Stres Azaltan Sağlıklı Molalar

Stres Azaltan Sağlıklı Molalar

Nefes egzersizleri, yoga, tai chi, meditasyon, pilates ve ritmik egzersizler gibi sağlıklı molalar stresimizi azaltarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor.

Sağlıklı bir hayata sadece süt içerek ve yediklerimize dikkat ederek kavuşmamız pek de mümkün değil. İyi ve kaliteli bir hayatın sırrı, bedensel ve zihinsel uyumu aynı anda yakalamakta saklı. Ancak yoğun geçen bir günde bu uyumu yakalamak biraz zor olabiliyor. İşte size bu dengeyi korumanızı sağlayacak, stresinizle başa çıkmanızda yardımcı olacak bazı yöntemler:

  1. Nefes egzersizleri: Yaşamımızın en önemli öğesi nefes almak ama doğru nefes almayı çoğumuz bilmiyoruz. Oysa doğru nefes alarak vücudumuzun enerjisini dengeleyebiliriz. Kendinizi en stresli, kızgın ve sinirli hissettiğiniz anda burnunuzdan yavaşça nefes alıp ağzınızdan verin ve bunu 10 kez tekrarlayın. Bu çok basit hareketin bile inanılmaz rahatlatıcı bir etkisi olduğunu fark edeceksiniz. Nefes egzersizleri bu örnekle anlatılamaz elbette. Bu önemli çalışmayı yaptıran pek çok uzman var. Onların çalışma gruplarına katılabilir ve hem daha doğru nefes almayı hem de stresinizle başa çıkmayı öğrenebilirsiniz.
  2. Yoga: Stresinizden arınmanın bir yolu da yogadan geçiyor. Yoganın temeli beden-nefes-zihin bütünlüğüne dayanıyor, spritüel anlamda kendimizi tanımamızı sağlıyor. Ayrıca esneklik ve güç kazandırıyor. Değişik yoga türleri var. Hangisinin size en uygun olduğuna karar vermek için bir yoga merkezine danışabilir, sonrasında bir gruba katılarak çalışmalara başlayabilirsiniz. Dijital ortamda hizmet veren yoga merkezleri olduğunu da hatırlatmak isteriz.
  3. Tai chi: Uyumlu vücut hareketleriyle gevşemenin, konsantrasyonun ve stresi azaltmanın bir yöntemi de tai chi. Kökeni Çin yakın dövüş sanatlarına dayanıyor ama günümüzde zihni ve vücudu rahatlatmanın önemli araçlarından biri olarak kullanılıyor. Dans benzeri egzersizlerle vücudun direnci artırılıyor. Öğrenmek için bir gruba katılabilir, sonrasında kendi başınıza da devam edebilirsiniz.
  4. Meditasyon: Pek çok kişi meditasyon yapamayacağını düşünür. Oysa yenilenmek ve sakinleşmek için zihnimizi boşaltmamız, olaylara başka bir farkındalıktan bakabilmemiz çok önemli. Meditasyon manevi bir arınma yöntemi ama uygulamada pek çok türü var. En temel olarak ise meditasyonu oturma tekniğiyle uygulanan pasif meditasyon ve konuşma, müzik, bedensel hareketlerle yapılan aktif meditasyon olarak ikiye ayırabiliriz. Pasif meditasyonun daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok konuda olduğu gibi meditasyonda da sizinle en iyi örtüşecek türü bulmak için araştırmanız ve uzmanlarla konuşmanız son derece yararlı olacaktır. En basit teknik olarak ise gözlerinizi kapatıp kendinizi iyi hissettiğiniz bir görüntüyü, eski ve mutlu bir anınızı hayal edebilirsiniz; bu sırada ortamın sessiz olması ve rahatlatıcı bir müziğin çalması da son derece önemli.
  5. Pilates: Ciddi bir vücut eforunu gerektiren pilatesin de temeli nefes farkındalığına, beden ve zihin bütünlüğüne dayanıyor. Aynı zamanda kasları güçlendiriyor ve esneme sağlıyor. Burundan alınıp ağızdan verilen derin nefeslerle metabolizma temizlenip hızlanıyor ve zindelik artıyor. Bir pilates dersinden hem vücudunuz hem de zihniniz rahatlamış olarak çıkmama ihtimalinizin yok denecek kadar az olduğunu söyleyebiliriz.
  6. Ritmik hareketler: Ritmik hareketler de rahatlamamıza, stresimizi atmamıza ve yenilenmemize yardımcı oluyor. Yürümek, koşmak, bisiklete binmek gibi aktiviteleri içeren ritmik hareketleri yaparken öncelikle dikkat etmemiz gereken şey, o ana ve yaptığımız harekete odaklanmak. Zihnimizi ancak bu şekilde boşaltabiliriz.

Hayatımıza lezzet ve keyif katacak bu sağlıklı molaları verebilmek ve bazı teknikleri öğrenmek için belki başlangıçta biraz çaba harcamamız gerekecek. Ama sonrasında bunlar hayatımızın bir parçası olacak. Daha stressiz bir hayat için biraz çaba harcamaya değer, öyle değil mi?

Bir ipucu! Bu sağlıklı molaların çoğu, stresimizi azaltmanın yanı sıra kilo vermemize ve daha fit olmamıza da yardımcı. Üstelik egzersiz sonrasında süt içmenin daha fazla yağ yaktığını da hatırlatalım.

 

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.