Hamilelik Özen İster

Hamilelik Özen İster

Hamilelik döneminde kadınların kendilerine her zamankinden fazla özen göstermeleri lazım. Çünkü hayatın içinde yer alan her türlü faktör hamilelik döneminde tehlikeli durumlara zemin hazırlayabiliyor. International Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Banu Duru Suiçmez,  hamilelerin uzak durması gereken faktörleri anlatıyor.

Pastörize olmamış besinleri yemeyin. Özellikle pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirde bulunabilen “Listeria” adlı mikroorganizma erken doğum, gebelik kaybı ya da düşük ağırlıklı bebek sahibi olmaya neden olabiliyor.

Çiğ et ve çiğ deniz mahsullerini tercih etmeyin. Çiğ ette “Toksoplazma Gondii” adında bir parazit bulunabiliyor ve bu parazit hamile kadına bulaştığında tekrarlayan düşükler, bebeklerde sağırlık, görme bozuklukları, sinir sistemi hastalıkları, ateş, sarılık gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple hamilelerin eti ve şarküteri ürünlerini çok iyi pişirerek tüketmeleri gerekiyor. Çiğ deniz ürünleri ve özellikle kabuklu deniz hayvanlarının (midye, istiridye, karides gibi) tüketimine, besin zehirlenmelerine neden olabildikleri için çok sıcak bakılmıyor. Balık seçimi yaparken de lüfer, palamut, levrek, sardalye, uskumru ya da somon gibi taze mevsim balıklarının tercih edilmesi gerekiyor. Civa ve ağır metal içerikleri fazla olabilen dip balıkları ve konserve ürünlerinin tercih edilmemesi tavsiye ediliyor, çünkü ağır metaller bebeklerin sinir sistemine zarar verebilen maddeler arasında yer alıyor.

Saçınızı boyamayın. Saç boyaları, amonyak ve çeşitli kimyasallar içerdiğinden embriyo üzerine toksik etkilerde bulunabiliyor. Bu sebeple hamileliğin ilk 3 ayından sonra anne adaylarına saçları için organik saç boyası ya da doğal bir bileşen olan kına tercih etmeleri tavsiye ediliyor.

Cildinize akne ilacı ve anti-aging krem sürmeyin. Akne ilaçlarında ve anti-aging kremlerde bulunabilen retinoidler, A vitamini türevleridir ve embriyo gelişimi için toksik etkileri olan kimyasallardır. Hamilelik öncesi ve sırasında yüksek doz A vitamini içeren bu ürünleri kullanan kişilerde sağlıksız bebek doğumu riski mevcuttur.

Doktora danışmadan ilaç kullanmayın. İlaçların mutlaka hekime danışılarak kullanılması gerekiyor. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında kullanılan bazı ilaçlar düşüğe ve bebekte anormalliklere neden olabiliyor. Antibiyotik ve ağrı kesici gibi sık kullanılan ilaçlar hekime danışılarak ve sadece zorunlu durumlarda kullanılmalıdır.

Dedektörler, röntgen ve tomografi cihazlarından uzak durun. Bu cihazlar, x-ray ışınıyla çalıştıklarından tehlikeli sonuçlara neden olabiliyor. Çok gerekli tıbbi durumlarda tıbbi tetkik amacıyla ultrasonografi ve manyetik rezonans (MR) görüntüleme tercih edilmelidir. Zorunlu hallerde dedektörden geçmek yerine üst araması yapılması talep edilmelidir.

Bilgisayar, cep telefonu ve mikrodalga fırını mümkün olduğu kadar kullanmayın. Bu cihazların yaydığı radyasyon ve manyetik etki üzerine kanıtlanmış bir veri olmasa da hamilelerin bu cihazlarla minumum etkileşimde bulunmaları tavsiye ediliyor.

Böcek ilacı, amonyak içeren temizleyiciler ve çamaşır suyu ile temas etmeyin. Uçucu toksinler hamilelerden uzakta tutulması gereken maddeler arasında yer alıyor. Bu kimyasallarla temas etmek veya solumak anne ve bebek hayatını ciddi anlamda tehlikeye atabiliyor.

Siyah çay, kahve, alkol, gazlı-kolalı içecekleri içmeyin. Fazla siyah çay tüketimi annede kansızlığa ve demir eksikliğine; yoğun kahve tüketimi çarpıntı, düşük ve erken doğuma; gazlı içecekler ise fazla glikoz alımına ve mide şikayetlerine neden olabiliyor. Güvenirliliği kanıtlanmamış bitki çayları yerine de sadece ıhlamur ve rezene çayı tüketimi öneriliyor.

Sigara kullanmayın. Sigara, hamilelikte erken doğuma, anne karnında bebek ölümüne, düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuna neden olabilen bir toksik maddedir.

Pınar Annelerinin Yıldızları

Duyurular

Şimdi sorularımızı cevaplayın, yıldızımızı adım adım zirveye taşırken, 1 yıllık Pınar Süt kazanma şansını da yakalayın.Yarışmaya katıl

10 Adımda Tasarruflu Olmayı Öğrenin

Mutlu Anne

Dünyanın tüketmeye değil, üretmeye ihtiyacı var...Devamını Oku

En Çabuk Zayıflatan Egzersizler

Sağlıklı Yaşam

Diyete başladınız ve ayrıca egzersiz yaparak zayıflamanızı hızlandırmak istiyorsunuz...Devamını Oku