Spor Özgüveni Artırır

Spor Özgüveni Artırır

Teknolojik araçlar hayatımıza girdikçe hareketsizleşmeye başladık. Çocuklarımız da bütün zamanlarını bilgisayar başında geçirir oldu. Oysa çocuklar için spor büyük önem taşıyor. Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sanem Pişkin, sporun özgüveni artırmadan sosyalleşmeye pek çok faydası olduğunu, obeziteden de koruduğunu belirtiyor.

Spor yapmanın çocuğun ruhsal, zihinsel ve bedensel gelişiminde pek çok katkısı var. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

  • Hareketliliğini kontrol altına alır. 4 yaş civarı çocuklarda bireysel düşünce belirginleşir ve farkındalık artar. Bu yaşlarda çocuklar çok hareketlidirler. Bu hareketliliği kontrol edebilme yetisinin gelişmesinin bir yolu da spor yapmaktır. Çocukların 4 yaşından itibaren spora başlayabileceği belirtilmektedir. 5 yaşından itibaren çocuk spor yapmaya daha da uygun bir hale gelir. Aşırı yorgunluğa neden olmayan, oyun gereksinimini de karşılayan spor etkinlikleri bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişime katkıda bulunur.
  • Bir grubun parçası olmasını sağlar. Okul çağındaki çocukta arkadaşlara ilgi artmıştır; grup kurmak, bir grubun parçası olmak ister. Spor faaliyetleri bu istekleri karşılamada çok faydalı olur. Yine bu yaşlarda çocuk kendini sınamaya yönelik davranışları sevdiğinden spor yapıyor olmak buna da fırsat verir.
  • Kendine güvenmesini sağlar, macera isteğini yatıştırır. Ergenlik çağında anne babadan ayrılma, kendi grubunu ve arkadaş çevresini geliştirme isteği belirginleşmiştir. Buna karşın çocukta ikilemler vardır. Çocuk kimi zaman çok hareketli, kimi zaman durgun, kimi zaman kendine aşırı güvenli, kimi zaman kendine güvensiz olabilir. Macera duygusu bu dönemde kendini hissettirir. Sigara ve madde kullanımı denemeleri olabilir. Ergen yaştaki çocuklar spor yaptıklarında kazanma ve kaybetmeyle ilgili tepkilerini kontrol etmeyi öğrenirler. Dikkatlerini bir noktaya toplama konusunda gelişirler. Macera isteği bir ölçüde giderilmiş olur. Kendine güven gelişir.
  • Büyümeyi destekler. Psikolojik gelişimin yanı sıra spor yapmak gerek çocukluk gerekse ergenlik döneminde bedensel büyüme ve gelişmeyi de desteklemektedir. Kemik ve kasların gelişiminde aşırı olmayan, yaşa ve yeteneğe uygun aktivitenin olumlu etkileri vardır.
  • Obeziteden korur. Spor yapmak, obeziteden korunmada da etkili bir yöntemdir. Her çocuğun günde en az 1 saat fiziksel olarak aktif olması önerilir. Bireysel olarak planlanmış spor aktiviteleri çocuğu ileriki yaşlarda yakalanabileceği diyabet, kalp-damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıklarından korumakta yardımcı olur. Diyabet, astım gibi kronik rahatsızlıkları olan çocuklarda bile onlara uygun sporların yapılması önerilmektedir. Spor yapılması ilaç gereksinimini azaltmakta ve hastalıkların uzun dönemde vücuda verdiği zararlardan korunmaya da yardımcı olmaktadır.

SPORA BAŞLAMADAN ÖNCE KONTROL ŞART

  • Ağır efor gerektiren futbol, voleybol, basketbol ve yüzme gibi sporlara başlamadan önce çocukların mutlaka kalp kontrolünden geçirilmesi gerekir. Genç sporcularda görülen ani ölümler, genellikle zamanında teşhis edilmemiş doğumsal kalp hastalıklarına bağlıdır. Kalp ritm bozukluğuna sebep olan bazı durumlar, doğuştan ya da sonradan olan kalp kapak bozuklukları, kalp kasında aşırı kalınlaşma, koroner arter anomalileri, egzersiz sırasında şikayetlere neden olabilecek hatta ani ölüme yol açabilecek ilk akla gelen kalp hastalıklarıdır.
  • Spora başlarken çocuğun hiç bir şikayeti olmasa da genel muayene, elektrokardiyogram, akciğer grafisi, tam kan sayımı, Hepatit B ve Hepatit C testleri yapılmalıdır. Spora devam ettiği sürece de belli aralıklarla kalp kontrolleri mutlaka yaptırılmalıdır.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.

Protein Latte

Barista Latte Art

Kahvenizin her yudumunda protein almak isteyenler için enfes bir tarifimiz var.