Oyuncak Deyip Geçmeyin!

Oyuncak Deyip Geçmeyin!

Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine süt gibi oyuncakların da önemli bir katkısı var. Ama nasıl ki süt seçerken çocuğumuz için en iyisini istiyorsak, oyuncak seçerken de aynı özeni göstermeliyiz. 

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Yıldırım, oyuncağın öneminin tahmin edilenden çok daha fazla olduğunu ve ebeveynlerin oyuncak seçerken dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Ve bizlerle şu notları paylaşıyor;

  • Gelişimine ve yaşına uygun olmalı! Oyuncak çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminin sağlıklı olmasında büyük rol oynuyor. Ayrıca kendini ve çevresini tanımasında etkili oluyor. Bu durumda oyuncak seçimi de önem taşıyor. İlk kural; çocuğun yaşının özelliklerine ve gelişimine uygun oyuncak seçmek.
  • Duyularına hitap etmeli! Yenidoğan döneminden itibaren ilk 6 ay boyunca bebek öncelikle kendi bedeni ile oynuyor, elini kolunu sallıyor, parmak emiyor ya da kendi kulak kepçesini elliyor... Bu dönemde dikkat çekecek parlak, zıt renkli ve sesli objelere hassas oluyorlar. Dolayısıyla da görsel ve işitsel duyulara hitap edecek oyuncakların tercih edilmesi gerekiyor. Bu nedenle ses çıkartan, renkli oyuncaklar seçilmeli.
  • Zarar vermemeli! Dikkat edilecek önemli bir nokta da bebeğin bu dönemde kendini zararlı etkilerden koruyamadığı gerçeği. Sert, sivri köşeli, ağır oyuncakların kesinlikle alınmaması gerekiyor. Ayrıca bebek ağzına alacağı için yutulabilecek büyüklükte ve parçalanabilir malzemeden yapılmış olmamalı, boya maddesi içermemeli, boyasızsa da yapıldığı etken madde sağlığa zararlı bir malzeme içermemeli. Herkesin rahatlıkla bulabileceği çıngıraklar, yumuşak toplar, diş kaşıyıcı halkalar, kırılmaz aynalar bunlara örnek olabilir.
  • Malzemesine dikkat edilmeli! Oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da oyuncakların üretim maddesi. Üzerlerinde “BPA (bisfenol A), PVC veya kurşun içerir” ibaresi yazan oyuncaklardan uzak durulması şart. Eğer oyuncağın üzerinde bu ibarelerden biri yoksa veya emin değilseniz tahta, bambu veya organik pamuk oyuncak tercih edin. Özellikle tahta oyuncaklar hiçbir kimyasal plastik içermez ama üzerlerinin boyalı olmaması gerekiyor. Diş kaşıma sürecinde çok fazla kullanılan içi su-jel ihtiva eden diş kaşıma halkalarının plastik olmamasına dikkat edilmeli. Çocuk bu halkaları damağıyla ezdiğinde jel-sıvı dışarı akabilir ve çocuk yutabilir. Bu nedenle içi jelli olanlar değil de üzeri tırtıklı, akma riski olmayan, boyasız tahta oyuncaklar tercih edilmeli.

AYLARA GÖRE OYUNCAK SEÇİMİ NASIL OLMALI?

  • 4 aylıkken: 4. aydan itibaren çocuk yavaş yavaş dönmeye ve elle kavramaya başlıyor. Bu nedenle dönüp eliyle kavrayabileceği büyüklükte ve uygun şekilde oyuncaklar seçilmeli; anahtar veya halka şeklindeki bir diş kaşıyıcı gibi...
  • 6 aylıkken: 6. aydan itibaren çocuk oturabilir pozisyon aldığından iki eliyle kavrayabileceği ve iki elini de kullanabileceği sökülüp takılabilir renkli küpler ve bu küpleri yerleştirebileceği kavanozlar, sesli kutular alınabilir. Bu tip oyuncaklar çocuğun zihinsel gelişimini destekliyor.
  • 8 aylıkken: 8. aydan itibaren bebekler emekleme ve sıralama eğilimine giriyor. Bu nedenle oyuncaklarının yere atıldığında kırılmayacak özellikte olması gerekiyor.
  • 1 yaşından itibaren: Bir yaşındaki bebekler yürüme çabasına giriyor. Bu süreçte etraftakilerin dikkatini çekmek istiyor. İki elle tutulup sürülebilen tekerlekli arabalar ya da üzerine binilen tekerlekli hareketli hayvanlar tercih edilebilir. Yine zihinsel gelişimi desteklemesi için birden çok aktivite içeren (üzerinde sayaç, sökülüp takılabilir renkli bloklar veya küpler olan) aktivite masaları kullanılabilir. Artık çocuk öğrenmeye ve tanımaya daha fazla açıktır; oyuncak hayvanlar veya nesneleri tanıtan resimli kartlar kullanılmaya başlanabilir. 15 - 18. ay civarında keşif dönemi başlar; inşa edilebilir küp-legolar ile gelişim desteklenmelidir.

 

 

6-12 Yaş Çocukların Sosyalleşmesi İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Mutlu Anne

6-12 yaş arası dönem çocukların en aktif ve hareketli oldukları zaman olarak biliniyor. Bu yaşlarda çocuklar yeni arkadaşlıklar kurmaya ve çevrelerini tanımaya başlıyor.

Çocuğunuz Kış Aylarında Hangi Besinleri Tüketmeli?

Sağlıklı Yaşam

Gelişme çağındaki çocukların soğuk kış ayalarında hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmesi gerekiyor. Vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet...Devamını Oku