Sağlık Turizmi Rehberi

Sağlık Turizmi Rehberi

Sağlık ve termal turizmi açısından çok iyi bir noktada olan Türkiye’de, 1500’ün üzerinde termal kaynak bulunuyor. Hangi şehirde hangi kaynak var, ne tür rahatsızlıklara iyi geliyorlar? Sağlık kaynağı termallerle ilgili mini bir rehber hazırladık.

 
 
 
 

 

 

Afyon-Gazlıgöl Kaplıcaları. Efsaneye göre Kral Midas’ın kızını iyileştiren Gazlıgöl’ün şifalı suları; romatizmal hastalıklara, kireçlenmeye, kemik, safra yolu, karaciğer ve deri rahatsızlıklarına destek oluyor. Suyunun sıcaklığı 64 derece.

 

Ankara-Haymana Kaplıcaları:Tarihi Kral Yolu üzerinde yer alan Haymana Kaplıcaları, yüzyıllar boyunca çeşitli uygarlıklar tarafından kullanılmış. Suyunun sıcaklığı 44,5 derece. Şifalı suyu romatizmal rahatsızlıklara, mide, böbrek, solunum yolu ve jinekolojik hastalıklara, kırık ve çıkıklara iyi geliyor.

Ankara-Kızılcahamam Kaplıcaları.İstanbul-Ankara Karayolu üzerinde yer alan termal tesis,Büyük Kaplıca ve Küçük Kaplıca olmak üzere iki kaplıcadan oluşuyor. Büyük Kaplıca’nın su sıcaklığı 47, Küçük Kaplıca’nınki ise 44 derece. Sularının iyi geldiği hastalıklar şunlar: Romatizma, siyatik, metabolizma, solunum yolu, deri, kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıkları,  kırık-çıkık, beslenme bozukluğu...

 

Balıkesir-Gönen Kaplıcaları:Dünyaca ünlü bu kaplıcanın 3 bin yıllık bir geçmişi var; Romalılar ve Bizanslılar döneminde de kaplıca olarak hizmet vermiş. Sıcaklığı 78 derece olan suyu karaciğer, safra yolu, böbrek hastalıklarına, ağrılı jinekolojik ve nörolojik rahatsızlıklara, damar sertliğine, kırıklara iyi geliyor. Suyu içme kürlerinde de kullanılıyor.

 

Bolu-Küçük ve Büyük Kaplıcalar. Bu iki kaplıca, Karacasu mevkisinde yer alıyor, su sıcaklıkları 40-46 derece arasında değişiyor. Şifalı suları siyatiği, böbrek, deri ve jinekolojik rahatsızlıkları iyileştiriyor.

 

Bursa-Oylat Kaplıcaları. İnegöl ilçesinde yer alan Oylat Kaplıcaları’nın su sıcaklığı 40,5 derece. Suyu, içmeye elverişli. Romatizmal, jinekolojik, idrar yoluve ağrılı sinir hastalıklarına iyi geliyor.

 

Denizli-Karahayıt Kaplıcaları.58 derecelik sıcaklığı, kırmızı renkli suyu ve çamuruyla Türkiye’nin şifa kaynaklarından biri olan Karahayıt Kaplıcaları’nın destek olduğu rahatsızlıklar şöyle: Şeker, gut, astım, karaciğer, safra yolu, dolaşım sistemi, kalp, damar ve romatizmal rahatsızlıklar...

 

İstanbul-Tuzla Kaplıcaları.İçmeler mevkisinde bulunan Tuzla Kaplıcaları, yüzlerce yıldan beri şifa dağıtıyor. Suyu kabızlık, kronik bel ağrısı, fıtık, karaciğer, safra kesesi, böbrek, şeker, romatizma, kalp, mide ve deri hastalıklarını destekliyor.

 

İzmir-Balçova Kaplıcaları.Antik dönemden kalan bu kaplıca, Agememnon Kaplıcası olarak da biliniyor ve İzmir Körfezi’nin güneyinde yer alıyor. Burada sıcak su banyosunun yanı sıra çamur banyosu da yapılıyor, suyu içilebiliyor. 63 derece sıcaklığa sahip olan suyu; üst solunum yolu iltihaplarına, romatizmal ve deri hastalıklarına, metabolizma bozukluklarına iyi geliyor.

 

Yalova-Armutlu Kaplıcaları. Su sıcaklığı 57 derece olan Armutlu Kaplıcaları, Türkiye’nin en önemli kaplıcaları arasında yer alıyor. Banyo, çamur banyosu, sudan çıkan gazların solunması uygulamaları mevcut, ayrıca suyu içilebiliyor. Mide, bağırsak, sinir, iltihap, jinekolojik hastalıklara iyi geliyor, yaraların iyileşmesini hızlandırıyor, karaciğerin ve kalbin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor.

 

Yalova-Termal Kaplıcaları. 4 bin yıl önce oluşan Termal Kaplıcaları’nın ilk hamamları, Bizans İmparatoru Constantinus tarafından 1600 yıl önce yaptırılmış. Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği büyük ilgi sayesinde dünyaca ünlü bir sağlık merkezi konumuna erişen Termal Kaplıcaları’nın şifalı suları romatizmal, safra kesesi, böbrek, sindirim sistemi ve jinekolojik hastalıklara iyi geliyor. Suyunun sıcaklığı34-42 derece arasında.

Amaç vücut direncini artırmak

Yeryüzüne çıkarken yolları üzerindeki çeşitli mineralleri ve gazları (sülfat, tuz, kükürt, demir, iyot, bikarbonat vs) bünyelerine katan ve böylece çok değerli bir hale gelen termal sularla yapılan uygulamaların en önemli amacı vücut direncini artırmak ve hastalıklara kalkan olmak. Ayrıca hastalık bulgularını ortadan kaldırmak, hafifletmek, şikayetleri azaltmak hedefleniyor.

Ancak bulaşıcı ve ateşli hastalığı olanların, hamile ve loğusaların, verem ve kalp hastalarınıntermal sulardan yararlanmaması gerekiyor.

Son bir not iletelim: Yazıda söz ettiğimiz tüm termal kaynakların çevresinde konaklama yapılabilecek tesisler, pansiyonlar,(kimi 5 yıldızlı) oteller bulunuyor.

 

Bugüne kadar termal tesislerinde konakladınız mı? Deneyimlerinizi paylaşmaya ne dersiniz?

 

 

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.