesi açısından önemlidir.

D vitamini bakımından zengin olan besinleri tüketmek faydalı olacaktır. Bu besinler arasında özellikle somon, ton balığı gibi yağlı balıklar, dana eti, peynir, yumurta sarısı, mantar ve balık yağı yer alır. Bunun yanı sıra gıda üreticileri süt, kahvaltı gevreği, yoğurt, portakal suyu ve margarin gibi bazı yiyecek ve içeceklerin içeriğine D vitamini ekleyerek besinleri bu vitamin yönünden de zenginleştirmektedirler.

Vücudunuzda D vitamini eksikliği olup olmadığını kan testinde D vitaminine baktırarak anlayabilirsiniz.

 

 

İlgili Yazılar