Spor Yapan Çocuk Özgüven Kazanır

Spor Yapan Çocuk Özgüven Kazanır

Türkiye’nin en başarılı basketbol oyuncularından biri olan Ufuk Sarıca, kariyerine Pınar Karşıyaka Basketbol Kulübü Başantrenörü olarak devam ediyor. Takım başarılı ilerleyişine devam ederken biz de Sarıca ile çocukları ve spor hakkında bir söyleşi yaptık. Tecrübeli basketbol adamının öğütleri anne babaların yolunu aydınlatacak.

Bize biraz çocukluğunuzdan ve spora başlama hikâyenizden bahseder misiniz?
 
 
 
 

Spora 11 yaşında başladım, küçükken de basketbolu çok seviyordum ve bu konuda babam bana destek oldu. Babamla birlikte sabahları basketbol oynamaya giderdik. Daha sonra bunu bir spor kulübünde sürdürmeye karar verdik ve çok kısa bir dönem, yaklaşık 5-6 ay kadar Eczacıbaşı spor okuluna gittim. Ama esas olarak 11 yaşında, Efes Basketbol Takımı’nda basketbol hayatıma başladım ve devamında da uzun seneler bu kulüpte spor hayatımı sürdürdüm. Sonuç itibarıyla mutlu bir çocukluğum vardı ve spora çok düşkündüm, ailem de beni bu konuda destekliyordu.

Bir çocuğun sportif faaliyetlerde bulunmasının ona neler kazandırır?
 
 
 
 

Spor yapan, hele hele takım sporu yapan bir çocuk paylaşmayı, takım oyununu, birlik ve beraberlik içerisinde nasıl davranıldığını, disiplini, belli kararları alabilmeyi öğrenir ve özgüven kazanır. Bunların yanında profesyonel spor hayatını devam da ettirebilir. Ancak önemli bir nokta var: Anne babalar çocuklarını elbette spora yönlendirmeli, ancak profesyonel sporcu olmalarıyla ilgili ısrarcı olmamalılar. Çünkü profesyonel sporcu olmak uzun yıllar sürecek bir çalışma gerektiriyor; çocuğu bu beklentiyle strese sokmamalarını öneririm.

ÇOCUKLARIMLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUM
Biraz da ailenizden bahsetmenizi istesek…
 
 
 
 

İki oğlum var. Küçük olan Efe Sarıca, 2002 doğumlu. Büyük olan Boray Sarıca ise 1999 doğumlu. İkisi de basketbola çok düşkün. Boray şu an bir takımda oynamıyor, bireysele döktü işi, spor yapıyor. Efe ise henüz yeni başladı takım sporuna, Darüşşafaka’da basketbol oynuyor. Kendime göre iyi bir baba olduğumu düşünüyorum. Elbette yoğun çalıştığım için çocuklarımdan uzak kaldığım zamanlar, belki yapamadığım şeyler oluyor. Ama onlarla kaliteli zaman geçirmeye özen gösteriyorum, iyi iletişim kurmaya çalışıyorum. Sonuçta birbirimizle olan bağlantımız doğru olursa, bir şeyler kötü bile gitse bile değiştirebileceğimize inanıyorum. Bu yüzden aramızdaki bağın devamlılığı önemli bence.

Çocuklarınızla neler yapmaktan hoşlanırsınız?
 
 
 
 

Onlarla gezmekten ve sevdikleri şeyleri yapmaktan keyif alıyorum. Evdeysek Playstation veya ailece oynanabilecek diğer oyunları oynuyoruz. Beraber maç seyretmeyi, maça gitmeyi de hepimiz çok seviyoruz.

Çocuklarınızın beslenmesinde nelere dikkat edersiniz?
 
 
 
 

Bu konuyla eşim daha ilgili. Bence çok başarılı bir annedir. Çocuklara balık yemeyi küçük yaşta sevdirdik. Kahvaltı konusunda da hassasız. Süt içmeyi seviyorlar, ben de 14-15 yaşıma kadar oldukça fazla süt içmişimdir.

PINAR, SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK ADINA ÇOK EMEK VERİYOR
Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı’nın başantrenörüsünüz. Çalışmalarınız nasıl gidiyor, hedefleriniz neler?
 
 
 
 

Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı bu sene tarihi dönemlerinden birini yaşıyor; son üç senede çok iyi başarılara imza attık. Bundan bir koç olarak gurur duyuyorum. Üç senede kazandığımız iki kupa, bir de Avrupa finali var. Bu sene özellikle Euro Cup’ta hedeflerimizi yükseltmiş durumdayız ve o hedefleri geçtik. Daha da ileriye gidebilmeyi umut ediyoruz. Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı’nın mutlaka Euro League’e dâhil olması lazım; benim de en büyük arzum, en büyük hedefim bu.

Yaşar Holding ve Pınar’ın spora verdiği desteği nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
 
 
 

Yaşar Holding ve Pınar, yıllardır İzmir’de bu konuda öncü, lokomotif olmuş durumdalar. Pınar’ın çocuklar için birçok ürünü var, bunu basketbolla birlikte düşündüğümde sağlıklı nesiller yetiştirmek adına markanın çok emek verdiğini söyleyebilirim. Yaşar Holding’e spora hem bugüne kadar verdikleri hem de bundan sonra verecekleri destek için teşekkür ederim. Bunu basketbola yaptıkları için de kendi adıma ayrıca teşekkür ederim.

İlgili Yazılar

Hazımsızlık sorunu, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler

Sağlıklı Yaşam

Stresli yaşam koşulları doğaldan uzak ve de sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla birleşince çoğumuzun sık sık şikayetçi olduğu hazımsızlık sorunu ortaya çıkar. Yaşadığımız sorun gerçekten de hazımsızlık mıdır, bu durumda neler yapmak gerekir birlikte bakalım.

Her Şey Hayal Kurmakla Başlar!

Mutlu Anne

Hayal gücü gelişen ve yaratıcı, hayali oyunlar oynama fırsatı verilen çocuklar...Devamını Oku

En Çabuk Zayıflatan Egzersizler

Sağlıklı Yaşam

Diyete başladınız ve ayrıca egzersiz yaparak zayıflamanızı hızlandırmak istiyorsunuz...Devamını Oku