Öğretmenler Günü’nün Tarihçesi’ni biliyor muydunuz?

Öğretmenler Günü’nün Tarihçesi’ni biliyor muydunuz?

Öğretmenler Günü’nü 1981 yılından bu yana her yıl 24 Kasım’da kutluyoruz. Eğitim ve öğretimin baş kahramanları olan öğretmenleri onurlandırmak için kutladığımız bu günün tarihteki önemini merak edenleriyse yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Mustafa Kemal Atatürk, savaştan çıkmış yorgun bir toplumu kısa sürede ayağa kaldırmak için pek çok yeniliği hayata geçirdi. Bu yeniliklerden biri de Arap alfabesi yerine Latin alfabesini getirmeyi hedefleyen Harf Devrimi’ydi.

  • Süreç 1928 yılında başladı. İlk olarak yeni Türk alfabesi oluşturuldu ve yeni alfabenin tanıtımı 8 Ağustos 1928’de Sarayburnu’nda yapıldı.

"Arkadaşlar, bizim güzel ahenkli zengin dilimiz yeni Türk harfleri ile kendini gösterecektir... Yeni Türk harflerini çabuk öğrenmelidir. Vatandaşa, kadına, erkeğe, hamala, sandalcıya öğretiniz. Bunu vatanperverlik ve milliyetperverlik vazifesi biliniz. Bu vazifeyi yaparken düşününüz ki bir milletin, bir toplumun yüzde onu okuma yazma bilir, yüzde sekseni bilmezse, bundan insan olanlar utanmalıdır." (Mustafa Kemal Atatürk)

  • Sonrasında Mustafa Kemal Atatürk, Ağustos ve Eylül aylarında şehir şehir gezerek Türk halkına yeni harfleri tanıtmaya devam etti.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E “BAŞÖĞRETMENLİK” UNVANININ VERİLDİĞİ GÜN

  • 1 Kasım 1928 tarihinde ise Araf alfabesi yerine Latin alfabesinin konmasına ilişkin kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yürürlüğe girdi. Ardından kapsamlı okuma yazma kurslarıyla yeni alfabeyi en kısa zamanda öğretmek, yüzde onlarda olan okur yazarlık oranını yükseltmek amacıyla Millet Mektepleri açılması kararı alındı. 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Talimatnamesi yayınlandı, aynı talimatname ile Atatürk’e “Başöğretmenlik” unvanı verildi.
  • Bu hızlı süreçte kadınlar ve erkekler, gençler ve yaşlılar hızlı bir şekilde yeni harflerle okuyup yazmayı öğrenmeye başladılar. Millet Mektepleri’nde okuma ve yazmanın dışında matematikten sağlığa kadar pek çok farklı ders de verildi... 1936’ya gelindiğinde okuma yazma bilenlerin oranı yüzde yirmi beşe ulaşmıştı...

“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.” (Mustafa Kemal Atatürk)

  • Millet Mektepler’in açılışının 53. ve Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olan  1981’de ise Öğretmenler Günü’nün kutlanması gündeme geldi. Bunun için de öğretmenleri her zaman başının tacı yapmış olan Atatürk’e “Başöğretmenlik” ünvanının verildiği gün olan 24 Kasım seçildi.
  • İşte o günden bu yana da 24 Kasım, kendini öğretmeye adamış kahramanları onurlandırmak amacıyla Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.

DÜNYADA DA KUTLANIYOR 

Öğretmenler Günü, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kutlanıyor ancak farklı tarihlerde. Örneğin Almanya, İngiltere, Kanada, Hollanda, Romanya, Rusya, Sırbistan, Bulgaristan, Litvanya, Makedonya’nın da aralarında bulunduğu ülkelerde, 5 Ekim 1966’daki “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”nin Paris’te kabul edilişine atfen 5 Ekim’de kutlanıyor. Amerika’da Mayıs ayının ilk Salı günü, Arap ülkelerinde 28 Şubat’ta, Çek Cumhuriyeti’nde 28 Mart’ta, İran’da 2 Mayıs’ta, Peru’da 6 Temmuz’da, Arjantin’de ise 11 Eylül’de...

SiZ DE KUTLAYIN!

Eğer öğretmenlerinize ulaşma imkanınız varsa, onları mutlaka arayın. Sizin telefonunuzdan ya da bir mesajınızdan daha değerli hiçbir şey yoktur onlar için. Ya da çocuğunuzun öğretmeninin Öğretmenler Gününü minik bir hediyeyle kutlayın. Ona değer verdiğinizi gösterin. Unutmayın, bu tutumunuz hem veli toplantılarında ya da öğretmeninin çocuğunuzla ilişkisini olumlu yönde etkileyecektir.

Öğretmenler Günü’nü nasıl kutladınız? Çocuğunuzun öğretmeniyle olan iletişimine olumlu etki etti mi? Bizimle paylaşın! Haydi!

 

Hazımsızlık sorunu, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler

Sağlıklı Yaşam

Stresli yaşam koşulları doğaldan uzak ve de sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla birleşince çoğumuzun sık sık şikayetçi olduğu hazımsızlık sorunu ortaya çıkar. Yaşadığımız sorun gerçekten de hazımsızlık mıdır, bu durumda neler yapmak gerekir birlikte bakalım.

B12 Vitaminin Çocuk Sağlığındaki Önemi

Sağlıklı Yaşam

Bütün anneler, çocuklarının sağlıklı büyümesini ve gelişmesini ister. Bunun için en önemli koşullardan bir tanesi, kuşkusuz onları....Devamını Oku

Kış Çaylarıyla İçimizi Isıtalım

Sağlıklı Yaşam

Buz gibi soğuk havaları sıcacık ve sağlık dolu çaylarla ısıtalım; üşümeye, soğuk algınlığına, halsizliğe, boğaz ağrılarına dur diyelim... Kış çayları, bunun için biçilmiş kaftan.