“Küçük Prens” Neden Bu Kadar Özel?

“Küçük Prens” Neden Bu Kadar Özel?

Çocuğum büyürken kitap okusun diyorsanız, Fransız yazar Antoine de Saint-Exupery’nin “Küçük Prens” kitabını mutlaka listede bulundurun. Kitap, bugüne kadar 280 farklı dilde 140 milyon adet satıldı. Peki, son dönemde vizyona giren filmi ve İstanbul’da açılan dünyanın en kapsamlı “Küçük Prens” sergisiyle bir kez daha gündemimizde olan bu çocuk kitabını, bu kadar özel yapan nedir?

“KÜÇÜK PRENS” ÇOK SEVİLİYOR

Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir…

Antoine de Saint-Exupery’in ”Küçük Prens”i (Le Petit Prince), incecik bir kitap ama içinde kocaman bir dünya barındırıyor. 280 farklı dil ve lehçeye çevrilmiş, 140 milyon adet satmış olması bu sevginin başlıca kanıtı; üstelik her yıl 1 milyon adet daha satılıyor. Küçük Prens’ten alıntılar, kitapta geçen hikayelerden parçalar oldukça popüler. Sizinle bazılarını aşağıda paylaşıyoruz:

“Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar. Hiçbir zaman: “Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?” diye sormazlar. “Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?” diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu...”

Antoine de Saint-Exupery, unutulmaz çizimlerinin de yer aldığı “Küçük Prens”te, Sahra Çölü’ne düşen bir pilotla B-612 astroidinden gelen küçük prensin konuşmaları kapsamında bir çocuğun gözünden son derece basit bir dille büyükleri anlatıyor:

Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, bir iki tırtıla katlanmayı öğrenmek zorundayım…

Kitap yaşama, yaşamı anlamaya, mutluluğa ve sevgiye dair çok önemli saptamalarda bulunuyor. Bu nedenle de çocuk kitabı olmasına rağmen büyükler tarafından da çok seviliyor ve okunuyor.

ŞU SIRALAR DAHA DA GÜNDEMDE

Bu harika kitap, bir film ve bir sergiyle karşımıza çıktı. Siz de çocuğunuzla birlikte “Küçük Prens” dünyasına adım atmak istiyorsanız işte önerilerimiz:

  • Çocuğunuzla birlikte “Küçük Prens” okuma aktivitesi yapın. Daha önce okumuş olup olmamanız hiç önemli değil, bu kez birlikte okuyarak ve kitabın içerdiği hayat dersleri hakkında fikir alışverişi yaparak yeni keşiflerde bulunabilirsiniz.
  • Capitol Alışveriş Merkezi’nde 20 Kasım’a kadar devam edecek olan “Küçük Prens” sergisini ziyaret edin. Jean-Marc Probst’un koleksiyonundan yararlanılarak oluşturulan sergide, 276 dil ve lehçeden 483 adet “Küçük Prens” edisyonu yer alıyor. Çok ilginç eserler da var; örneğin sadece aynadan okunabilen bir edisyon, görme engelliler için yazılmış bir edisyon, 1943 tarihli ilk baskı, yazarın çizimlerinin bulunduğu defter gibi…
  • “Küçük Prens”in Hollywood yapımı animasyonu Eylül ayında vizyondaydı… Filmi izleme fırsatı bulamadıysanız, DVD formatında temin edip çocuğunuzla kendinize güzel bir film günü armağan edebilirsiniz.

Siz ya da çocuğunuz “Küçük Prens”i neden seviyorsunuz, kitaptaki en unutamadığınız “ders” ne oldu?... Bize de anlatmaya ne dersiniz ? Hem sizin hem de miniğinizin fikrini çok merak ediyoruz !

 

Protein Macchiato

Barista Latte Art

İtalyan lezzeti macchiatoyu Pınar Protein Süt’le hazırladık, ortaya hem sağlıklı hem de keyifli bir lezzet çıktı. Tarifimiz seninle.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.