Ramazan’da Süt İçin!

Ramazan’da Süt İçin!

Ramazan’da süt için!

Neden mi? Çünkü süt tokluk hissi verir, sıvı ihtiyacınızı karşılar, sindirimi düzenleyip midenizi rahatlatır, yeterli ve dengeli beslenmenizi destekler... Üstelik sahurla bölünen uykunuza daha rahat dönmenizi sağlar.

İftarı, sahuru, özel eğlenceleri, aile buluşmaları, tefekkürü ve paylaşımlarıyla özlemle beklenip coşkuyla karşılanan Ramazan ayının en dikkat çekici yanı, yemek düzenine getirdiği farklılıklar. Bütün gün aç kalan bedeni korumak, kollamak, özen göstermek son derece önemli. İşte bu noktada devreye süt giriyor. Pek çok hastalığa karşı sayısız koruyucu etkisi olan süt, vücudumuza yaptığı değerli katkılarla Ramazan ayında daha rahat oruç tutmamızı sağlıyor. Zaten bu özel aya, süt gibi özel bir besinin yakışması da hiç şaşırtıcı değil.

İki öğün beslenme, süt ile daha besleyici ve dengeli. Sütün ne kadar değerli bir besin olduğunu biliyoruz. Öncelikle bir kalsiyum deposu ve bu sayede kemik sağlığımızı koruyor. Ayrıca süt, fosfor, magnezyum, potasyum, protein, karhonhidrat, yağ, B grubu vitaminleri, A vitamini, E vitamini ve K vitamini bakımından zengin. Sütün bu özellikleri, aslında her zaman tüketilmesi gereken bir besin olduğunu ortaya koyuyor. Ramazan ayında tüketilmesi ise ayrıca önemli; çünkü bu özel ayda öğün sayısı ikiye düşüyor. İftar ve sahurda yeterli ve dengeli beslenmeye katkı sağlayacak besinlerin, dolayısıyla süt tüketiminin de önemi artıyor.

Sahurda süt içilmesi tokluk süresini uzatıyor. Sütün Ramazan ayında tok tutma özelliğiyle bir adım öne çıktığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Sahurda içilen 1 bardak süt, içeriğindeki protein ve yağ nedeniyle uzun süre tokluk hissi veriyor. Sütün sıcak içilmesi ise midenin boşalma süresini uzatıyor. Ayrıca mideye inen sütün yarısı, katı yiyecek olarak algılanıyor ve beyne tokluk sinyalleri iletiliyor. Bu noktada Ramazan ayında süt içmenin bir artısından daha söz etmeliyiz: Sütün kilo kontrolüne yardımcı etkisi var; bu özelliği Ramazan ayında alınması muhtemel kiloları da engelleyebiliyor. Eğer kilonuza dikkat ediyor veya rejim yapıyorsanız, her zaman sütün az yağlı veya yağsızını tercih edebilirsiniz.

Sıvı ihtiyacını gideriyor. Süt, Ramazan ayında ayrı bir önem kazanan sıvı tüketimini destekleyip, vücumuzun sıvı ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca sıvı dengesinin korunmasına da katkıda bulunan süt, oruç tutarken kaybettiğimiz sıvı miktarını onarmaya ve yerine getirmeye yardımcı oluyor.

Mide ve kan şekeri üzerinde olumlu etkileri var. Ramazan ayında uzun süre aç kalınması, iftarda mideye fazla yük binmesine neden oluyor. Süt, bu noktada da devreye giriyor; sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlıyor ve mideyi rahatlatıyor. Ayrıca açlık nedeniyle oynamalar yapabilecek olan kan şekerini sakince düzenliyor. Sütte bulunan molekül ağırlığı düşük bir protein olan peptitler ve mineraller, kan basıncının düşmesine yardımcı oluyor.

Enerji veriyor. Sütün içindeki laktoz (süt şekeri) vücudumuza gerekli olan enerjiyi temin ederek oruçlu geçirdiğimiz süre boyunca çok daha zinde olmamızı sağlıyor. Açlığın sebep olabileceği konsantrasyon bozukluklarını da azaltıyor.

Uyku getiriyor. Süt, sahurla bölünen uykumuza daha kolay dönmemize yardımcı oluyor. Bunu nasıl mı yapıyor? İçeriğindeki protein ile melatonin ve serotonin hormonlarının üretimine destek olan triptofan adlı aminoasit sayesinde.

 

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.