Kokuların Tedavi Edici Gücü

Kokuların Tedavi Edici Gücü

Evet, yanlış okumadınız! Kokuların da tedavi edici özellikleri var… Aromaterapi olarak adlandırılan bu tedavi yöntemiyle ağrılardan uyku bozukluklarına kadar pek çok rahatsızlıktan kurtulmak mümkün.

Aromaterapinin 6000 yıllık bir geçmişi var. Bitkilerde bulunan uçucu yağlar kullanılarak yapılan ve masaj, kompres, soluma, ortamın kokutulması yoluyla uygulanan aromaterapi; ağrılar, romatizma, nezle, grip, sinüs rahatsızlıkları, öksürük, uyku bozuklukları, sinirlilik, enfeksiyonel deri hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığın tedavisine yardımcı oluyor.

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ulvi Zeybek’ten öğrendiklerimizi sizler için derledik.

  • Aromaterapinin anlamı. Aromaterapiyi en doğru biçimde Fransız hekim Rene-Maurice Gattefossé, 20’nci Yüzyıl’ın başlarında tanımlamıştır: Eski Yunanca’da  “therapeia = bakım” ile “aroma = koku maddesi” kelimelerini birleştirerek kısa ve öz bir şekilde ifade etmiş, bu tanımın çok kısa bir sürede benimsenmesini de sağlamıştır.
  • Tedavisine yardımcı olduğu hastalıklar. Aromaterapi, uçucu yağların farklı madde gruplarının etkilerinden yararlanır. Stres giderici, uyku düzenleyici, bağışıklık sistemini uyarıcı olarak kullanılan ve soğuk algınlığı ile belirli dermatolojik problemlerde uygulamaları olan modern fitoterapinin bir bölümüdür.
  • Kokuların etkisi. Aromaterapinin bir yönü de “koku psikolojisi”dir. Doğada kokular çok çeşitli olup, değişik şekillerde algılanırlar. Koku veya aroma, değişik kimyasal yapılara sahip küçük moleküllerden meydana gelir. Her koku molekülü, özgün bir boy ve şekle sahiptir ve koku nöronu üzerinde bulunan, kendisine karşılık gelen reseptör ile ilişkilidir. Bu sayede beyinde özgün bir sinir impulsu (uyarısı) başlatabilmektedirler.
  • Hangi koku neye iyi gelir? Yasemin ve ylang ylang uçucu yağlarının ağrı dindirme, coşku ve hoşnutluk duygusu verme, uyanıklık sağlama gibi etkileri vardır. Lavanta, melisa, tıbbi papatya, neroli, bergamot uçucu yağlarının yatıştırıcı ve dinginlik verici etkileri bulunur. Cymbopogon, limon, kuşdili, ardıç uçucu yağlarının ise kan basıncının artmasını sağlayan ve kalp atım frekansını düşüren etkileri vardır.
  • Dikkat edilmesi gerekenler. Aromaterapiden faydalanmak için uzmanından yardım almak gerekir. Gerekli bilgi edinildikten sonra siz de evde bazı uçucu yağlar vasıtasıyla aromaterapiden yararlanabilirsiniz. Doz ayarlamak için doz tablolarına dikkat edilebilir. Ayrıca damla sayılarını iki katına çıkarmak etkiyi artırma yönünde avantaj sağlamaz, tam tersine etkinin görülebilmesini baskılayabilir.
  • Evde uygulama. Buhurdanlık ile lavanta yağı kullanarak, bu yağın yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisinden yararlanılabilir. Yine aynı şekilde turunç yağlarının konsantrasyon artırıcı etkisinden yararlanmak mümkündür.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.