Sütü Sevdiren Öneriler

Sütü Sevdiren Öneriler

Süt içmeyi red mi ediyor? O halde yaratıcılığınızı kullanın ve sütü binbir haliyle onun karşısına çıkarın.

Sütün çocuklarımızın gelişiminde ne kadar önemli olduğunu ve günde en az 2 su bardağı süt tüketmeleri gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ama ya çocuğumuz süt tüketmekte zorlanıyorsa veya içmek istemiyorsa ne yapacağız? Tabii ki yaratıcılığımızı kullanacağız; özel sunumlar ve farklı lezzetler yaratacağız.

Ama bunun öncesinde de dikkat edilmesi gereken şeyler var. Öncelikle süt içerek çocuğunuza örnek olmalısınız. Çocuklar anne-babalarını taklit etmeye bayılırlar. Sizi süt içerken görmeleri, hatta onunla birlikte süt içmeniz bu açıdan son derece önemli. Ayrıca sütün neden bu kadar önemli olduğunu ve onun büyümesine nasıl katkıda bulunacağını yaşına uygun bir dille anlatın. Emin olun, anlattıklarınızı dikkate alacaktır.

İşte önerilerimiz:

 

  1. Eğlenceli sunumlar yaratın: Sütü renkli ve oyuncaklı pipetler, kokteyl şemsiyeleri, eğlenceli ve özel süt bardaklarıyla sunun. Bunlar sadece süt içme anına özel olsunlar. Hatta işin başında bardağını ve süsleri çocuğunuza seçtirin; bu şekilde özdeşim kurmasını sağlayın.
  2. Aromalı sütler alın: Çeşitli meyvelerle tatlandırılmış, küçük karton ambalajlarda sunulan aromalı sütleri evin yanı sıra özellikle parkta, sokakta ya da arabada keyifle tüketecektir.
  3. Evde meyveli süt/milkshake hazırlayın: Önce en sevdiği meyveyle başlayın. Örneğin muzu veya çileği blendır’da ezin. Süt ekleyerek iyice karıştırın. Biraz bal da katabilirsiniz. Zamanla iki – üç meyveyi karıştırarak değişik meyveli sütler de yaratabilirsiniz.
  4. Dondurmanın cazibesinden yararlanın: Bir süt ürünü ve dolayısıyla bir başka kalsiyum deposu olan dondurma ve sütle muhteşem bir ikili yaratın. 1 bardak süte 1 top sade dondurma koyup çok az esmer şeker ilave ederek shaker’da karıştırın. Süzürek bardağa aktarın. Evde çocuğunuzla birlikte dondurma yapma aktivitesi de gerçekleştirebilirsiniz. Onu hazırlık sürecine katmanız, süte daha yakınlaşmasını sağlayacaktır.
  5. Destek güçleri devreye sokun: Kim mi bu destek güçler? Bal, pekmez ve tarçın. Her birinin binbir marifeti var ve her biri süte harika yakışıyor. Soğuk süte 1 tatlı kaşığı bal veya pekmez ya da bal ve tarçın ikilisini ilave edip karıştırın.
  6. Sıcak ya da soğuk çikolata keyfi yaşatın: Soğuk süte kakaolu karışımlar ekleyin. Ya da sütü kakao ve biraz esmer şekerle birlikte karıştırarak ısıtın ve sıcak kakao hazırlayın. Çocuklar sıcak çikolataya da bayılırlar; bunun için de 1 bardak sütün içine 5-6 parça çilolata, çok az kakao, biraz esmer şeker veya bal katmanız, çikolatalar eriyinceye kadar ısıtmanız yeterli.
  7. İçini saleple ısıtın: Salep en güzel sütlü içeceklerden biri. Hele soğuk havalar için birebir. 1 bardak süte, 1 çay kaşığı salep ve 1 tatlı kaşığı esmer şeker katın ve karıştırarak ısıtın. Üzerine de tarçın serpin. Ardından bu sağlık bombasını çocuğunuza takdim edin. 
  8. Kahvaltılık gevreklerden güç alın: Mısır gevrekleri, müsliler, çikolatalı toplar... Kahvaltılık gevrekleri ceviz, fındık, kuru kayısı, kuru üzüm gibi yemişler ve meyve parçacıklarıyla daha da güçlendirin; üzerlerine bol süt dökerek çocuğunuzun önüne koyun.
  9. Sütlü tatlılar hazırlayın: Sütlaç, muhallebi, keşkül, puding, tavukgöğsü, kazandibi... Ana öğesi süt olan o kadar çok tatlı var ki! Çocuğunuzu da yanınıza alarak mutfağa girin ve birbirinden lezzetli sütlü tatlılar yaratın.
  10. Yemeklerinizde bol bol süt kullanın: Çocuğunuzun her durumda sütten yararlanması için yemeklerinizde de süt kullanın. Sütlü çorbalar, püreler, beşamel soslu sebze ve makarnalar, krep ve pancake’ler hazırlayın. Ve elbette yeni sütlü tarifler de geliştirin. 

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.