Sıra Dışı Bir Osmanlı Müzesi: Ottomanya

Sıra Dışı Bir Osmanlı Müzesi: Ottomanya

Ottomanya, hem çocukların hem de büyüklerin ilgisini çekecek özel bir Osmanlı müzesi; farkı interaktif olması. Bu müzede Hezarfen Ahmet Çelebi ile Galata Kulesi’nden atlamak da, Kara Murat ile bayrak oyunu oynamak da, saray ahalisiyle “selfie” çekmek de mümkün.

Geleneksel sanatlarla teknolojiyi birleştiren Ottomanya, Başakşehir’deki Mall of İstanbul’un giriş katına konumlandırılmış. Bu “interaktif Osmanlı Müzesi” ile ziyaretçilerin Osmanlı kültürünü yaşayarak öğrenmesi amaçlanmış, konsepti ise “eğitsel eğlence” olarak belirlenmiş.

Müze; Osmanlı kültürünün pek çok yapı taşını içeriyor, oyun ve atölye çalışmalarıyla ilginç deneyimler vaat ediyor. Özellikle klasik müze kavramından hoşlanmayanlar ve çocuklar, bu interaktif müzeyi pek sevecekler, tarihin bir parçası olmaktan hoşlanacaklar gibi görünüyor.

HEZARFEN, KARA MURAT, GİZEMLİ LABİRENTLER, EFSUNLU SÜTUNLAR

Ottomanya’da minyatür sanatıyla tanışmak, gölge oyununun içine dalmak, hat sanatını ve ebruyu keşfetmek, mehter marşları dinlemek, saray koridorlarında maceralara atılmak mümkün. Müzede “Hezarfen Çelebi Uçuş Macerası”, “Kara Murat Bayrak Oyunu”, “Aynalı Saray Labirenti” en dikkat çekici oyunlar olarak öne çıkıyor. Bu oyunlarla ilgili biraz ayrıntılı bilgi vermek gerekirse şunları söyleyebiliriz: “Hezarfen Çelebi Uçuş Macerası” başlıklı oyunda minyatür sanatı ile Flappy Bird isimli oyunu birleştirmişler; bu şekilde ziyaretçiler Hezarfen’i Galata Kulesi’nden uçurup Üsküdar’a indirebiliyorlar. “Kara Murat Bayrak Oyunu”nda ise tüm şehri minyatürden oluşan bir labirentin içine yerleştirmişler; Kara Murat da bir şekilde labirentten çıkmak zorunda. Sultan Abdülhamid tarafından 1889’da İstanbul’a getirilen Aynalı Labirent ise “Aynalı Saray Labirenti”ne tema olarak seçilmiş, içine keşif ve gizem eklenmiş.

EVLİYA ÇELEBİ, SÜTUNLARIN SIRRINI ANLATIYOR

 “3D Sinema Destancı / Zaman Tüneli”nin de son derece ilginç olduğunu belirtmemiz lazım. Mapping teknolojiyle hazırlanan bir alanda öncelikle Evliya Çelebi’den “İstanbul’un 27 Efsunlu Sütunu” hikayesi dinleniyor. Dikitaş, Yılanlı Sütun, Arkadyus Sütunu, Marmaray ile Mısır Piramidleri Arasındaki Gizemli İlişki bu ilginç hikayenin birkaç satır başı... Hikaye bitince sırlar da ortaya dökülüyor. “Self-i Hane” de keyifli bir oyun. Artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılan bu interaktif bölümde ziyaretçiler kostümlere bürünüp saray ahalisiyle “selfie” çekebiliyorlar.

Müzedeki deneyimler bunlarla sınırlı sanmayın; devasa bir duvarın interaktif sprey boyayla boyanmasını kapsayan “Street Hat Dijital Aktivite”, görülmemiş büyüklükte ebrular yaratılan “İnteraktif Ebru”, Hacivat ve Karagöz’e eşlik edilen “Dijital Gölge Oyunu”, saray müzisyenlerinin keşfedildiği “Mehter Hero” bölümleri de var.

Bu oyunlar dışında ziyaretçilerin “Yaratıcı Kukla/Gölge Oyunu” ve “Yaratıcı Ebru/Resim” atölyelerine katılmaları da mümkün.

Müze, her gün 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Çocuklarda Çalışma Disiplini Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Mutlu Anne

Aile içi eğitimin en önemli unsurlarından biri, çocuk ve ebeveynler arasındaki iletişimin niteliğidir. Çocuğa birey olduğunu hissettirebilen aileler, onları belli bir disipline sokma konusunda da zorlanmazlar

6-12 Yaş Çocukların Sosyalleşmesi İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Mutlu Anne

6-12 yaş arası dönem çocukların en aktif ve hareketli oldukları zaman olarak biliniyor. Bu yaşlarda çocuklar yeni arkadaşlıklar kurmaya ve çevrelerini tanımaya başlıyor.