Kontrollü ve Sertifikalı Süt

Kontrollü ve Sertifikalı Süt

Pınar Süt, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından belirlenmiş tüm koşulları yerine getirerek işleme tesisleri için “Organik UHT Süt Üretebilir” sertifikasını alan ilk markadır.

Pınar Süt’ün uyguladığı organik üretimin özelliği, her aşamasının kontrollü olması ve ürünün sertifikalandırılmasıdır. Organik üretimde takip edilmesi gereken süreçler ve uygulanması gereken kurallar şöyledir:

 • Organik üretim, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu’nun (KSK) kontrolünde yapılır.
 • Hayvanlar, öncelikle yetiştirildikleri işletmeden sağlanan organik yemlerle, mümkün olmaması halinde Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik hükümlerine uygun hareket eden diğer işletmelerden sağlanan ve yönetmelikte belirlenmiş yemlerle beslenir.
 • Yetiştirme sistemi, yılın değişik dönemlerinde hayvanların otlaklara ulaşabilmelerine mümkün olduğunca olanak sağlamalıdır.
 • Tedaviye alınan hayvan üzerinde, tedavi edici etkisinin bulunması ve tedavi koşullarına uygun olması kaydıyla kimyasal sentezlenmiş veteriner tıbbi ürünleri yerine, bitki alıntıları ve bitki özleri gibi bitkisel ilaçlar, probiyotikler, organik asitler, bitki, hayvan veya mineral kaynaklı maddeler, eser maddeler kullanılabilir. Bu maddelerin kullanımının yetersiz olduğu durumlarda, kimyasal bileşimli ilaçlar yetkilendirilmiş kuruluşun izni ile kontrollü olarak kullanılabilir.
 • Antibiyotikler, koksidiyostatikler (su ve yeme katılan ajanlar), tıbbi maddeler ile büyümeyi veya üretimi arttırıcı diğer maddeler hayvan beslenmesinde kullanılamaz.
 • Hayvan barınakları, sıhhi bir yapı malzemesinden inşa edilmeli, barınakların koşulları hayvanların biyolojik ve ırk ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Hayvanların bağlı tutulması yasaktır.
 • Serbest gezinti alanları, açık hava gezinti alanları veya açık barınak alanları, yerel hava koşullarına karşı yeterli korunma sağlanmalıdır.
 • Hayvanların nakilleri stressiz ve kısa zamanda gerçekleştirilecek şekilde yapılmalıdır.
 • Organik ürünün işlenmesi esnasında ürünün organik niteliğini koruyacak, yönetmelikte belirtilen tüm tedbirler alınır.
 • Organik ürünlerin depolama alanları, ürünlerin tanınmasına imkan verecek ve bu yönetmelikçe uygun bulunmayan başka ürünlerle karışmaya meydan vermeyecek biçimde düzenlenir.
 • Organik üretimin özelliği, her aşamasının kontrollü olması ve ürünün sertifikalandırılmasıdır. Ürünün güvence altına alınmasındaki iki temel unsur kontrol ve sertifikasyondur.

Çocuğunuz Kış Aylarında Hangi Besinleri Tüketmeli?

Sağlıklı Yaşam

Gelişme çağındaki çocukların soğuk kış ayalarında hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmesi gerekiyor. Vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet...Devamını Oku

Bol Sütlü, Çok Doyurucu: Sütlü Smoothie Tarifleri

Sağlıklı Yaşam

Zindeliğe ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda sütlü ve lezzetli içecekler hazırlamak, evde bulunan çeşitli meyve ve sebzeler yardımıyla oldukça kolay.

Bebeğinize Güvenle Yedirebileceğiniz Meyveler

Mutlu Anne

Bebeklere katı gıdaya geçişle birlikte verilmesi gereken en önemli besin seçeneği meyvedir. Meyveler, açlığı bastıran ve sindirimi kolay olan besinler arasında yer aldıkları için ara ve ana öğünlerde bebeklere rahatlıkla yedirilebilir.