Kadın Mücadelesinin Günü: 8 Mart

Kadın Mücadelesinin Günü: 8 Mart

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bir kez daha kutlamaya hazırlanıyoruz. Kadın hakları açısından büyük anlamı olan bu günün tarihi geçmişinde1857 yılında bir tekstil fabrikasında grev başlatan New York’lu cesur kadın işçilerin inancı ve kararlılığı var. İşte bu geçmişten birkaç satır başı ve içimizdeki kadınlardan samimi görüşler.

 
 
 
 

 

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜN KISA TARİHÇESİ

  • 8 Mart 1857 yılında, New York’taki bir tekstil fabrikasında “çok çalışma, az ücret” nedeniyle grev yapan işçiler, polis tarafından kuşatıldı ve fabrikaya kilitlendi; çıkan yangında 129 kadın işçi öldü. Bu acı olay, kadın hakları açısından bir milat oldu.
  • Yıllar sonra, 26-27 Ağustos 1910’da Kopenhang’da (Danimarka) gerçekleştirilen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Alman Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, kadınlar için bir gün belirlenmesi önerisini getirdi ve bu öneri kabul edildi.
  • Kadınlar Günü, 1911 yılı itibariyle Avrupa ülkelerinin bazılarında ve Amerika’da farklı tarihlerde kutlanmaya başlandı.
  • 1921 yılında Moskova’da (Rusya) gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda ise “1857’de ölen kadın işçilerin anısına”, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün 8 Mart’ta kutlanmasına karar verildi.
  • 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Türkiye’de ilk kez 1921 yılında kutlandı.
  • Birinci ve İkinci Dünya Savaşı döneminde bu günün kutlanmasına pek çok ülkede izin verilmedi.
  • Birleşmiş Milletler, 1977 yılında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını kararlaştırdı.

 

İÇİMİZDEN KADINLAR BU GÜNÜ NASIL DEĞERLENDİRİYOR?
“Kadının her gün değerli ve önemli olduğu bilinci yerleşmeli”

  • Elif G. Bayramçavuş (Elele dergisi editörü / Ada’nın annesi):Dünya Emekçi Kadınlar Günü, çıkış noktası itibarıyla çok anlamlı. Ama o zamandan bu zamana, bu günün kutlanması dışında değişen pek bir şey yok. Birçok insan neden kutlandığını bile bilmiyor belki. Kadınlar iş dünyasında, ekonomide, sanatta, siyasette, sosyal hayatta hala erkeklerin gölgesindeler. Hala ezilen ve hor görülenler. Bu kadar kadın cinayetinin, bu kadar çocuk evliliğinin olduğu toplumların “kadına verilen değer” anlamında çok yok kat etmediği, edemediği de bir gerçek. Dünya Kadınlar Günü’nün çok daha farklı kutlanabilmesi için önce kafaların değişmesi gerektiğini düşünüyorum. 8 Mart sembolik ama öncelikle kadının hayatın her alanında, her gün değerli ve önemli olduğu bilinci yerleşmeli toplum geneline.

“8 Mart’ta kadınlığımda gurur duyuyorum”

  • Nuray Çevirmeci(Köksüz Hayatlar kitabının yazarı, nuraycevirmeci.com.tr köşe yazarı / Sedef, Hüseyin ve Günselin’in annesi ) 8 Mart, kendimi bildiğimden beri hep kutlamalarla anılır. Oysaki amacı emekçi kadınları desteklemek olan 8 Mart’ta bence kadınların ekonomik ve sosyal yönden güçlenmesi için fırsatlar yaratan, yeteneklerini ortaya çıkaran, hayallerinin ve hedeflerinin olması için çalışan, daha iyi yarınları daha güçlü kadınlarla hedefleyen, geleceğin genç kızlarını yetiştiren projeler ve çalışmalar yapılmalı. Kadınların iş hayatında ve her alanda daha çok yer alması için, kadına desteğin devlet politikası olması gerekli. Türk kadınları olarak, Avrupa ülkelerinden önce bizlere birçok hakkımızı sunan Mustafa Kemal Atatürk’e layık olmalıyız. Ben 8 Mart’ta kadınlığımla gurur duyuyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü sizin için ne ifade ediyor? Düşüncelerinizi, hislerinizi lütfen bizimle paylaşın.

 

 

Hamilelik Sonrası Kilo Vermenize Yardımcı Beslenme Önerileri

Mutlu Anne

Hamilelik sonrası fazla kilolardan kurtulmanın mucizevi bir yöntemi olsun isterdiniz değil mi? Kilolarınızdan bir anda kurtulmanızı sağlayacak mucize...Devamını Oku

Çocuklarda Çalışma Disiplini Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Mutlu Anne

Aile içi eğitimin en önemli unsurlarından biri, çocuk ve ebeveynler arasındaki iletişimin niteliğidir. Çocuğa birey olduğunu hissettirebilen aileler, onları belli bir disipline sokma konusunda da zorlanmazlar

6-12 Yaş Çocukların Sosyalleşmesi İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Mutlu Anne

6-12 yaş arası dönem çocukların en aktif ve hareketli oldukları zaman olarak biliniyor. Bu yaşlarda çocuklar yeni arkadaşlıklar kurmaya ve çevrelerini tanımaya başlıyor.