Sömestr Sonrası Okula Dönüş İçin 10 Öneri

Sömestr Sonrası Okula Dönüş İçin 10 Öneri

15 günlük ders arasından sonra çocuklarımızı okula nasıl hazırlamalıyız? Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nden Çocuk Gelişimi-Eğitimi Uzmanı ve Psikolojik Danışman Rehber Ayşim İncesulu’dan 10 öneri aldık.


 

Sömestr tatili, dinlenmeye ve enerji toplamaya destek olan bir süreç. Bununla birlikte, uzun gibi görünen bu sürecin sonuna yaklaşıldıkça çocukların strese girmesi de olası. Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nden Çocuk Gelişimi-Eğitimi Uzmanı ve Psikolojik Danışman Rehber Ayşim İncesulu, okula dönüşte çocuklara destek olabilmek için neler yapılabileceğiyle ilgili görüşlerini Pınar Süt Anneleri ile paylaşıyor ve küçük de bir not iletiyor:

 

 “Tatilin son günlerinde yaşanabilecek stres, okul açılıp çocuğunuz arkadaşlarıyla buluşunca ortadan kalkacaktır. Duyguları ve tatilde yaşanan maceraları paylaşmak, yalnız olmadıklarını hissetmek hepsine iyi gelecektir.”

  • Tatil değerlendirmesi yapın. Tatilin bitişine birkaç gün kala, örneğin Perşembe günü ailenin hep birlikte olduğu bir anda tatil değerlendirmesi yapın; tatilin nasıl geçtiğini ve programlarınızdan hangilerinin uygulandığını konuşup, son 3-4 günü nasıl geçireceğinizi planlayın.
  • Motive edin. İkinci dönemdeki çalışma temposunu planlamak ve olasılıkları gözden geçirmek de çocuğunuzu motive edecektir. Bu sırada cesaretlendirici olmalı, yapılan planların çocuğunuzda baskı yaratmamasına özen göstermelisiniz.
  • Hazırlıklarınızı tamamlayın. Cuma günü ise çocuğunuzla birlikte okul giysilerinin, çantasının, defter ve kitaplarının bakımını yapın, eksiklikleri giderin. Bunu Pazartesi gününe bir ısınma turu olarak değerlendirebilirsiniz. Tatilde ödev verilmişse bunların kontrolü de yapılmalı.
  • Spor yapma alışkanlığı kazandırın. Çocuğunuza spor alışkanlığı kazandırmak mutlaka gündeminizde olmalı. Sömestr tatilinin son günlerinde bu konuyu çocuğunuzla birlikte araştırabilir ve ikinci dönem için planlamaya başlayabilirsiniz.
  • Kitap ve gezi günü planlayın. Bir kitapçı ziyareti gerçekleştirin ve okunması gereken/istenen kitapları birlikte seçin. Bu gezi, bir sinema veya arkadaşlarının da katılımıyla yapılabilecek bir oyun aktivitesi ile desteklenebilir.
  • Uyku saatlerini düzenleyin. Çocuğunuzun uyku saatlerini okula uyumlu hale getirmeye başlayın. Cumartesi gününü geç yatma için “son gün” ilan edin. Uyumasa bile yatağına yatsın ve kitabını okusun. Yatmadan önce 1 bardak süt içmesi de çocuğunuza iyi gelecektir.
  • İnisiyatif verin. Uyku saatinin yaklaştığını ve kendisini ayarlaması gerektiğini sakin bir şekilde hatırlatın. Uyku öncesi duş ve diş fırçalama gibi rutinlere kendiliğinden başlamasına ve bu alışkanlıkları oturtmasına yardımcı olun.

 

  • Oyun saatlerini yeniden düzenleyin. Oyun saatlerini de sınırlandırmaya başlayın. Uykuya geçiş ve sağlıklı derin bir uyku için bilgisayar, akıllı telefon ve Ipad ile oynadığı oyunları da en az 1 saat önce sonlandırmasını isteyin.
  • Sakin bir ortam sağlayın. Pazar gününü hafif bir tempoyla geçirmesini temin edin. Yatmadan önce ertesi sabah giyeceklerini hazır edin. Sabah mutlaka 1 bardak sütün de bulunduğu pratik ve sağlıklı bir kahvaltı hazırlayın.
  • Destek olun. Okulda küçük de olsa bazı sorunlar yaşadığı arkadaş ya da öğretmenleri varsa, okulun açıldığı ilk hafta rehberlik servisiyle görüşerek ikinci döneme tazelenmiş olarak başlamasına destek olun.

 

Okul dönüş döneminde çocuklarınız nasıl davranıyor? Diğer annelere de yol gösterecek fikirlerinizi aşağıdaki yorum alanımıza ekleyebilirsiniz.