Kalp Sağlığını Koruyan Besinler

Kalp Sağlığını Koruyan Besinler

Kalbiniz için İyi Bir Kahvaltı

Kalbinizi koruyabilmek için günün ilk öğünü olan kahvaltıyı ihmal etmeyin. Çocuklarınıza da kahvaltının en önemli öğün olduğunu gösterin. Kahvaltıda kalp dostu ve lif yönünden zengin yulafı eksik etmeyin. Küçük bir kaseye koyduğunuz iki yemek kaşığı yulafa biraz süt ekleyin, yine kalp dostu meyvelerden elma ve muzu dilimleyip üzerine koyun, servis edin. Yulafı, kek ve kurabiyelerinizde de kullanabilirsiniz. Tabi ki geleneksel kahvaltımızdan da vazgeçemeyiz. Kahvaltıda ve günün diğer öğünlerinde ekmek seçiminizi tam tahıllı, kepekli, çavdar unlu ekmeklerden yana yapın. Çay tercihiniz de yeşil çaydan yana olursa kalp dostu bir kahvaltıyı ailecek yapmış olursunuz. Kahvaltının üzerine de bir fincan Türk kahvesi içebilirsiniz. Kahvenin biyoaktif bileşenleri kalp sağlığınızı korur; ancak günde iki fincanı geçmemelisiniz.

Kalbiniz için Lezzetli Atıştırmalıklar

Sağlıklı bir yaşamın sırrı, ara öğünlerde sağlıklı besinler tüketmekten geçer. Acıktığınızda ya da ikindi çayınızın / kahvenizin yanında küçük şeyler atıştırmak istediğinizde marketlerde satılan ambalajlı ve sağlıksız ürünler yerine çantanızda taşıdığınız besinleri tercih edebilirsiniz. Küçük bir kavanoz içine kalp dostu yiyecekleri sığdırabilirsiniz. Ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişleri yanınızdan eksik etmeyiniz. Ayrıca yaban mersini, ahududu ve böğürtlen gibi kırmızı renkli meyveler de kalbinizi korur. Bu meyvelerin kurutulmuş olanlarını kış mevsiminde kavanoza koyarak çantanızda taşıyabilirsiniz. Ancak bunların da şekerlenerek kurutulmuş olanlarından uzak durmanız önerilir. Çocukların beslenme çantalarına koyarak yemek arasında yemelerini sağlayabilirsiniz. Kahvenin yanında küçük bir atıştırmalık için bir parça bitter çikolata tercih edebilirsiniz.

Akdeniz Tarzı Beslenme

Kalbinizi korumak için balık, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebze ve tropik meyveleri sofranızdan eksik etmemeniz gerekir. Tüm bu sayılan gıdalar, Akdeniz tarzı beslenmenin içinde yer alan yiyeceklerdendir. Yağlı balıklardan somon, ton balığı, sardalye ve alabalık omega – 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Damar tıkanıklıklarının önüne geçmenizi sağlar. Bu sebeple haftada en az iki kez balık yemeye özen gösterebilirsiniz. Zeytinyağını üç öğünde de sofranızdan eksik etmeyin. Yeşil yapraklı sebzeler, avokado ve zeytinyağı ile her öğünde lezzetli salatalar yapabilirsiniz. Turunçgiller ve tropik meyvelerden de ulaşabildiklerinizi sık sık tüketebilirsiniz. Onların da suyunu sıkmak yerine yemeniz önerilir. Böylece kalbe asıl faydası olan lifleri vücudunuza almış olursunuz.

Kalbiniz için kuru baklagilleri de sıklıkla tüketebilirsiniz. Yüksek posa içeren kuru baklagiller, kandaki kolesterolün dengelenmesini sağlar. Haftada üç öğün kuru baklagilleri sofranıza koymayı tercih ederek kalp dostu, dengeli beslenmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Nohut, bakla, fasulye, mercimek, börülce ile yapılan yemekleri sevmiyorsanız bunları haşlayarak salataların üzerine koyabilirsiniz. Hem farklı tarifler hazırlar hem de doyurucu bir lezzete sahip olabilirsiniz. Evde sağlıklı yemekler hazırlamak ve hazırlarken bunları çocuklarınıza göstermek, onların beslenmelerine şekil verir. Ayrıca sizin beslenme şekliniz, zaman içerisinde onların beslenme şekli haline geleceğinden yiyecek tercihlerinizde onlara örnek olarak kalp sağlığını koruyan besinleri öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

http://www.saglik7.net/kalp-sagligini-koruyan-besi...

http://www.kalbinidinlesen.com/kalp-dostu-15-besin...

https://www.medikalakademi.com.tr/onemli-bes-kalp-...

 

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.