Her Şey Hayal Kurmakla Başlar!

Her Şey Hayal Kurmakla Başlar!

Hayal gücü gelişen ve yaratıcı, hayali oyunlar oynama fırsatı verilen çocuklar, gelecekte gerçek hayattaki problemlere daha yaratıcı ve etkin çözümler bulurlar. Çocuklarımızın hayal güçlerini destekleyelim, bu arada PSİ Gelişim Eğitim Araştırma Merkezi’nden Uzman Psikolog Bengi Keskin’in anlattıklarını da kulağımıza küpe yapalım…

Hayali oyunlar 2-3 yaş civarında başlar. Çocuklarda, hayal gücü ve yaratıcılığın ortaya çıkışıyla oyun gelişimi paralel olarak ilerler. Bebeklikten ilk 2 yıla kadar geçen süre içinde çocuklar yoğun bir enerjiyle hareket etme odaklı oyunlar oynarlar. İlk hayali oyunlar ise 2-3 yaş civarında, zihinsel ve dilsel gelişimin belli bir olgunluğa gelmesiyle başlar. Hayali oyunların ilk örnekleri çocuğun günlük hayattaki rutinleri taklit etmesine dayanır; çocuklarımızın bir bebeğe mama yediriyormuş gibi, su içiriyormuş gibi ya da telefonda birisiyle konuşuyormuş gibi yaptıklarını gözlemleriz. Bu nedenledir ki sembolik oyunlar yetişkinlerin günlük dilinde “gibi gibi” ya da “-mış gibi” oyunlar olarak da tanımlanır. Hayali oyunlar oynayan çocuklar keyifli ve neşelidir. Bunun sebebi keyifle gerçekleştirilen bir aktivite sırasında beynin “mutluluk hissi” veren endorfin hormonu salgılamasıdır.

Yaratıcı oyunlar hayal gücünü ateşler. Oyun oynama ve hayal etme fırsatı sağlanan çocuklar, hayal gücü ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirebilirler. Yaratıcı oyunlar çocukların hayal gücünü adeta ateşler; iç dünyaları (duyguları) ve dış dünyayla ilgili algılarını ifade etmeye, başka kişilerin hayatlarını hayal etmeye, farklı durumlarla ilgili çözüm üretmeye ve yeni bir şey yaratmaya teşvik eder.

Problem çözme yeteneklerini geliştirir. Yaratıcı, hayali oyunlar oynama fırsatı verilen çocukların gelecekte, gerçek hayattaki problemlere daha yaratıcı ve etkin çözümler buldukları ortaya konmuştur. Hayal gücü aynı zamanda merak duygusunu da geliştirir. Hayal eden ve merak eden çocuklar ise hayatla ilgili daha fazla soru soran ve dolayısıyla daha fazla bilgi edinen bireyler olurlar.

Motor becerilerini ve fiziksel sağlıklarını destekler. Serbest oyun zamanları kadar çocukların çeşitli malzemeler kullanarak elleriyle oynadıkları, sonunda ise yepyeni bir ürün yarattıkları oyunlar da hayal gücünü ve yaratıcılığı en çok destekleyen oyunlardandır. Bu yaratıcı oyunlarda eller ve parmaklar aktif olarak çalışır ve çocukların ince-motor becerileri ile el-göz koordinasyonları hiçbir aktivitede olmadığı kadar gelişir. Hayali, yaratıcı oyunlar sırasında çocuklar çoğu zaman son derece aktiftirler. Koşar, zıplar, hayal ettikleri karakteri adeta hareketleriyle canlandırırlar. Bu oyunlardaki yüksek aktivite düzeyi çocukların fiziksel sağlığını destekleme, onlara kuvvet ve dayanıklılık kazandırma açısından olumlu etkilere sahiptir.

Hayali karakterlerle arkadaşlığı varsa takip edin. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar çok fazla hayal kurmaya dayalı oyunlar oynayabilirler ya da zihinlerinde hayali karakterler yaratabilirler. Bazı çocukların sosyalleşme, arkadaş edinme ihtiyacı hayali karakterlerin oluşmasında bir etkendir. Bu durum çocuğun okul öncesi eğitime başlaması ve sosyalleşme ihtiyaçlarının karşılanmasıyla yavaş yavaş kaybolur. Bazı çocuklar ise gerçek hayatta yaşadıkları bazı zorlanmalardan ve arkadaş ilişkisi kurma ya da sürdürmeyle ilgili güçlüklerinden ötürü hayali bir karakter yaratabilirler. Bu onlara yönetebildikleri, istedikleri gibi değiştirebildikleri ve böylece duygusal ihtiyaçlarını karşılayabildikleri bir alan yaratır. Anne-babaların çocukların oyunlarını ve söylemlerini takip etmeleri önemlidir. Eğer hayal oyunları ve hayali arkadaşlar, çocuğun gerçek dış dünya ile bağ kurmasını, gerçek hayat olaylarından zevk almasını, sorumluluk ve görevlerini yerine getirmesini engelliyor ve/veya yalnızlaşmasına neden oluyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Hayallerine kulak verin. Çocukların hayalleri iç dünyalarına açılan kapılardır ve yetişkinlere onların düşünceleri, istekleri, duygularıyla ilgili fazlasıyla fikir verir. Hayallerini paylaştıklarında ebeveynlerin gerçekleşemeyeceğini ima etmeleri çocukta hayal kırıklığı yaratabilir. Hatta kendi iç dünyalarına ait hayaller kurmaktansa anne-babalarının arzu ettiği ya da onay verdiği hayaller kurma yoluna itebilir.

İlgili Yazılar

Latte Art Barista Süt – Ev Yapımı Latte

Barista Latte Art

Lattenin zamansız lezzetini eve taşımak ister misiniz? Bu tarifimiz sizler için.

 

Latte Art Barista Süt – Hızlı Yunan Frappesi

Barista Latte Art

Frappede değişiklik yapma vakti geldi! Alışık olduğunuz bir aromayla farklı bir tat hissetmek için bir tarifimiz var.

Latte Art Barista Süt - Hazır Soğuk Kahve, Sütlü

Barista Latte Art

Yaz aylarında içinizi serinletecek bir lezzete mi ihtiyacınız var? Sizler için buzzz gibi bir tarifimiz var.