Voleybol ile Büyüyüp Sosyalleşsinler!

Voleybol ile Büyüyüp Sosyalleşsinler!

Küçük yaşta başlanacak sporlar arasında önemli bir yeri olan voleybol, çocuklara pek çok fiziksel artı kazandırıyor. Sosyal yararları da azımsanmayacak kadar önemli.

Çocuklar voleybol oynayarak hem daha hızlı büyüyorlar hem de esneklik kazanıyorlar. Voleybol sayesinde tüm kasları dengeli bir şekilde çalışıyor. Aynı zamanda sorumluluk almayı, ekip dayanışmasını, aidiyet hissinin önemini öğreniyorlar...

Bu özet bilgiyi biraz daha ayrıntılandıralım mı?

  • Ben değil, biz! Voleybol çocukta aidiyet hissinin ve bireysel niteliklerin aynı anda gelişmesini sağlar. Bir temas sporu olmaması nedeniyle şiddetin işe yaramadığı bir alan oluşturur çocuğun yaşamında. Bu sayede sporcu adayları iletişim becerilerini daha sağlıklı zeminde ve dostane bir şekilde oluştururlar. Başarılı olmanın bireysel değil bir ekip olarak hareket etmekten geçtiğini öğretir çocuklara. En önemlisi de, diğer sporlar gibi çocukların şiddet ve kötü alışkanlıklardan uzak kalmasını sağlar.
  • Planlı, paylaşımcı ve sorumluluk sahibi olmayı öğretir. Bir takım oyunu olan voleybol, belirli zaman ve sınırlı hareketle sayıya ulaşılmasını hedefler. Oyunun bu karakteristik özellikleri sayesinde aşırı bireysel çıkışların tek başına fayda sağlamadığını gören oyuncular, ekip arkadaşlarına güvenmeyi, gerektiği yerde pas vermeyi, gerektiği noktada sorumluluğu alıp yeteneklerini gösterebilmeyi öğrenirler. Bu nedenle oyuncular; planlı, hedefe faydalı hamlelerle ulaşabilen, paylaşımcı ve sorumluluk sahibi bireyler haline gelirler.
  • Hızı ve refleksi artırır. Voleybol aynı zamanda çocukların hızını, reflekslerini ve derin duyuları artırmaya yönelik bir spordur. Kazandırdığı bu özellikler sayesinde oyun sırasında ihtiyaç duyulan ve fiziksel sınırları zorlayan hamleler zarar görmeden atlatılır. Ancak bir çocuğa bu becerileri kazandırabilmek için mutlaka tecrübe sahibi bir çalıştırıcının önderliğine ve bir fizyoterapist desteğine ihtiyaç vardır. Çocuklar düzenli olarak yapılan kas güçlendirmeleri, germeler ve dayanıklılık çalışmaları sayesinde teknik beceriler kazanabilir ve tecrübelerini paylaşır duruma gelirler. Tabii voleybolun çocuklar için öncelikle bir oyun olduğu ve keyif almaları gerektiğini de unutmamak lazım.

Çocuğunuz Kış Aylarında Hangi Besinleri Tüketmeli?

Sağlıklı Yaşam

Gelişme çağındaki çocukların soğuk kış ayalarında hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmesi gerekiyor. Vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet...Devamını Oku

Bol Sütlü, Çok Doyurucu: Sütlü Smoothie Tarifleri

Sağlıklı Yaşam

Zindeliğe ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda sütlü ve lezzetli içecekler hazırlamak, evde bulunan çeşitli meyve ve sebzeler yardımıyla oldukça kolay.

Bebeğinize Güvenle Yedirebileceğiniz Meyveler

Mutlu Anne

Bebeklere katı gıdaya geçişle birlikte verilmesi gereken en önemli besin seçeneği meyvedir. Meyveler, açlığı bastıran ve sindirimi kolay olan besinler arasında yer aldıkları için ara ve ana öğünlerde bebeklere rahatlıkla yedirilebilir.