Sağlık Kaynağı Omega-3 Yağ Asitleri

Sağlık Kaynağı Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri nedir?

Omega-3 yağ asitlerini“çoklu doymamış yağ asitleri” olarak tanımlayabiliriz. Vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirmesi için çok gerekli olanve vücudumuz tarafından üretilemeyen Omega-3 yağ asitlerini sadece besinler ve besin takviyeleri aracılığıyla alabiliriz. 3 cinsi vardır: ALA (Alfa-linolenikacit), DHA (Dokosaheksaenoik asit) ve EPA (Eikosapentaeonik asit).

Faydaları nelerdir?

Omega-3 yağ asitleribeynin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturur ve beyin gelişimini büyük ölçüde etkiler, retina gelişimine katkıda bulunur, erken doğum riskini azaltır, okul çağındaki çocukların analitik becerilerini destekler…Yetişkinlikte kalp-damar sistemi hastalıklarına yakalanma ve fazla kilo almaolasılığını azaltır. Doğum sonrası depresyon, yüksek tansiyon, eklem iltihabı, kemik erimesi ve astım da iyi geldiği diğer rahatsızlıklardandır.

Nelerde bulunur?

  • Omega-3 yağ asitleri en çok balıkta (özellikle ton, uskumru, somon, sardalye) bulunur. Bu nedenle çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren balık yeme alışkanlığı kazandırmalıyız.
  • Bunun dışında balık yağı, keten tohumu, soya, ceviz, kabak çekirdeği, ıspanak, karanfil ve kekik de Omega-3 kaynağıdır.

 

İlgili Yazılar