Yemeyen Bir Çocuğunuz mu Var?

Yemeyen Bir Çocuğunuz mu Var?

Çocuğunuz iştahsızsa, az yiyor çok yemek seçiyorsa uygulamaya koymanız gereken pek çok yaratıcı çözüme ihtiyacınız var demektir. Bunlardan bazılarını sizler için derledik.

Çocuğunun yemek yememesi ve iştahsız olması, anneleri endişelendiren konuların başında gelir ve pek az anne böyle bir durumda sakin davranabilir. Çok eleştirilen “tabak elinde çocuğun peşinde koşan anne” resminin sebebi, işte bu endişe ve sakin kalamama durumunun sonucudur. Çocuk bir öğünü bile atlasa anneler kıvranmaya başlar, çocuklarının sağlıklı gelişebilmesi için gerekli olan yeterli ve dengeli beslenmenin sekteye uğradığını düşünürler.

Böyle durumlarda sakinliği korumak, esnek davranmak, destekleyici olmak ve öncelikle çocuğun yememe sebeplerini araştırmak gerekir. Gerek kiloları ve gerekse boyları açısından olmaları gereken çizginin altında kalan, diş çıkarma evresinde olan veya sıkı sıkıya bağlı oldukları yaşam rutinleri sekteye uğrayan (örneğin tatildeyken, anneanne – babaannede kalırken, ebeveynler seyahatteyken vs.) çocukların iştahları azalabilir. Bunun dışında her koşulda yemekle arası pek iyi olmayan çocuklar da vardır. İster geçici bir evre, isterse artık bir “stil” haline gelmiş olsun, iştahsız çocukların daha çok yemesini sağlamak için yapılacak en başlıca şey “yaratıcı” olmaktır. En iştahsız çocuğun bile sevdiği bazı besinler vardır. Diğer besinleri onlarla bütünleştirmek, sevmediklerini başka kılıklarda sunmak, hazırlık aşamalarına çocuğu da katmak ya da çocuğun fikrini almak yapılabilecek başlıca şeylerdir.

  1. Çocuklar genelde sebze yemekten hoşlanmazlar. Bu nedenle sebzeleri püre haline getirip çorbaların ve sosların içine katabilirsiniz. Sebze püreleriyle köfteler hazırlayıp galeta ununa bulayıp kızartabilirsiniz.Sebzeleri haşladıktan sonra üzerlerine beşamel sos ve kaşar peyniri rendesi döküp fırınlayabilirsiniz.Brokoli ve karnabahar gibi bazı sebzeleri haşlayıp salataların içine katabilirsiniz.Renkli sebzeleri küp küp doğrayıp pilav ve makarnaları renklendirebilirsiniz. Kumpire hayır diyemeyen çocukların patates şölenine çeşit çeşit sebzeler katabilirsiniz.Küp veya şerit doğradığınız sebzelerle dekoratif tabak sunumları hazırlayabilir, ızgara et, tavuk ve balıkları bu şekilde sunabilirsiniz.
  2. Et yemekte zorlanan çocuklar için eti tüm yağlarından arındırarak ve yumuşacık olacak şekilde pişirmeyi deneyebilirsiniz. Sade et tüketemiyorsa çeşitli sebzeler ve sosların gücünden yararlanabilir, sebze ve baklagilleri parça et ilaveleriyle pişirebilirsiniz.
  3. Meyve yemiyorsa rengârenk ve çekici meyve suları hazırlayabilir veya meyveleri şekerle kaynatarak şerbet olarak sunabilirsiniz.Meyveleri küçük küçük doğrayarak onun için meyve salataları hazırlayabilir, biraz pudra şekeri ve kremadan güç alarak meyve salatalarınızı daha çekici hale getirebilirsiniz.Meyveleri yoğurdun içine katarak ona ev yapımı meyveli yoğurtlar sunabilirsiniz.Meyveleri keklerinize ve tatlılarınıza katarak tüketmesini sağlayabilirsiniz.Hem sebzeleri hem de meyveleri hayvan figürleri şeklinde doğrayıp onun için tablo gibi tabaklar oluşturabilirsiniz. Dekoratif doğrama şekilleriyle ilgili internetteki görsel ve videolar size yardımcı olacaktır.
  4. Süt içmekten hoşlanmayan çocuklara sıcak çikolata, kakaolu ya da meyveli süt, salep, milkshake gibi içecekler hazırlayabilir, sütünü bal ve tarçınla lezzetlendirebilir, sütlaçtan kazandibine uzanan bir yelpazede çeşit çeşit sütlü tatlılar hazırlayabilirsiniz.
  5. Klasik kahvaltıdan hoşlanmayan küçüklerin kahvaltılarını krep, pancake, gözleme, yumurtalı ekmeklerle farklılaştırabilirsiniz. Zeytin ezmesi ve krem peynirler sürülmüş, üzerine salatalık ve domates kondurulmuş kanapeler,  kuru meyve ve kuru yemişlerle iyice vitaminlendirilmiş kahvaltılık gevrekler, özel ve inovatif tostlar sayesinde çok önemli bir öğün olan kahvaltıdan gereken besin değerlerini almasını sağlayabilirsiniz.
  6. Çocuklar makarnaya bayılır. Makarnasını salçalı ve kıymalı soslarla, küçük köftelerle, jülyen kavrulmuş etlerle çeşitlendirebilirsiniz. Etli içleri böreklerde de kullanabilirsiniz.
  7. Bunların dışında beslenmenin bir çocuğun gelişimindeki önemini anlatan çizimli ve renkli kitapları birlikte okuyabilir, sofrayı birlikte kurabilir, masal kahramanlarıyla süslü tabak, çatal-kaşık, bardak ve peçetelerle ilgisini çekebilirsiniz. 

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.