Sağlıklı ve Güçlü Saçlar için Hangi Besinler Tüketilmeli?

Sağlıklı ve Güçlü Saçlar için Hangi Besinler Tüketilmeli?

Sağlıklı ve Güçlü Saçlar için Hangi Besinler Tüketilmeli?

"Dengeli beslenmek" vücudun her zerresi için oldukça önemli bir durumdur. Öğünlerinizde tükettiğiniz besinlerin sadece lezzetine değil, sağlık değerlerine de bakmalısınız. Özellikle saçlarınız ile ilgili sorunlarınız varsa, tükettiğiniz besinleri tekrardan gözden geçirerek saça iyi gelen besinlere yönelmelisiniz.

Yılın her dönemi çeşitli nedenlerden dolayı saçlarınızın yıpranması ve kırılması durumları meydana gelebilir. Kış döneminde fazla kurutmadan dolayı kırıklar oluşurken yaz aylarında ise güneş ya da deniz gibi etkenlerden dolayı da saçlarda yıpranmalar oluşabilir. Saçlarınızı çeşitli bakım kremleri ile belirli bir düzeyde besleyebilirsiniz. Fakat yediğiniz besinlere dikkat ederek saçlarınızın daha kalın, güçlü ve sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz. "Sağlıklı ve güçlü saçlar için hangi besinler tüketilmeli?" sorusunun cevabı şüphesiz ki her kadının merak ettikleri arasında ilk sıralarda yer alıyor!

Sağlıklı Saçlar için Doğru Beslenme!

Saçlarınızı taradığınızda; saç fırçasında her geçen gün daha fazla saç teli görüyorsanız, saçlarınız için doğru olmayan bir şeyler yaptığınızı anlamalısınız. Bakım kremleri, losyonlar ve şampuanlar saçlarınızın sadece yüzeyini onarırken, yediğiniz yiyecekler ise içten dışa olmak üzere saçlarınızın derisinde, uçlarında ve diplerinde mükemmel bir iyileştirme sağlar. Son dönemlerde özellikle uzmanlar tarafından önerilen; somon balığı, bal, ıspanak, çerez, istiridye, deniz yosunu, fasulye, yumurta ve havuç saçlarınızın ilk günkü sağlığına ve canlılığına kavuşmasına yardımcı oluyor.

Hem Yenebilir Hem Saça Sürülebilir Mucizevi Besin: Bal

Faydası sayılmakla bitmeyen bal, hem yediğinizde hem de saçlarınıza maske yapıp sürdüğünüzde sağlıklı saçlar elde etmenizi sağlıyor. Yapılan bir araştırmaya göre; 4 hafta boyunca her gün saçlarınıza balla bakım yaparak hem saç dökülmelerinden hem de pullanma gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz. Ballı kürü hazırlamak için yapmanız gereken tek şey; saçlarınızın yoğunluğuna göre %90 bal ve %10 suyu karıştırmak oluyor. Daha sonra, saçlarınızın dipten ucuna tümüne bu kürü uygulayıp 10 dakika bekleyerek saçınızı yıkayabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra gözle görülür değişikliği fark edebilirsiniz.

Saç Derisine En Faydalı Besin: Somon

Bol miktarda Omega-3 bulunduran somon, aynı zamanda içerisinde B12 vitamini ve demir bulundurması sayesinde saçlar için en faydalı protein kaynaklarından biridir. Özellikle balık mevsiminde haftada en az 3 kez somon tüketerek yeni saç tellerine kavuşabilir ve var olan saçlarınızın da bakımsız ve zayıf görünümünden kurtulmasını, daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer vejetaryenseniz somonun görevini üstlenecek olan keten tohumunu tüketmeye özen göstermelisiniz. Başlı başına Omega-3 kaynağı olan keten tohumunu günde 2 kaşık olacak kadarını yoğurt ya da salataya ekleyerek de yiyebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar