Yeni Annelere Beslenme Önerileri

Yeni Annelere Beslenme Önerileri

Yeni doğum yapan annelerin beslenmesi, hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığı açısından çok önemli. Bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken konu, hızlı kilo vermeye çalışmamak. Ayrıntıları ve diğer önemli noktaları Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk anlatıyor.

Hızlı kilo vermek sakıncalıdır. Vitamin - mineral eksikliğine bağlı hastalıkların oluşmaması ve vücut direncinin düşmemesi için hızlı kilo vermek sakıncalıdır. Hızlı verilen kilolar  annede kas kaybına, yorgunluğa, baş ağrısına, kan şekerinin düşmesine, strese, ağız kokusuna, kemik mineralizasyonunda azalmaya neden olabilir.

Aylık verilmesi gereken kilo 2’dir. Hamilelik sonrasında haftalık 0.5 kg kilo kaybı, annenin gereksinimlerini azaltmamakta ve süte herhangi bir etkide bulunmamaktadır. Annenin aylık vermesi uygun görülen kilo 2’dir. Toplam süreç annenin fazla kilosuna bağlıdır. Gebeliğinde 15 kilonun üzerinde alan anne ile gebelik döneminde 9-12 kg alan annenin kalan kilosunu verme süresi değişmektedir.

Porsiyonlar dengelenmelidir. Emzirme dönemi de gebelik dönemi gibi annenin besin gereksinimlerinin arttığı bir süreçtir. Burada önemli olan nokta tüketilen besinlerin porsiyonlarında dengedir.

Emzirme döneminde de sağlığa dikkat edilmelidir. Emzirme sırasında annenin kemik ve dişlerinde vitamin, mineral eksikliklerine bağlı olarak sağlıksız durumlar gözlenebilir. Bu sıkıntıların oluşmaması için gebelikte gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Diş çürükleri artan bir anne, bu süreçte ilk adımda doktor kontrolüne girmelidir. İkinci adımda ise kalsiyum azlığını gidermelidir.

 

BU NOKTALARA DİKKAT!

  • Doğumdan sonra bebek emzirilirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin alınmalıdır. Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 3000 ml olmalıdır. Bu miktar pratik ölçüler ile 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde önerilmelidir. Çay, kahve gibi içeceklerin süt verimini azalttığı bilinmektedir.
  • Emziren annelerin beslenmesinde besin çeşitliliği çok önemlidir. Her öğünde yeterli ve dengeli miktarlarda beslenilmelidir.
  • Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketilmelidir.
  • Vitamin yönünden zengin sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır.
  • D vitamini besinlerde bulunmaz. Ancak güneş ışınlarının doğrudan cilde yansımasıyla sağlanır. Bu nedenle emzikli anne güneşlenmeye özen göstermelidir.
  • Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır.
  • Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Ağırlık kontrolü de yapılarak bu besinler tüketilebilir.
  • Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. Çay kuşluk, ikindi gibi öğün aralarında, yani yemek yendikten 1-2 saat sonra açık olarak içilmeli, çaya limon suyu eklenmelidir. Ihlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

Protein Macchiato

Barista Latte Art

İtalyan lezzeti macchiatoyu Pınar Protein Süt’le hazırladık, ortaya hem sağlıklı hem de keyifli bir lezzet çıktı. Tarifimiz seninle.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.