Paten Kayın, Fit Olun

Paten Kayın, Fit Olun

Açık havada spor yapmanın pek çok harika yanı var ama kulağa en tatlı geleni şu galiba: Daha çok oksijen aldığınız için daha çok kalori yakarsınız. Bu tatlı bilgi eşliğinde ailece spor yapmak gibi bir isteğiniz oluştuysa size pateni önermek isteriz. Paten kayarak hem eğlenir hem spor yaparsınız, üstelik ailece fit olursunuz.  

Paten kayanları seyretmek ne keyifli değil mi? Ama biraz da korkutucu mu ne? Dengede durabilir miyim, düşer miyim, bir yerimi incitir miyim, çocuğum için tehlikeli mi?... Sorular, sorular... Oysa eğitim alındığı, gerekli ekipmanlar kullanıldığı ve dikkatli yapıldığı sürece paten kaymanın bir zorluğu yok. Bu eğlenceli sporu ailece yapabilir, kafa olarak rahatlar ve üstelik bolca kalori yakabilirsiniz. Konuyla ilgili detayları İstanbul Buz Sporları Kulübü ve Paten Okulu Yöneticisi, buz pateni eğitmeni Necati Demirel’den öğrendik.

ÇOCUĞUN DENGE YETİSİ GELİŞİR

Paten kaymak çocuklara ne kazandırır?

Paten kaymak sadece eğlenceli bir aktivite değil aynı zamanda bir spor faaliyetidir. Paten kayan çocuklar, fiziksel olarak fit bir görünüme kavuşurlar ve fiziksel yetenekleri gelişir. Kalori yakımı sebebiyle şişmanlamaları önlenir. Paten kayarken denge unsuru ön plandadır, çocuğun denge yetisi ve vücudunun hareket kabiliyeti artar. Kendine güveni yükselir. Daha sosyal olur, dolayısıyla iletişim kurma yeteneği gelişir. Ailece paten kayarsanız da hep birlikte çok mutlu bir zaman dilimi geçirirsiniz.

 Çocuklar kaç yaşından sonra patene başlayabilir?

Buz pateni ve tekerlekli patene başlama yaşı 4-5’tir. Bu spor eğlenceli olduğu kadar eğiticidir de. Paten kayan çocuk yeni arkadaşlarla kolayca tanışır. Eğer bu konuda eğitim alır ve kulüplere yazılırsa, bunu sadece bir hobi olarak değil aynı zamanda bir spor olarak da hayatına dâhil edebilir.

ESNEKLİK KAZANDIRIR VE STRESTEN ARINDIRIR

Paten kaymak vücutta hangi noktalara etki eder?

45 dakikada 300 ila 450 kalori arasında enerji harcayacağınız tekerlekli patenle kayma sporu sırasında vücudunuzdaki birçok kas grubu birlikte çalışır. Yanlara doğru esneyerek kaydığınızda vücudunuzun alt bölümü çalışırken dengeyi sağlamak için kollarınızı ve karın kaslarınızı çalıştırmanız gerekir. Bacakları sıkılaştırmasının ve selüliti azaltmasının yanında eklemlerinize fazla yük bindirmemesi bu sporun avantajlı yönlerinden biri. Paten kaydığınızda kaslarınızın kuvveti ve dayanıklılığı artar, vücudunuz esneklik kazanır, denge ve koordinasyon kabiliyetiniz gelişir. Ayrıca stresten arınırsınız ve zihniniz tazelenir.

Çoğu kişinin korkusu paten kayarken düşmektir. Siz eğitimlerinizde bu konuya nasıl yaklaşıyorsunuz?

Çok başarılı sporcular bile patene başladıklarında düşebilirler. Tekerlekli patende en fazla dikkat ettiğimiz konu, eklemlerin korunmasıdır. Ne kadar iyi kayarsak kayalım koruma ekipmanları kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bunlar kask, dirseklik, dizlik ve bilekliktir. Bu ekipmanlar tamamen korumaz ama riski azaltır. Temel eğitimdeki amacımız düşme tekniklerini, dengeli bir düşüşü öğretmektir. Nasıl düşeceğinizi bilmeniz sizi büyük ölçüde korur.

Paten satın alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Yeni başlayacaklarsa mutlaka bu işi uzun yıllardır yapan tecrübeli mağazalardan alışveriş yapmalılar. Çok fazla spor malzemesinin satıldığı mağazalarda, paten reyonuna bakan çalışan çok bilgili olmayabiliyor. Başlangıç seviyesindeki kişilere biz fitness ürünlerden tavsiye ederiz ama sırf modelini ve rengini sevdiğiniz için bir paten aldığınızda, bilmeden “agresif paten” almış olabilirsiniz. Önemli olan uzun yıllar kullanılabilecek, güvenli, sizin için uygun modeli satın almanızdır.

Kimler paten yapmamalı?  

Eklemleriyle ilgili önemli rahatsızlıkları olan kişilerin iki kere düşünmesi gerekebilir. Doktora sormak bu konuda riski azaltır ve gereklidir. Aşırı olmamak kaydıyla kilolu kişiler de paten kayabilir.

 *Çocukluktan itibaren güçlü kemiklere ulaşmak ve hayatın içinde çok daha aktif ve dinamik olmak için süt için.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.