Uzun Yaşamın Sırrı: D Vitamini

Uzun Yaşamın Sırrı: D Vitamini

Dünyamızı ısıtan ve aydınlatan güneşin ömrümüzü uzattığına dair önemli bulgular var. Güneş bunu B tipi ultraviolet ışınlarıyla yapıyor. Bu ışınları alan vücudumuz da D vitamini üretiyor. Son zamanlarda değeri çok daha iyi anlaşılan D vitaminini, İstanbul Özel Çamlık Hastanesi’nden Uzman Dr. Burak Uzel’den dinledik.

Uzun yaşamak istiyorsak D vitaminine önem vermeliyiz. D vitamini, kalsiyum metabolizmasında önemli bir hormondur. Bağırsaklardan kalsiyum emilimini ve böbreklerden de kalsiyumun geri emilmesini artırır. D vitamini eksik olan bireylerde Tip2 şeker, Parkinson ve kalp-damar hastalıklarının görülme riski artarken, kişinin bilişsel fonksiyonlarında da azalma gözlenir. D vitamini aynı zamanda doğal bağışıklık sistemimiz için de önemlidir. Yani uzun yaşamak ve yaşadıklarımızı da unutmamak istiyorsak “D vitamini” deyip geçmememiz gerekiyor. Vücudumuz kendisi için gerekli olan D vitaminini, güneşten gelen B tipi ultraviolet ışınlarının cilde temasıyla üretir. Türkiye güneşli gün sayısı yüksek bir ülke olmasına rağmen, çoğu sağlıklı insanda D vitamininin düşük olduğunu görüyoruz. D vitamini eksikliğini o kadar sık görüyorum ki, neredeyse hiç kimsenin kanındaki D vitaminine bakmadan bile D vitamini takviyesi yapabilirim.

Tek başına vitamin alınması işi çözmüyor. İnsanları kandırmak kolaydır, ancak doğayı kandırmak pek mümkün değil. Nitekim yapılan araştırmalarda, D vitamini eksikliği olan kişilere D vitamini takviyesi yapılınca, daha önce kaydettiğim sağlık risklerinin bir bölümünün azalmadığı görülmüş. Yani tek başına dışarıdan vitamin alınması da işi çözmüyor. Yapılması gereken, güneşle olan irtibatı gözden geçirmek. Şimdi bu yazıyı okuyan herkes şunu düşünsün: “Son bir hafta içinde açık havada ne kadar süre geçirdim?”

Güneşle doğal temas kurulmalı. Son yıllarda teknolojinin ev ve ofislerin içine daha fazla girmesi sonucu, güneşle doğal temasımız azalmış durumda. Teknoloji mağaraları olarak adlandırdığım “akıllı telefonlarımız, bilgisayarlarımız ve televizyonlarımız”dan çıkmamız ve dışarıda bol yürüyüşlü bir hayat sürmemiz gerekiyor. Bu hem D vitamini kazanmak hem de sağlığımız için son derece gerekli. Bir taşla iki kuş diyebiliriz. Günde en az 5 bin adımı, mümkünse 10 bin adımı açık havada atmanızı öneririm.

Genler de önemli. Genetik olarak D vitamini az olan insanlar var; bunlar ne kadar güneşte de kalsalar D vitaminleri yetersiz oluyor. Bu kişilere D vitamini takviyesi yapıyoruz. Ancak D vitamini düşüklüğü ile özellikle kalp ve damar hastalıkları arasında ilişki var; D vitamini düşünce hastalık riski artıyor ama durum D vitamini takviyesi ile düzelmiyor. Bu da işin hayat tarzı bölümü…

Çocuklar ve hamileler bol bol dışarıda vakit geçirmeli. Özellikle anne sütü alan bebeklerde D vitamini eksikliği görülebilir, çünkü anne sütündeki D vitamini yetersizdir. Ana rahminde D vitamini ihtiyacı annenin depolarından karşılanır. Fetüs doğumdan sonra kendini bir süre idare edebilecek kadar D vitaminini de çeşitli dokularında depolar. Eğer annede D vitamini depoları yeterli değilse, bebek ya D vitamini eksik olarak ya da yetersiz D vitamini depolamış olarak doğar. Peki o zaman ne olur? Eğer doğumdan sonra yeterli D vitamini alınmaz veya güneş ışığına maruz kalınmazsa D vitamini eksikliğine bağlı raşitizm görülme olasılığı artar. Raşitizmden korunmak için hamilelerin, emziren annelerin ve çocuğun yeterince güneş ışınına maruz kalması gerekir. Unutmayın, D vitamini yapımını sağlayan ultraviolet ışınları pencere camından geçemez. İlerleyen yaşlarda da çocuklarınızın dışarıda vakit geçirmesine, öğle saatleri dışında güneşle temas etmesine olanak vermeniz gerekir.

D vitamini doktora danışmadan alınmamalı. D vitamininin ne kadar önemli olduğunu öğrenince, doktora danışmadan “D vitaminim düşük olmalı” düşüncesiyle hareket edilmesini ise elbette önermiyorum. Çünkü D vitamininin fazlası kanda kalsiyumun yükselmesine neden oluyor. Kalsiyumun fazlası ise huzursuzluğa, nöbet geçirmeye, gözde bulanık görmeye, kalpte ritim bozukluklarına sebebiyet verebiliyor. Hatta kandaki kalsiyumun aşırı yükselmesi ölüme bile neden olabiliyor.

Günlük Protein İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Sağlıklı Yaşam

Gün içinde kendinizi daha zinde hissetmek ve gerek kaslarınızın gerekse iç organlarınızın daha etkili çalışabilmesi için tükettiğiniz gıdaların protein oranlarına özen göstermeniz gerekir. Çocuklar için de önemli olan protein; zeka gelişimi, vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele edebilmesi ve hücrelerin yenilenmesi gibi pek çok önemli noktada görev alır.

B12 Vitaminin Çocuk Sağlığındaki Önemi

Sağlıklı Yaşam

Bütün anneler, çocuklarının sağlıklı büyümesini ve gelişmesini ister. Bunun için en önemli koşullardan bir tanesi, kuşkusuz onları....Devamını Oku

Sağlıklı Bahar Salataları

Sağlıklı Yaşam

Otların, sebze ve meyvelerin en bol, en taze, en çıtır çıtır olduğu dönemdeyiz. Bunlarla lezzetli ve sağlıklı salatalar...Devamını Oku