2 Yaş Sendromuna Dikkat!

2 Yaş Sendromuna Dikkat!

Erken ya da birincil çocukluk dönemi negativizmi olarak da bilinen “2 yaş sendromu”, çocuğun benlik gelişiminin ilk basamaklarından birini oluşturuyor. Uzman Pedagog Didem Küt, bu sürecin hasarsız atlatılması için ebeveynlerin sabırlı ve anlayışlı olması gerektiğini söylüyor.

2 yaş sendromu, çocukların özerkliklerini kazanmaya ve kendi benliklerini anneden ayırmaya başladıkları 18 ay ila 36 ay arasında sıklıkla görülüyor. Bu dönemde çocuklarda alışılagelmiş davranışlardan sıyrılma, öfke nöbetleri, otoriteye karşı gelme, zıtlaşma, kendini merkeze alarak hareket etme gibi davranışlar ortaya çıkabiliyor.

Sabır ve anlayış gösterin. Öfke nöbetlerinin sıklıkla gözlemlendiği bu geçiş dönemi, çocuğun kişilik özellikleri ve ailesinin tutumlarıyla da paralellik gösterir. Bu gelişim sürecinin bir parçasıdır fakat her çocukta aynı şiddette yaşanacak diye bir kaide yoktur. Bazı çocuklar bu süreci çok rahat atlatabilirken, bazı çocuklar için uzmandan yardıma bile ihtiyaç duyulabilir. Çocuğun benlik gelişiminin ilk adımlarının atıldığı bu dönemde ebeveynlerin sabırlı ve anlayışlı olması gerekir.

Başarmasına yardımcı olun. Ebeveynler, çocuklarında istemedikleri davranışları mümkün olduğunca görmezden gelmeli, sakinleştiğinde kucaklarına alıp severek olumlu davranışları pekiştirmelidirler. Çocuklarına seçenekler sunmalı ve kendisinin başarmasını sağlamalılar.

Tavrınızda kararlı olun. Öfke kontrolünü sağlayamayan çocuk, karşısında öfkeli bir yetişkin gördüğünde bundan beslenebilir, üstelik benzer davranışlarında artış gözlemlenebilir. Çocuğun doğru ile yanlışı ayırt etmeye çalıştığı bu dönemde çevresindeki herkes aynı tepkiyi ve tavrı göstermelidir. Ancak bu şekilde çocuğun aklında “yapılması ve yapılmaması gerekenlere dair” bir algı oluşturulabilir.

İnatlaşmayın. İnatçılığa karşı alınması gereken tutum, çocuğu kendi başına bırakmaktır. Onunla inatlaşarak kötü örnek olmamalısınız.

Kurallar koyun. Çocuğa, sosyal hayata girmeden önce deneyim kazanması ve sosyal yönden olumlu tutum ve davranışları benimseyebilmesi için ev içinde de kurallar konulmalıdır. Örneğin; yemek yeme saatimiz belliyse ve bu saatte yemek yemeyi reddeden bir çocuğumuz varsa, masadan ayrılmasına izin vermeli fakat daha sonra “ben acıktım” diye geldiğinde bir sonraki öğüne kadar beklemesini söylemeliyiz.

 

2 YAŞ SENDROMUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Sabırlı ve sakin olmalı, bunun bir süreç olduğunu ve biteceğini bilmeliyiz.
 • Çocuğumuzla kaliteli zaman geçirmeli, oyunlar oynayıp sosyalleşmesini sağlamalıyız.
 • Çocuğumuzla konuşurken göz mesafesini koruyup ona dokunmalıyız.
 • Aile ilişkilerinde tutarlı olmalıyız. Kurallarımızı ve sınırlarımızı, çocuğumuzun direncini çok artırmadan yavaş yavaş koymalıyız.
 • Kuralların nedenlerini açıklamalı, ondan ne istediğimizi tam olarak ifade etmeliyiz.
 • Seçme şansı vermeli, yapabileceği şeyleri onun yerine yapmamalıyız.
 • Öfke nöbetleri geçirdiğinde bir süre duyarsız kalmalı, sakinleştiğinde iletişime geçmeliyiz.
 • Dirence dirençle cevap vermemeliyiz.
 • Gereksiz cezalardan kaçınmalı, olumlu yanlarını takdir etmeliyiz.
 • İyi bir örnek oluşturmalıyız.
 • Ağlayarak bir şey elde etmesine izin vermemeli, dikkatini dağıtıp alternatifler sunmalıyız.
 • Gerektiğinde bir uzmandan yardım almaktan çekinmemeliyiz. 

Hamilelik Sonrası Kilo Vermenize Yardımcı Beslenme Önerileri

Mutlu Anne

Hamilelik sonrası fazla kilolardan kurtulmanın mucizevi bir yöntemi olsun isterdiniz değil mi? Kilolarınızdan bir anda kurtulmanızı sağlayacak mucize...Devamını Oku

Ergenlik Döneminde Ne Kadar Süt İçmeli?

Sağlıklı Yaşam

Ergenlik döneminde çocuğunuz daha hızlı büyümeye başlar, metabolizması hızlanır, kalori ihtiyacı artar.

Çocuklarda Çalışma Disiplini Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Mutlu Anne

Aile içi eğitimin en önemli unsurlarından biri, çocuk ve ebeveynler arasındaki iletişimin niteliğidir. Çocuğa birey olduğunu hissettirebilen aileler, onları belli bir disipline sokma konusunda da zorlanmazlar