Sağlık Kaynağı Süt!

Sağlık Kaynağı Süt!

Başta kalsiyum olmak üzere içerdiği değerli minerallar, vitaminler ve proteinle insan yaşamının vazgeçilmez besini olan sütün sağlığımıza faydaları o kadar çok ki!

Yaşam serüvenimizde bize daima eşlik eden, kattığı değerlerle vazgeçilmezimiz olan, çok yönlü, lezzetli ve inanılmaz yararlı bir besinden; sütten söz etmek istiyoruz size.

Süt öyle bir besin ki hem damağımızı şenlendiriyor, hem yiyeceklerimizi güzelleştiriyor ama daha da önemlisi vücudumuzun gelişmesi, güçlenmesi ve korunması için var gücüyle çaba harcıyor. Bize düşen ise sadece onu yeterli miktarda tüketmek ve süt içmeyi çocukluğumuzdan yaşlılığımıza kadar yaşamımızın her döneminde sürdürmek.

Sütün bu kadar eşsiz bir besin olmasını sağlayan nedenler neler mi?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki süt yaşamımızı idame ettirmemiz için gereken neredeyse tüm besin öğelerini içeriyor. Bir kalsiyum cevheri olan süt ayrıca fosfor, magnezyum gibi minerallerin, B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B6 ve B12 vitamini gibi B grubu vitaminlerin, A vitamininin, son olarak da proteinin kaynağı.

Çocukluk, hamilelik – emzirme, yaşlılık dönemlerinde ayrıca değerli olan süt, en başta kemik sağlığımız için çok önemli. Obeziteden kansere, hipertansiyondan diyabete kadar pek çok hastalığa karşı da koruyucu etkisi var. Bu noktada süt proteinine, şekerine (laktoz) ve yağına ayrı bir parantez açalım. Süt proteininin değeri bitkisel proteinlere göre daha yüksek. İnsan vücudu, hücre ve dokuların oluşumundan saç ve tırnakların oluşumuna kadar çeşitli görevlerde süt proteinlerinden yararlanıyor. Sütte yüksek miktarda bulunan laktoz ise pek çok rolünün yanı sıra vücudun kalsiyum ve fosforu daha iyi değerlendirmesini  sağlıyor. Süt yağı da laktozun en iyi şekilde kullanılması için uğraşıyor.

Süt bize neler yapıyor?  

Büyütüyor! Sütün büyüme ve gelişmenin hızlanmasında önemli bir rolü var. Besin öğelerinin vücutta elverişli kullanılmasını, sinir sistemi fonksiyonlarının yerine getirilmesini ve vücut direncinin geliştirilmesini sağlıyor.

Yeniliyor! Vücut hücrelerinin büyük bölümü proteinlerden oluşuyor ve bu hücreler sürekli değişip yenileniyor. Süt proteinleri yüzde 90 oranında vücut proteinine dönüşebiliyor. Süt içmek hücreleri onarıyor ve güçlendiriyor, yenilenmesine katkıda bulunuyor.

Kemiklerimiz ondan soruluyor! Sütün kemik sağlığının korunması ve gelişiminde, ayrıca diş sağlığının korunmasında çok önemli bir etkisi var. Çünkü süt hiçbir besinde olmadığı kadar çok kalsiyum içeriyor. Kalsiyumun yanı sıra fosfor, magnezyum ve protein içeriği de zengin; bu nedenle çocukluk ve gençlikte kemik dokusunun gelişimini sağlıyor, yaşlılıkta ise kaybı azaltıyor. Kemiklerden kalsiyumun çekilmesine bağlı olarak kırık riskinin artması olarak tanımlanan osteoporozu önlüyor. Dolayısıyla özellikle menopoz ve sonrası dönemde kadınların hayatına ayrıca kalite katıyor. Kemik gelişimini desteklemesiyle eklem rahatsızlıklarının gelişimini  de engelliyor.

Genç tutuyor! Beyne ihtiyacı olan enerjiyi temin eden süt, beynin yaşlanmasını engelliyor. Güzelliğe ve cilt bakımına da değerli katkılarda bulunuyor. Cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engelliyor. Saçların ve tırnakların uzamasını sağlıyor.

Güçlendirip koruyor! Bağışıklık sistemini güçlendiririr. Süt içen kişilerde solunum yolu enfeksiyonlarının daha az görülmesinin veya kalp hastalığı riskinin daha düşük olmasının sebebi bu. Enfeksiyonlara karşı vücudu dirençli kılıyor. Vücutta oluşan yaralar çok daha çabuk iyileşiyor. Çizik ve yaralanma gibi durumlarda kan daha çabuk pıhtılaşıyor. 

Kansere biraz bekle diyor! Sütün bağırsak ve mide gibi kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olduğu, kalsiyumun kansere yol açabilen fazla asitleri yok ettiği ve bunun sonucu olarak da sindirim sisteminin sağlıklı çalıştığı belirtiliyor.

Sindirimi düzenliyor, mideyi rahatlatıyor! Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor. Bağırsaklarda istenmeyen mikroorganizmaların gelişimini engelliyor, ishali geçiriyor. Mide rahatsızlıklarına iyi geliyor, ülserin önlenmesine katkıda bulunuyor.

Zayıflatıyor! Süt içen kişilerde obezitenin görülme oranı daha az, çünkü içeriğindeki kalsiyum iştahı azaltıyor. Süt ile kilo kontrolü sağlanması da mümkün. Zaten bu nedenle pek çok diyette süte ve sütlü ürünlere sıkça yer veriliyor. Mideye inen sütün yarısının katı yiyecek olarak algılanması da bunda önemli bir etken.  

Hipertansiyonu sakinleştiriyor! Süt tüketimi kan basıncını düşürüyor. Kardiyovasküler hastalıklar, kalp krizi ve böbrek hastalıklarına sebebiyet verebilecek olan hipertansiyon riskini azaltıyor. Sütte bulunan molekül ağırlığı düşük bir protein bileşiği olan “peptitler” ile kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum gibi minerallerin kan basıncısı düşürücü etkisi var.

Zihnimizi açıyor! Süt içmek belleği güçlendiriyor, dikkat ve konsantrasyonu artırıyor. Özetle süt zihinsel fonksiyonları geliştiriyor.  

Diyabeti azaltıyor! Araştırmalar sütün içeriğinde bulunan “trans palmitoleik” adlı yağ asidinin diyabet riskini ciddi oranda azalttığını ortaya koyuyor.

Başka? Süt aynı zamanda kasları güçlendiriyor, vücutta ödeme neden olan sıvıların toplanmasını engelliyor, kronik bronşitin önünde duruyor, öksürüğe iyi geliyor, kolesterolü düşürüyor, gözleri daha sağlıklı kılıyor.

 

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.

Protein Latte

Barista Latte Art

Kahvenizin her yudumunda protein almak isteyenler için enfes bir tarifimiz var.