Süt Tip 2 Diyabeti Önlüyor

Süt Tip 2 Diyabeti Önlüyor

Sütü fazla tüketen insanlarda Tip 2 diyabet gelişme riski düşük çıkıyor. Bu yarı yarıya, hatta yüzde 80’e varan bir oran. Ayrıntılar, İstanbul Özel Çamlık Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Uzel ile yaptığımız röportajda.

Tip 1 ve Tip 2 diyabet tam olarak nedir? Aralarında ne gibi farklar var?

İnsülin kandaki şekeri hücre içine sokmaya yarar. Vücudumuzun hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi de şekerden sağlar. Bunun yanında yağları ve proteinleri de yakabilir. Tip 1 diyabette insülin yetersizliği sebebiyle şeker hücreye giremiyor, böyle olunca vücut yakıt olarak protein ve yağları kullanıyor. Bu da kilo kaybına ve uzun dönemde hayati tehlikeye yol açıyor. Tip 2 diyabette ise durum tamamıyla farklı; burada insülin fazlası var.

Tip 2 diyabet neden oluşur?

Tip 2 diyabet sıklığı obeziteyle doğru orantılı olarak artıyor. Enerjisi bol ve ihtiyacımızdan fazla gıdalarla beslenip karşılığında hareket etmiyoruz, yürümüyoruz, merdiven çıkmıyoruz. Aldığımız fazla enerji vücudumuzda yağ olarak depolanıyor, sonuçta da Tip 2 diyabet hastalığı ortaya çıkıyor.

İYİ BESLENMEK VE SPOR YAPMAK ÖNEMLİ

Diyabeti önlemek mümkün mü? Bunu nasıl başarabiliriz? 

Mağaradaki atalarımız topladıkları meyveleri ve sebze köklerini yiyor, bol bol yürüyor ve bazen da avlanıyordu. Bu beden 21’inci yüzyıla uygun bir beden değil aslında. Aslanların bile 10’da 1 av yakalama şansının olduğunu düşünürsek hayvansal proteine ne kadar ihtiyacımız olduğu anlaşılabilir. Hayvansal gıda içeriğini yüzde 20’nin altında tutmak gerekiyor. 65 yaşından sonra ise biraz artmalı. Bu bir hazırlık, okula nasıl hazırlanıyorsak yaşlılığa da öyle hazırlanmalıyız. Bunu da iyi beslenerek ve spor yaparak sağlayabiliriz. İşte süt bu noktada önemli bir rol üstleniyor. Glisemik indeksinin düşük olması sebebiyle sütü fazla tüketen insanlarda Tip 2 diyabet gelişme riski düşük çıkıyor. Bu yarı yarıya, hatta yüzde 80’e varan bir oran! Süt içen bu insanların yaşam tarzlarının düzgün olduğunu da varsayıyoruz. Elimizde bu noktada kesin bir bilgi yok, ileri sürdüğümüz sadece bir varsayım.

Süt ve süt ürünleri diyabeti önlüyor mu?

Evet, önlüyor. Araştırmalar da bunu gösteriyor. Çin’de yapılan ve 2 bin 901 kişinin katıldığı bir çalışmaya göre, süt ürünleri tüketimi arttıkça Tip 2 diyabet riskinin de azaldığı görülüyor. Bu çalışmada kişilere yemek anketi yapılıyor ve başlangıçta bu gruptaki insanların sadece yüzde 57’sinin süt ürünlerini her gün tükettiği biliniyor. Başlangıçta daha fazla süt ürünleri tüketenlerin daha genç, kadın, sigara içmeyen, kuzey bölgelerde ve şehirlerde yaşayan ve 10 yıldan fazla eğitimli kişiler olduğu biliniyor. Altı yıl sonra bütün grubun tetkikleri ve muayeneleri tekrar edildiğinde yüzde 24’ünde Tip 2 diyabetin geliştiği gözleniyor. Hiç süt ürünü tüketmeyenler ile yarım porsiyondan az tüketenler kıyaslandığında, yarım porsiyondan az tüketenlerde diyabet gelişme riski yüzde 27 azalıyor. Günde bir porsiyondan fazla tüketenlerde ise bu risk yüzde 33 azalıyor. 

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.

Protein Latte

Barista Latte Art

Kahvenizin her yudumunda protein almak isteyenler için enfes bir tarifimiz var.