Spor Yapanların Mutlaka Uygulaması Gereken Beslenme Rutinleri

Spor Yapanların Mutlaka Uygulaması Gereken Beslenme Rutinleri

Spor yaparken vücuttaki kas ve su kaybını önlemek için dengeli beslenme rutini oluşturmak gerekir. Günde 3 öğün yemek kuralına sadık kalmalı, ana öğünleri ara öğünlerle desteklemeli, kompleks karbonhidrat ve protein alımına önem vermelisiniz. Tabi ki, gün içinde bol bol su içmeyi de ihmal etmemelisiniz.


Spor yapmanın faydaları tartışılmaz. Fit bir vücut, ruhsal rahatlama, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi, kalp ve damar sağlığının korunması düzenli egzersizle mümkündür. Önemli olan, düzenli egzersiz programınıza sağlıklı beslenme rutini de ekleyebilmektir.

 

Unutmayın! Vücudunuzun Temel Yakıtı Karbonhidratlardır

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karbonhidratlar sağlar. Temel karbonhidrat kaynakları da pirinç, patates, ekmek, baklagiller, meyve - sebze ve tahıldır. Günlük beslenme rutininizde karbonhidratlara yer vermemeniz bitkin düşmenize ve egzersizden istediğiniz sonucu alamamanıza neden olacaktır. Çünkü spor esnasında vücut önce kaslardaki karbonhidratları kullanır; egzersiz ancak belli süreye ulaştığında yağ yakmaya başlar. Spordan yaklaşık 2 – 3 saat önce, 200 ilâ 300 gr karbonhidrat almak spor esnasında vücudunuzun kullanacağı enerjiyi sağlayacaktır.

 

Egzersiz Öncesi ve Sonrası Temel Beslenme Kurallarına Uyun

Meyve, sebze, pirinç, tahıl gibi kompleks karbonhidrat içeren besinler yağ ve protein kıyasla daha kolay sindirilebilmektedir.Spordan önce özellikle yağlı yiyeceklerden kaçınmanız önerilir.

Aynı şekilde egzersizden 1 saat öncesine kadar şeker tüketimini de bırakmalısınız.

Spor aktivitelerinize hiçbir zaman aç başlamamanız gerekir. Egzersizden belli bir süre önce hızlı enerji sağlayan az yağlı pirinç pilavı, haşlanmış pirinç gibi besinler tüketebilirsiniz.

Egzersiz sonrası protein içerikli besin alımı ile vücut sağlığınızı gözetmelisiniz. Badem, kuru meyve, muz, ıspanak ideal alternatiflerdendir. Boşalan karbonhidrat deposunu da yine karbonhidrat değeri yüksek yiyeceklerle doldurmanız tavsiye edilir.

Vücudunuzdaki demir ve kalsiyumun desteklenmesi de önemlidir. Et ve yumurtayı demir takviyesi açısından; süt ve süt ürünlerini de kalsiyum depolarınız için tüketebilirsiniz.

 

… Ve Tabii ki Su, Su, Su!

Eğer spor yaparak ve aldığınız kalori miktarını azaltarak kilo da vermeyi hedefliyorsanız, hedeflediğiniz kilo miktarını haftada 1 kg’dan fazla tutmamalısınız. Hızlı kilo vermek vücudunuzda kas ve su kaybına neden olur. Egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Fakat bunun yanı sıra uzmanların önerdiği gibi günlük 2 bardak süt tüketimi vücut için oldukça önemli rol oynar. Göbek yağlarının yakımını arttırmasının yanı sıra, kemiklerin güçlenmesini sağlar ve metabolizmaya destek olur. 

 

Kaynakça :

https://www.everydayme.com.tr/saglikli-yasam/beslenme/yazi/egzersiz-yapanlarin-mutlaka-tuketmesi-gereken-10-besin

http://www.kalitelibeslenme.com/vucut-gelistirme-beslenme-programi/

 

Protein Macchiato

Barista Latte Art

İtalyan lezzeti macchiatoyu Pınar Protein Süt’le hazırladık, ortaya hem sağlıklı hem de keyifli bir lezzet çıktı. Tarifimiz seninle.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.