Hava Soğudu Diye Üzülmeyin: Ailecek Yapabileceğiniz Outdoor Aktiviteleri ile Kaliteli Zaman Geçirin

Hava Soğudu Diye Üzülmeyin: Ailecek Yapabileceğiniz Outdoor Aktiviteleri ile Kaliteli Zaman Geçirin

Havaların soğumasıyla birlikte insanlar kapalı mekanlarda daha çok vakit harcamaya başlıyor. Hareket özgürlüğünü ve sosyal hayatı kısıtlayan bu duruma çeşitli outdoor aktiviteleri ile çareler üretilebiliyor.

Sonbahar ve kış aylarının yaklaşmasıyla parklar, sahiller ve çay bahçeleri tenhalaşmaya; insanlar boş vakitlerini evlerde ve kapalı ortamlarda geçirmeye başlıyor. Okulların açılmasıyla artan sorumluluklar özellikle çocukların tatile ve sosyal aktivitelere karşı daha çok özlem duymasına neden oluyor. Bu noktada hafta sonları veya okul çıkışı ailecek yapabileceğiniz outdoor aktivitelerle çocuklarınızın sosyalleşmesini ve haftanın stresinden kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Outdoor Aktivitelerle Soğuk Havalarda Hareketsiz Yaşama Mahkum Olmayın

Havaların soğumasıyla eve kapanan çocuklar, yeterli hareket etme ve sosyalleşme imkanı bulamadıklarında kış aylarında huzursuz ve içe kapanık olabiliyor. Oysa ailenin her yaştan üyesi ile birlikte yapacağınız aktiviteler sayesinde hem sosyalleşerek yeni insanlar tanıyabilir, hem spor yaparak sağlığınızı ve formunuzu koruyabilir, hem de sevdiklerinizle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Soğuk havalar nedeniyle hasta olmaktan endişeleniyorsanız mevsim şartlarına ve aktivite çeşidine uygun olarak giyinmelisiniz. Ayrıca bulunduğunuz ortamda şemsiye, branda, çadır gibi eşyalar kullanarak ve dış mekan ısıtıcılarından yararlanarak da soğuktan korunabilirsiniz.

Outdoor Spor ve Aktivite Önerileri

Hava soğudu diye üzülmeyin: ailecek yapabileceğiniz outdoor aktiviteleri hem aile bireyleri arasındaki bağları güçlendirmek hem de yeni arkadaşlar ve deneyimler kazanmak için iyi bir fırsat olabiliyor. Siz de doğa yürüyüşleri, dağcılık, tırmanış, rafting, kampçılık gibi outdoor aktivite ve sporların tadını sevdiklerinizle çıkarabilirsiniz. Ailenizle birlikte doğa yürüyüşüne çıkarak çocuklarınızın doğayı tanımasını, çevrenizdeki bitkiler ve hayvanlar hakkında gözlem yapmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarınızla sokak hayvanları için kulübeler ve mama kapları yapabilir; her gün belirli saatlerde kısa yürüyüşlere çıkıp sokak hayvanlarını besleyerek, çocuklarınızın çevre ve hayvan sevgisi kazanmalarına yardımcı olabilirsiniz.

 

Karlı havalarda kardan adam yapma ve kartopu savaşı gibi oyunlar çocukların en büyük eğlencesi oluyor. Siz de bu oyunlarda çocuklarınıza katılabilirsiniz. Yağışsız havalarda dış mekanlarda vakit geçirmek özellikle çocuklar için önem taşıyor. Ailecek yapacağınız bisiklet sürme, uçurtma uçurma gibi outdoor aktivite ve sporlarla çocuklarınızla daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Profesyonel grupların düzenlediği mağara keşifleri, trekking, tırmanış, yürüyüş gibi aktivitelere katılabilirsiniz.

Bahçeniz varsa bahçe düzenlemesi ve temizliği, bitki yetiştirme gibi konularda çocuklarınıza küçük görevler verebilir, yeni şeyler öğrenmelerini ve sorumluluk bilinci kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Çocuklar yeni şeyler deneyimleyerek verimli zaman geçirmeyi çok sever. Siz de imkanlar dahilinde çocuklarınızı paten kayma, ata binme gibi aktivitelere yönlendirebilirsiniz. Çocuklara yönelik açık hava müzelerini ve tema parkalarını gezebilir; çocuklarınızın yaşıtlarıyla kaynaşmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Hamilelik Sonrası Kilo Vermenize Yardımcı Beslenme Önerileri

Mutlu Anne

Hamilelik sonrası fazla kilolardan kurtulmanın mucizevi bir yöntemi olsun isterdiniz değil mi? Kilolarınızdan bir anda kurtulmanızı sağlayacak mucize...Devamını Oku

Çocuklarda Çalışma Disiplini Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Mutlu Anne

Aile içi eğitimin en önemli unsurlarından biri, çocuk ve ebeveynler arasındaki iletişimin niteliğidir. Çocuğa birey olduğunu hissettirebilen aileler, onları belli bir disipline sokma konusunda da zorlanmazlar

6-12 Yaş Çocukların Sosyalleşmesi İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Mutlu Anne

6-12 yaş arası dönem çocukların en aktif ve hareketli oldukları zaman olarak biliniyor. Bu yaşlarda çocuklar yeni arkadaşlıklar kurmaya ve çevrelerini tanımaya başlıyor.