İlk Gün Ne Yemeliyiz?

İlk Gün Ne Yemeliyiz?

Doğumdan sonraki ilk gün neler yiyeceğiniz, bebeğinizi sezaryen yöntemiyle mi yoksa normal doğumla mı dünyaya getirdiğinizle çok ilintili. Doğum yapma şekliniz, doğumdan sonraki ilk günlerde nasıl beslenmeniz gerektiğini de belirliyor çünkü.

Aysen Arıcan Öz – Uzman Diyetisyen

SEZARYEN YÖNTEMİYLE DOĞUM YAPTIYSANIZ...

Eğer bebek sezaryenle doğduysa annenin ilk bir iki gün sıvı ve yumuşak besinlerle beslenmesi gerekir, çünkü hem anestezinin etkisiyle hem de bazı besinlerin gaz yapma olasılığı nedeniyle anne sindirim zorluğu çekebilir. Buna bağlı olarak oluşan gerginlik ise dikişlerin patlamasına ve kanamalara neden olabilir. Bu yüzden anne doğumdan sonra büyük tuvaletini yapana kadar sıvı ve yumuşak besinlerle beslenmelidir.

Sulu ve yumuşak besinler neler olmalıdır?

  • İçinde mercimek, nohut gibi gaz yapan besinleri içermeyen çorbalar
  • Süt (gaz yapmaması için laktozsuz süt içilebilir)
  • Meyve suyu (taze sıkılmış veya katkı maddesi içermeyen %100 meyve suları)
  • Kompostolar (taze meyveler ve pekmezle yapılmış)
  • Hoşaflar (çok az pekmez eklenerek kuru meyvelerle yapılmış)  
  • Su, maden suyu, doğal kaynak suları
  • Muhallebi, sütlaç gibi sütlü tatlılar

NORMAL DOĞUM YAPTIYSANIZ...

Bebek normal doğum ile dünyaya gelmişse, anne çok kısa süre içinde normal beslenmeye geçebilir. Anne ilk birkaç saat sulu ve yumuşak besinler yiyerek doğum sırasında harcadığı enerjiyi karşılayabilmelidir. Annenin bebeğini ilk emzirmesinden sonra dinlenmesi ve uyuması, uyandığında da normal yemekleri yemeye başlaması sağlanmalıdır.

DOĞUMDAN SONRAKİ İLK GÜNÜN ÖNEMİ...

Her iki durumda da hastaneden eve gelinen ilk gün önemlidir, çünkü yakın akrabalar ve arkadaşlar evde bebeği beklemektedir. Bu kişilerin annenin nasıl beslenmesi ve sütünü nasıl artırabileceği konusunda mutlaka bir fikri vardır. Ama ne yazık ki bunların önemli bir kısmı gerçekçi değildir. Bu nedenle annenin her söylenileni uygulamaması, nasıl beslenmesi gerektiğini araştırıp öğrenmesi ve hatta doğum öncesinde bunları yakınlarıyla paylaşıp onlara da öğretmesi önemlidir.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.

Protein Latte

Barista Latte Art

Kahvenizin her yudumunda protein almak isteyenler için enfes bir tarifimiz var.