Çocuğunuzda Laktoz İntoleransı Varsa...

Çocuğunuzda Laktoz İntoleransı Varsa...

Laktoz intoleransı, laktozun sindirilemesidir. Sütte bulunan şekere laktoz denir. Laktaz ise bağırsak hücreleri tarafından üretilen ve laktozu sindiren bir enzimdir. Laktaz enziminin eksik olması ve laktozu (süt şekerini) yeterince sindirememesi durumu laktoz intoleransı olarak tanımlanır.

Doğumsal nedenlere veya enfeksiyona bağlı olarak oluşabilir. Laktaz enzimi eksikliği ishale bağlı enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Aynı zamanda doğumdan kaynaklanan nedenlerle de ortaya çıkabilen laktaz enzimi eksikliği, ailenin diğer fertlerinde de görülebilir.

Başlıca belirtisi gazdır. Laktoz intoleransının başlıca belirtisi gazdır. Diğer belirtileri bulantı, ishal, karın ağrısı ve karın şişkinliği olarak sayabiliriz.

 

Süt ürünlerinde bulunur. Laktoz, süt ve yumuşak peynirlerde bulunur. Yoğurtta, kefirde ve olgun peynirlerdeyse daha azdır.

Yapılması gerekenler... Çocuğunuzda laktoz intoleransı varsa laktozsuz ürünleri tercih edebilir, süt ve yumuşak peynirler yerine yoğurt, kefir ve olgun peynirleri tüketebilirsiniz. Süt ve yumuşak peynir tüketimi öncesi laktaz enzimi dışarıdan verilerek şikayetler daha aza indirgenebilir; ancak bununla ilgili daha ayrıntılı bilgi için mutlaka doktorunuza danışın. 

İlgili Yazılar