Stresle başa çıkmanın en temel yöntemini keşfedin!

Stresle başa çıkmanın en temel yöntemini keşfedin!

Trafik, hızla artan nüfus yoğunluğu, betonla çevrili şehir, hava kirliliği ve daha pek çok şeyle baş etmeye çalışırken zaman avucumuzdan akıp gidiyor. Gündelik hayatın içindeki pek çok ayrıntı ve iletişim içinde olduğumuz kişiler de bizi çok yorabiliyor. Bunlarla birlikte stres de hayatımıza giriyor. Belirlenen rol modeller, yaşam standartları, hedefler yüzünden mutluluk tanımı değişkenlik gösteriyor ama stres tanımı herkes için aynı. Stresin tanımını ve tetikleyen etkenleri sıralamakta zorluk çekmeyenler, sıra stresle baş etmenin yollarına gelince “uzak durmak”tan öteye bir cevap bulamıyor genellikle. Stresten nasıl uzak durulur? Daha doğrusu bu yaşam koşullarında uzak durulabilir mi? Ya da stresten uzak durmak yerine stresle baş edilebilir mi? Birinci şık daha uzun vadede gerçekleşebilecek bir durumken, ikinci şık için öncelikle stresi gündelik yaşamla uyumlu hale getirmenin püf noktalarını bilmek lazım.

 

MUTLU BESLENME

Bu püf noktalarından biri bize mutluluk hissi veren güzel ve sağlıklı gıdaları tüketmek. Bunlar  hem fiziksel açlığımızı giderir hem de ruhsal olarak bizi doyururlar. Şimdi günlük telaşımıza ve stresimize mola verdirecek küçük kaçamakları selamlayalım...

 • Gün içinde ya da gün bitiminde 20 dakikalık fiziksel bir aktivite, ANP yani stres düşürücü hormon salgılamamızı sağlar. Stres atmanın yanı sıra kan dolaşımı ve kilo kontrolü açısından da önemli olan bu aktivite sonrasında içilen 1 bardak soğuk veya ılık light sütün, hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlatıcı bir etkisi vardır.
   
 • Yüksek oranda kalsiyum, protein, B12, B6 vitaminleri içeren, besin değeri yüksek bir süt ürünü olan yoğurt, en yaygın tüketilen gıdalardan biridir ve düzenli kullanımla birlikte stresin negatif etkilerini ortadan kaldırmaktadır.
   
 • Az yağlı süte ilave edilecek bir avuç fındık veya ceviz kırığı ile birlikte B vitamini ve lif açısından zengin çeşitleri olan tahıl gevreği, kivi, kayısı, çilek, incir gibi vitamin değeri yüksek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve kilo kontrolünü sağlayıcı meyvelerden oluşan cazip bir kahvaltı ya da atıştırmalık, gün içinde stresi azalttığı gibi zindelik de vermektedir.
   
 • Adı bile insanı gülümseten çikolata mutluluk hormonu endorfinin, motivasyonu güçlendiren dopaminin salgılanmasını sağlar ve kandaki stres hormonu olan kortizol oranının düşmesine yardımcı olur. Yoğun bir iş gününün ardından yatmadan iki saat önce sütle yapılan sıcak çikolata içmek, hem rahatlatıcı bir etki yaratır hem de depomin ve endorfin ihtiyacımızı karşılar. Bitter çikolata tercih edilmelidir, çünkü bitter çikolata vücudu rahatlatma özelliği olan flavonoid denen antioksidanı içeriğinde bulundurmaktadır.
   
 • Gün içinde yağsız sütle yapılan meyveli bir milkshake hem stresi azaltır hem de tokluk hissi verdiği için kilo kontrolü yapar. Bir bardak yağsız süt, 100 gr çilek, muz veya kivi gibi vitamince zengin meyveye ilaveten 1 çorba kaşığı toz şeker ve 2 top vanilyalı dondurmayı blendır’da karıştırıp afiyetle içtiğinizde, hem lezzetli hem de eğlenceli bir mola vermiş olursunuz.
   
 • Soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan salep, lezzetli bir tat olmasının yanında enerji verici, zihni güçlendirici, mide hazımsızlığını giderici etkisiyle son derece faydalı bir içecektir; tarçın veya zencefil ilavesiyle antioksidan etkisi de yapar.
 • Antioksidan açısından zengin olan yabanmersini, stresi azaltan potasyumu bünyesinde bolca barındıran avokado ve muz, mutluluk hormonu salgılanmasını artıran yüksek magnezyum içeriğiyle ıspanak, serotonin düzeyini yükselten yulaf, üzüm, kuşkonmaz ve turunçgiller stresle savaşan diğer gıdalar arasında yer almaktadır.  

 

Hava Soğudu Diye Üzülmeyin: Ailecek Yapabileceğiniz Outdoor Aktiviteleri ile Kaliteli Zaman Geçirin

Mutlu Anne

Havaların soğumasıyla birlikte insanlar kapalı mekanlarda daha çok vakit harcamaya başlıyor. Hareket özgürlüğünü ve sosyal hayatı kısıtlayan bu duruma çeşitli outdoor aktiviteleri ile çareler üretilebiliyor.

Hangi Dans Size Göre?

Hayat Güzeldir

Hangi Dans Size Göre?...Testi Çöz

Sağlıklı Bahar Salataları

Sağlıklı Yaşam

Otların, sebze ve meyvelerin en bol, en taze, en çıtır çıtır olduğu dönemdeyiz. Bunlarla lezzetli ve sağlıklı salatalar...Devamını Oku