Spor Yaparken Bunlara Dikkat!

Spor Yaparken Bunlara Dikkat!

Tebrikler, spora başlıyorsunuz! Spor alışkanlığınızın uzun sürmesi, sağlıkla devam etmesi ve spordan aldıgınız keyfin uzaması için İstanbul Florance Nightangale Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Füsun Uysal’ın önerilerini sizlerle paylaşıyoruz.

1. Doktorunuzdan izin alın. Özellikle kalp damar hastalıkları, dolaşım bozuklukları, eklem rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları bulunan kişilerin spor yapmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Doktor, hastasına uygun spor türlerini tavsiye edecek, spor yaparken özel olarak uyması gereken kurallar varsa bunları bildirecektir.

2. Uygun kıyafetler seçin. Spor kıyafetlerinizin, yapacağınız spora uygun olması konforunuzu artıracağı gibi spor sırasında bölünmenizi de engeller. Örneğin yürüyüş için konforlu, sıkı olmayan, rahat hareket etmenizi sağlayacak kıyafetler seçmelisiniz. Giysileriniz ortam ısısına uygun ve terinizi emecek özellikte olmalı. Sıcak havalarda açık renk giysiler, gece yürüyüşlerinizde parlak, fosforlu renkler tercih edebilirsiniz. Güneşli havalarda güneş koruyucunuzu (D vitamininden mahrum kalmayacak şekilde) yanınızda taşımalısınız. Gözlüğünüzün, şapkanızın yanı sıra mutlaka yanınızda olması gereken eşyalar için belki bir bel çantası tercih edebilirsiniz.

3. Germe hareketleri yapın. Hangi sporu yaparsanız yapın, öncesinde temel germe hareketleriyle kaslarınızı spora hazırlayın. Germeyle kasların kirişlerinin uzaması, eklemlerin daha fazla açılması sağlanır. Kaslarınızın esneklik kazanması, spor sırasında kaslarınıza kramp girmesini önler; sporu ideal sürede tamamlamanızı kolaylaştırır.

4. Beslenmenize dikkat edin. Eğer bir sağlık sorununuz yoksa, egzersize başlamadan önce ne çok aç ne de çok tok olmalısınız. Ağır bir öğün yaptıysanız, iki saat bekledikten sonra spora başlayabilirsiniz. Bazı sporlarda daha fazla efor sarf edilmesi sebebiyle tek bir menüden bahsetmek mümkün değil. Temel kural düşük yağlı, orta miktarda karbonhidrat ve protein içeren, düşük lifli, sıvı içerikli ve kişinin kendi alışık olduğu yiyeceklerin az miktarda yenmesidir. Eğer kişi açık havada ve uzun süreli egzersiz yapacaksa, kalori ihtiyacı için uygun bir yiyeceği (bir miktar kuruyemiş gibi) yanında bulundurması gerekir. Egzersiz öncesinde mutlaka yeterli su alınmış olmalı ve gerekirse egzersiz esnasında da az miktarlar halinde su takviyesi yapılmalıdır.

5. Vücut saatinize kulak verin. Herkesin kendine ait bir vücut saati olduğunu biliyoruz. Bu ritim fizyolojik olarak belirlenir ve sabah erken veya gece geç saatlerde daha enerjik olmamıza yardımcı olur. Bu durumda en doğru egzersiz saatleri kendimizi en iyi hissettiğimiz zamanlardır. Egzersiz günün her saatinde, özellikle de sabah erken, öğlen veya akşam saatlerinde yapılabilir. Önemli olan, kişinin egzersiz saatlerini deneyerek kendisini en iyi hissettiği zamanı bulmaya çalışmasıdır. Ancak özellikle hipertansiyon hastalarının, sabah erken saatlerde tansiyonun daha yüksek olacağını bilmeleri ve bu saatlerde yapılacak egzersizin yoğunluğunu iyi ayarlamaları gerekir. Gece geç saatlerde yapılan egzersiz ise vücudun uykuya hazırlanmasını geciktirerek uyku bozukluğuna neden olabilir. Yapılan araştırmalar, sabah saatlerinde egzersiz yapanların bunu daha kolay alışkanlık haline getirdiklerini, gün içerisinde ve akşam saatlerinde yapanların ise sık sık egzersiz düzenlerini bozmak zorunda kaldıklarını göstermektedir.

6. Soğumaya yeterince vakit ayırın. Spora başlamadan önce nasıl ki germe hareketleriyle kaslarınızı esnettiniz, sporu bitirirken de soğuma hareketleriyle kaslarınızı korumalısınız. Bunun için temponuzu birden kesmek yerine son 10 dakika yavaşlamanız en doğrusudur. Böylece kalp hızı ve kan basıncı yavaşça normale döner, kaslardaki egzersizle oluşan maddeler uzaklaştırılır ve egzersiz sonrası şikâyetlerin azalması sağlanmış olur.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.

Protein Latte

Barista Latte Art

Kahvenizin her yudumunda protein almak isteyenler için enfes bir tarifimiz var.