Hazımsızlık sorunu, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler

Hazımsızlık sorunu, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler

Eğer doktora “hazımsızlık” şikayeti ile gitmişseniz, bu rahatsızlığın tıp dilindeki adı olan “dispepsi” sözcüğünü mutlaka duymuşsunuzdur. Bu durum başlı başına bir hastalık olmadığı gibi, ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu nedenle hazımsızlık deyip geçmemek ve bu durumun belirtilerini iyice öğrenerek önlem almak gerekir.

Mide Ekşimesi ile Hazımsızlığı Karıştırmamak Gerek!

Hazımsızlığın en büyük belirtisi şişkinlik hissetmektir. Böyle bir sorunu olanlar, özellikle yemek yeme sırasında hemen tokluk hissederler ve hatta yemeklerini yarıda keserler. Az yedikleri halde yemekten sonra midelerinde hissettikleri doluluk, oldukça rahatsız edici seviyededir ve uzun süre devam eder. Sürekli geğirme ve gaz çıkarma ihtiyacı hissederler. Hatta yenilen yiyecekler ağza geri gelebilir, mide yanması hissedilir, karın guruldar. Mide asitlerinin yemek borusuna tırmanması mide ekşimesidir. Hazımsızlıkta ise özellikle yemek sonrasında rahatsızlık hissedilir.

İnsan Neden Hazımsızlık Hisseder?

Aslında pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi yaşam biçimimiz ve yanlış alışkanlıklarımız, hazımsızlığın da nedenidir. Sigara içmek, alkol kullanmak, yağlı gıdalar, çay kahve gibi çok fazla kafeinli içecek tüketmek, hızlı yemek yemek gibi genel olarak sağlığa zarar veren alışkanlıklarınız varsa muhtemelen hazımsızlık sorununuz da vardır.

Sadece bunlar değil, reflü, ülser gibi her türlü mide hastalığı, bağırsak sendromu, kabızlık gibi rahatsızlıkların yanı sıra hamileyseniz de hazımsızlık çekebilirsiniz. Endişe, stres, depresyon, bazı ilaçların yan etkileri hazımsızlık yapabilir. Kronik hazımsızlık çekiyorsanız mutlaka bu durumun nedenini araştırması için doktorunuza danışmalısınız.

Hazımsızlık Rahatsızlığı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Sağlıklı yaşam için uyulması gereken ve aslında herkesin bildiği ama uygulamadığı kurallara dikkat ederek hazımsızlık sorununuzu çözebilirsiniz. Örneğin; bir oturuşta ve hızlı bir şekilde tıka basa yemek yemek hazımsızlığın en bilinen nedenidir. Çok baharatlı ve çok yağlı yiyecekler de bu durumun en önemli nedenleri arasındadır. Eğer hazımsızlık çekiyorsanız, bir süre portakal, greyfurt, mandalina, domates gibi fazla asit içeren gıdalardan uzak durmak midenizi rahatlatır. Sigara, alkol, kafeinli ve gazlı içecekleri bırakmak zaten gereklidir. Yemek yedikten sonra hemen uzanmamak, akşam yemeğinden en az 3 saat sonra uyumak, beli sıkan dar giysiler giymemek mutlaka fayda sağlar. Hareketsiz hayat, bir çok hastalığa davet demektir. Fazla kilolarınızı verip daha aktif bir yaşam biçimine geçtiğinizde, hazımsızlık sorununuz geçebilir.

Belki şişkinliğinin sebebi laktozdur.

Sütte bulunan doğal şekere laktoz adı verilir. Bu şeker türü sadece sütte değil; sütten yapılan peynir, dondurma gibi ürünlerde, hatta ekmekte ve tahıllarda da bulunur. Vücudun laktozu sindirmesi için laktaz adındaki bir enzime ihtiyacı vardır. Ama bu enzim, dünyadaki bazı topluluklarda genetik olarak yoktur. Olanlarda da yaşlandıkça bu enzim azalır. Dolayısıyla laktoz içeren gıdalar, kişiler yaşlandıkça hazımsızlık sorununa neden olurlar. Eğer siz de yurdumuzdaki laktozu sindiremeyen %10'luk kitle içinde yer alıyorsanız, yani süt içtiğinizde midenizde şişkinlik, yanma ve gaz şikayetleriniz oluyorsa, Pınar Denge Laktozsuz sütü tercih ederek bu durumdan kurtulabilir, doya doya sütünüzü içebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.

Protein Latte

Barista Latte Art

Kahvenizin her yudumunda protein almak isteyenler için enfes bir tarifimiz var.

 

Latte Art Barista Süt – Ev Yapımı Latte

Barista Latte Art

Lattenin zamansız lezzetini eve taşımak ister misiniz? Bu tarifimiz sizler için.