Süt İçerek Güzelleşin

Süt İçerek Güzelleşin

En büyük süsümüz güzel, bakımlı ve sağlıklı bir cilt. Buna ulaşmak için çaba harcıyoruz, araştırıyoruz, yeni yollar deniyoruz. Hepimizin elinin altında son derece doğal ve sağlıklı bir yöntem olduğunu ise çoğu kez unutuyoruz: Süt!

Sağlığımıza sayısız faydası olan süt, aynı zamanda cildimizin güzelliği için de en büyük yardımcımız. Süt cildimizi nemlendiriyor, canlandırıyor, yeniliyor. Peki ya kırışıklıklar? Süt, kırışıklara karşı verdiğimiz savaşta da etkin. Tabii ki sağlıklı bir cilt için en önemlisi yeterli ve dengeli beslenmek. Süt hem bu konuda bize destek oluyor hem de cilt sağlığımız ve güzelliğimizde. Günde 2 bardak süt içmemiz yeterli.

SÜT CİLDİ NASIL GÜZELLEŞTİRİYOR?

Sütün içeriğindeki A vitamini, B vitamini grubu, E vitamini, çinko ve proteinin cilt sağlığına özel olarak desteği söz konusu. Vitaminler antioksidan ve yaşlanma karşıtı özellikleriyle devreye giriyorlar. Antioksidan özelliğiyle dikkat çeken A vitamini hücreleri yeniliyor, cildin yağ dengesini koruyor, cildin enfeksiyonlara karşı direncini yükseltiyor ve akne oluşumunu önlemeye katkı sağlıyor. B vitamini grubu cildi ve cildin nemini korurken hücresel gelişim için gerekli enzimlerin oluşmasına yardım ediyor. Etkili bir antioksidan olan E vitamininin de hücre yenilenmesine yardımcı olmak, yaşlanmayı geciktirmek, ince çizgileri azaltmak gibi konularda cilt güzelliğine verdiği önemli destekler var. Vücuttaki pek çok enzimi harekete geçiren çinko ise bir yandan hücre yenilenmesini ve A vitamininin kullanılmasını sağlarken, öte yandan cildi sıkılaştıran kolajen üretimine katkıda bulunuyor, kırışıklığı önlüyor ve akneye iyi geliyor.

YAĞ ASİTLERİ VE PROTEİNLER GÖREV BAŞINDA

Sütte bulunan yağ asitleri de cildi nemlendiriyor, tazeliğini korumasını sağlıyor, yıpranmasını engelliyor, yaşlanmayı geciktiriyor. Sütteki yağ asitlerinin görevi bununla bitmiyor. Marifetli yağ asitleri, cilt üzerinde bakteri ve maya gibi mikroorganizmaların gelişmesini önlüyor.*

Bağışıklığı güçlendiren ve hücre yenileyici etkiye sahip olan laktik asit ise ölü derinin atılması, cildin daha nemli ve daha esnek olması görevini üstleniyor. Sütteki proteinler hücre yenilenmesi ve doku farklılaşması için çalışıyor, ayrıca cildi canlandırıyor.

*Prof. Dr. A. Kadir Hurşit, Hürriyet, 13.12.2004

 

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.

Protein Latte

Barista Latte Art

Kahvenizin her yudumunda protein almak isteyenler için enfes bir tarifimiz var.