Taptaze Tüketebileceğiniz Sonbahar-Kış Sebzeleri

Taptaze Tüketebileceğiniz Sonbahar-Kış Sebzeleri

Soğuk havaların kendini göstermesiyle birlikte sonbahar-kış sebzeleri de çıkmaya başlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek salgınlardan korunmak için vitamin ve mineral içeriği yüksek kış sebzelerini bol bol tüketmek gerekiyor.

Güneş ışınlarının daha eğik açılarla yeryüzüne düştüğü sonbahar ve kış aylarında havaların soğumaya başlamasıyla birlikte grip gibi viral enfeksiyonların görülme sıklığı da artıyor. Salgınlardan korunmak için uzmanlar, hijyen kurallarına dikkat etmenin ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekiyor. Özellikle bebekler ve gelişme çağındaki çocuklar için sebze tüketimi büyük önem taşıyor. Siz de bu içeriğimize göz atarak kış sebzeleri nasıl saklanır, sebzelerin faydaları nelerdir, çocuklara sebzeleri sevdirmek için neler yapılabilir gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sonbahar-Kış Sebzeleri ve Faydaları

Taptaze tüketebileceğiniz sonbahar-kış sebzeleri arasında karnabahar, ıspanak, pırasa, kereviz, tatlı patates, pancar, brokoli, bal kabağı, lahana, pazı, turp, soğan ve havuç gibi sebzeler bulunuyor. Kış sebzeleri C, D ve E vitaminlerince, antioksidanlarca zengin ve lif kaynağı olma özelliği taşıyor. Sebzelerin faydalarından maksimum düzeyde yararlanmak için sebzelerin buharda haşlama yöntemiyle pişirilmesi veya çiğ olarak tüketilmesi öneriliyor.

Sebzelerin raf ömrü bileşimlerine ve su oranlarına göre farklılık gösteriyor. Soğan, havuç, patates gibi sebzelerin raf ömrü uzunken; yeşil yapraklı sebzeler serin ve kuru yerde saklandığında en fazla bir hafta tazeliğini koruyabiliyor. Sebzelerin küflenmesini ve çürümesini önlemek için kullanıncaya kadar yıkamadan saklamak gerekiyor. Sebzelerin faydaları ve lezzeti kaybolmasın diye yemeklerin piştikten sonra hemen tüketilmesi, kalan yemeğin buzdolabında 2 günden fazla bekletmemesi tavsiye ediliyor.

Çocuklara Sebze Yemeklerini Sevdirmek İçin Alternatif Yöntemler

Çocuklara küçük yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak önem taşıyor fakat bazen sebze yemeklerini yedirmek zor olabiliyor. Bunun için anneler sebze yemekleri hazırlarken farklı tatları bir arada kullanarak çocukların damak tadına uygun lezzetler ortaya çıkarıyor ve sunumunu eğlenceli hale getirerek çocukların sebzeleri severek tüketmesini sağlıyor. Siz de çocuğunuza kış sebzeleri ile yapılan yemekleri sevdirmek için sebzeleri renkli salatalar, atıştırmalık hamur işleri veya çorbalar şeklinde hazırlayabilirsiniz. Örneğin taze kış sebzelerini mutfak robotundan geçirip Pınar Krema ile yoğunlaştırarak nefis bir çorba pişirebilirsiniz. Veya kereviz sevmeyen çocuklarınıza; kerevizi havuçla birlikte rendeleyip Pınar Yoğurt ile karıştırarak yedirebilirsiniz. Ispanak, pırasa, karnabahar gibi sebzeleri yemek şeklinde değil de buharda haşlayıp püre haline getirdikten sonra yumurta, biraz un ve Pınar süt ile karıştırıp fırınlayarak tuzlu tart şeklinde hazırlayabilirsiniz. Ya da sebzeleri biraz soğanla hafifçe kavurup Pınar Beyaz Peynir ile birlikte börek şeklinde pişirebilirsiniz. Böylece sebzelerin faydaları ve lezzetlerini süt ürünleriyle artırabilir; çocuklarınızın severek tüketeceği sağlıklı tarifler oluşturabilirsiniz.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.