Hamilelik Kilolarını Nasıl Atalım?

Hamilelik Kilolarını Nasıl Atalım?

Hamilelik Kilolarını Nasıl Atalım?

Hamilelik döneminde fazla kilo aldıysanız yapmanız gereken şey sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmektir. Şok diyetlere kanarsanız kilo veremediğiniz gibi sağlığınızı olumsuz etkiler, üstelik sütünüzün azalmasına neden olursunuz. Önerilerimize kulak vermeye ne dersiniz? 

Ayşen Arıcan Öz – Uzman Diyetisyen

Hamilelik süresince anne adayının yaklaşık 10-12 kg alması hedeflenir. Ancak bazı kişiler bu kilodan fazlasını alarak vücutlarında daha fazla yağ depolanmasına neden olurlar. Loğusalık döneminde ise bebeğin bakımı ve beslenmesi konusuna yoğunlaşan anne, kendi beslenmesine yeteri kadar önem vermeyebilir. Hatta yanlış bilgilenme nedeniyle ve “süt yapar” düşüncesiyle aşırı şekerli su ve şekerli gıda tüketebilir. Sonuçta da kilo veremediği gibi sütünün azalmasına ve süt veriminin düşmesine neden olabilir.

Siz de hamilelik döneminde çok fazla kilo aldıysanız yapacağınız şey ya uzmanların verdiği bilgileri takip ederek sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek ya da diyetisyen kontrolünde kilo vermektir. Annenin günde ortalama 400-500 cc anne sütü ürettiği bu dönemde, hem kendisi hem de bebeği için özel ve sağlıklı bir beslenmeye gereksinim duyduğu çok açıktır.

Hamilelik süresince anne adayının enerji ihtiyacına yaklaşık 300 kalori, doğum sonrasında ise 300 kalori daha ilave etmek gerekir. Örneğin hamile kalmadan önce 1800 kalori ihtiyacı olan bir kadın hamileliğinde 2100 kalori, emzirme döneminde ise 2400 kalori enerjiye ihtiyaç duyar. Eğer hamileliğiniz sırasında fazla kilo aldıysanız emzirme döneminde ilave enerji almadan sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Emzirme döneminin önemli bir avantajı vardır: süt salgılamak için fazla enerji harcarsınız. Her 1 ml süt için 7 kalori enerji yakarsınız. Bu durumu avantaja çevirmeniz mümkündür.

İŞTE BİRKAÇ PÜF NOKTASI

 • Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için ilk 6 ay ona sadece anne sütü verin. Anne sütü veren annelerin kilo kontrolünü daha kolay sağladığı bilinmektedir.
 • Kilo vermek amacıyla yetersiz ve dengesiz beslenmekten, düşük kalorili sağlıksız diyetlerden uzak durun. Unutmayın: aldığınız kadar enerji harcıyorsanız kilonuzu koruyabilir, aldığınızdan fazla enerji harcıyorsanız kilo verirsiniz. Egzersizi düzenli olarak hayatınıza geçiremezseniz tüm çabalarınız ancak geçici sonuçlar verir.
 • Günde 6 öğün az ve sık beslenin.
 • Günde en az 2 litre su içerek hem süt veriminizi artırın hem de
 • metabolizmanızı hızlandırın.
 • Tüm besin gruplarından dengeli tüketin.
 • Kızarmış, kavrulmuş, aşırı kalorili ve şekerli gıdaları tüketmeyin.
 • Çeşitlilik ve denge yaratın.
 • Yediklerinizi kaydedin.
 • Fiziksel aktivitenizi arttırın.
 • Sakın aç kalmayın.
 • Günde en az 2 bardak süt ve yoğurt tüketimini ihmal etmeyin.
 • Profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Eğer BKI değeriniz 25’in üzerindeyse geç kalmadan önlem alın ve bir diyetisyene başvurun. Diyetisyenler beslenme alışkanlıklarınızın doğru yönde değişmesini destekler, motive eder, kilo değişiminizi takip eder, kilo verirken sağlığınızı korumanıza yardımcı olurlar.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.