Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Ana besin gruplarını öğünlerimize dengeli bir şekilde dağıtıyor olabiliriz. Ama yemeklerimizi en doğru şekilde pişirmek ve besin değerlerini korumak da fazlasıyla önemli. Birkaç püf noktasına dikkat ederek daha sağlıklı beslenebiliriz.

Sağlığımıza dikkat ediyoruz; dolayısıyla beslenmemize de. Sebze, meyve, kuru bakliyat gibi şeyleri düzenli tüketmeye özen gösteriyoruz. Peki ama bunları pişirirken besin değerlerinin korunmasına ne kadar dikkat ediyoruz? Örneğin ıspanağı üzerindeki çamur gitsin diye saatlerde suda beklettiğimizde besin değerini kaybettiğini biliyor muyuz ya da yemeklere eklenen bazı katkı maddelerinin sebzelerin vitaminini öldürdüğünden haberdar mıyız?

İşte sağlıklı beslenme için yanlış ya da eksik bildiğimiz doğrular...

  • Tazyikli suyun altında sebze ve meyveleri yıkamayın. Sebze ve meyve içindeki bazı vitaminler suda çözündüğünden dolayı, tazyikli suyun altında bunları yıkamak doğru değildir. Tazyikli su, yüzeyde oksijen kaybına neden olacağında yiyeceklerin besin değerini düşürür. Bir diğer önemli nokta ise sebzeleri yıkarken kesmeden, bütün halinde suya bastırmaktır. Keserek yıkamak sebzenin vitamin değerini öldürür. Pişirme sırasında dikkat etmeniz gereken nokta ise az su kullanmaktır. Az su ya da buharda pişmiş sebzenin vitamin değeri her zaman daha yüksektir.
  • Sebze ve meyveleri çiğ tüketin ya da az pişirin. Sebzeleri çiğ tüketmeyi sevmiyor olabilirsiniz, o halde  mümkün olduğunca kısa sürede ve diriliğini koruyacak şekilde pişirmeye özen gösterin. Zira  B ve C vitamini gibi vitaminler ısıyla kolayca kayba uğrarlar. Ispanak, brokoli, karnabahar, lahana, bamya, patlıcan ve kabak gibi sebzeleri en fazla 10, fasulyeyi ise 20 dakika pişirin.
  • Sebze ve meyvelerin yenilebilen kabuklarını soymayn. Eğer soymanız gerekiyorsa mümkün olduğunca ince soyun. Birçok vitamin ve mineral, sebze ve meyvelerin özellikle dış yapraklarında, kabuğunda veya kabuğun hemen altındaki kısımlarda bulunur.
  • Tencerenin kapağını açmayın. Tencerenin kapağını kapalı tutmak buharı içeride muhafaza edeceğinden yemeklerin pişme süresini azaltır, böylece içeriğindeki vitaminlerin kaybolmasını engeller.
  • Kızartmadan uzak durun.Uzun süre yüksek ısıya maruz kalan yağlar, vücut için zararlı maddeler (serbest radikaller) oluşturur. Bu nedenle besinlerin kızartılarak yenmesi sağlık açısından zararlıdır. Ayrıca bu yiyecekleri fazla tüketmek şişmanlığa neden olurken kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini de artırır.
  • Soda eklemeyin. Sebzeleri pişirirken soda eklemeyin. Pişirme sırasında eklenen soda, sebzelere daha yeşil bir renk kazandırmakla birlikte bazı vitaminlerde kayıplara neden oluyor.           
  • Pişirme suyunu dökmeyin.Yemeklerinizin besin değerini artırmanın bir diğer yolu ise sebzelerin, makarnanın ve kurubaklagillerin pişirme sularını, çorba gibi sulu yemeklerde kullanmaktadır. Böylece pişirdiğiniz yemeğin besin değeri daha yüksek olacaktır.
  • Yoğurdun suyunu değerlendirin. Yoğurdun bekletme esnasında oluşan yeşilimsi suyunu dökmeyin, çünkü B2 (riboflavin) vitamini kaynağıdır. Riboflavin vücutta önemli işlevleri olan bir vitamin. Bu nedenle ekmek mayalandırma, bisküvi, pasta ve çorba yapımında değerlendirilebilir.
  • Ambalajlı süt için. Sütün içeriğindeki yararlı tüm besin öğelerinden yeterince yararlanmak ve değerini kaybetmeden tüketmek için ambajlı süt ürünlerini tercih edin.

Protein Macchiato

Barista Latte Art

İtalyan lezzeti macchiatoyu Pınar Protein Süt’le hazırladık, ortaya hem sağlıklı hem de keyifli bir lezzet çıktı. Tarifimiz seninle.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.