Sevgililer Günü Çikolatanızı Kendiniz Yapın

Sevgililer Günü Çikolatanızı Kendiniz Yapın

Sevgililer Günü gelmeden önce ev yapımı çikolata hazırlamaya ne dersiniz? Basit tarifleri uygulayabilir veya bir çikolata atölyesine gidip işi ustasından öğrenebilirsiniz. Bir de önerimiz var: Ev yapımı çikolatalarınızı 1 bardak Pınar Süt ile birlikte servis edin. Bu sunum şekli çocuğunuzun da çok hoşuna gidecektir.


 Ev yapımı çikolata hazırlıyoruz!

Çikolata yapmak aslında son derece kolay. Malzemeleri de basit. Kakao yağı ve kuvertür çikolatayı internetten sipariş edebilir, çikolata kalıbını pasta malzemeleri satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Çikolata kalıbı yerine buz kalıbı veya silikon kalıp da kullanabilirsiniz. Gerisi sadece biraz emek.

Malzemeler

 • 50 gram kakao yağı, 3 yemek kaşığı kakao, 3 yemek kaşığı pudra şekeri, 3 yemek kaşığı süt tozu, 3-4 damla vanilya esansı, çay kaşığının ucuyla tuz

Nasıl yapalım?

 • Çok az su koyduğumuz bir kabın üzerine ısıya dayanıklı bir başka kap koyalım (benmari usulü). Su hafif hafif kaynarken üstteki kabın içine kakao yağını koyup eritelim.
 • Kakao yağı iyice eriyince kakaoyu ve himalaya tuzunu ekleyip karıştıralım. Ardından sırasıyla süt tozunu, pudra şekerini, son olarak da vanilya esansını ilave edelim.
 • 5 dakika dinlendirdikten sonra çikolata kalıbına döküp spatulayla üzerindeki fazlalıkları alalım.
 • Buzdolabında 1 saat tutup kalıpları ders çevirip çikolataları çıkaralım.
 • Şık bir tabağa yerleştirelim.

Püf noktaları

 1. Eritme işlemi esnasında kakao yağının yanmaması için alt kapta bulunan suyun üst kaba değmemesi gerekir.
 2. Ocak yüksek ısıda olmamalı, eriyen çikolatanın sıcaklığı 45 dereceyi geçmemeli.
 3. Çikolatayı kalıba döktüğünüzde hafifçe tezgaha vurun ki içindeki hava kabarcıkları yok olsun.

 

 

 

Kuvertür çikolatadan da yararlanabilirsiniz

Nasıl mı?

 • Kuvertür kelimesi külçe ve/veya ham çikolata anlamına geliyor. İstediğiniz tat ve şekilde ev yapımı çikolata yapmak için kuvertür çikolayı benmari usulü eritin.
 • Dilediğiniz şekildeki çikolata kalıplarına dökün, spatulayla üzerlerini düzleştirin.
 • Sade çikolata yerine fındıklı, Antep fıstıklı çikolatalar yapmak istiyorsanız erimenin son aşamasında bu kuru yemişleri de çikolataya katabilir veya direkt olarak kalıplara yerleştirebilirsiniz.

 

Sevgili Pınar Anneleri için çikolata kurslarını da araştırdık

Chef İstanbul: Bu kursta çikolatanın eritme ve soğutma gibi teknikleriyle ilgili uygulamalı bilgiler alabilirsiniz. Kurs, 3 saat sürüyor ve siz harika çikolatalar yapabilir hale geliyorsunuz. Kurslar, İstanbul-Taksim’de gerçekleştiriliyor. www.chefsistanbul.com

Sadece Çikolata:Butik çikolata yapımını bire bir deneyimlemek ve çikolata kokularıyla bir gün geçirmek isteyenler 4 saat süren eğitimde dolgulu kalıp çikolata ve kahve aromalı el yapımı trüf gibi nefis ürünleri yapmayı öğrenebiliyorlar İstanbul-Kadıköy’deki bu kursta ayrıca bir katılım belgesinin de sahibi oluyorlar. www.sadececikolata.com

Kahve Dünyası: Çikolatanın ardındaki gizli formüller, Kahve Dünyası’nın çikolata ustalarının verdiği kursta gün ışığına çıkıyor. Trüf, çilek kaplama çikolata ve size özel spesiyal çikolatalarla bezeli bir atmosfer sunan bu kurs da 3 saat sürüyor. Kurslar sadece İstanbul’da gerçekleştiriliyor.  www.kahvedunyasi.com

Badem Mutfak: 3 saat süren kursta hem çikolatanın yapımıyla ilgili teknikleri öğrenebilir, hem de çikolatanın tarihçesi ve kaliteli çikolatanın püf noktaları gibi bilgileri edinebilirsiniz. Badem Mutfak, Karşıyaka-İzmir’de hizmet veriyor. www.bademmutfak.com

Golden Chef: 2,5 saat süren çikolata kursunda temel bilgiler aktarıldıktan sonra roches, trüf, dolgulu kalıp çikolata yapma teknikleriyle uygulamalar gerçekleştiriliyor. Çankaya-Ankara’daki kursa katılanlar yaptıkları çikolataları evlerine götürebiliyorlar. goldenchef.kurs.com

 

İçine sevginizi kattığınız çikolata tariflerini bizlerle paylaşın, tüm sevenlere ilham verin. Yorum alanımız aşağıda sizi bekliyor.

 

 

Protein Macchiato

Barista Latte Art

İtalyan lezzeti macchiatoyu Pınar Protein Süt’le hazırladık, ortaya hem sağlıklı hem de keyifli bir lezzet çıktı. Tarifimiz seninle.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.