Hamilelerin artık yeni bir yardımcısı var; Doula.

Hamilelerin artık yeni bir yardımcısı var; Doula.

Hamilelerin artık yeni bir yardımcısı var; Doula.

Eski Yunanca’da “hizmet eden kadın” manası gelen, ülkemizde “Doğum Koçu” olarak isimlendirilen Doula, anne adaylarının son dönemde desteğine ihtiyaç duyduğu doğum yardımcıları arasına girmiştir.

Yıldızı hızla parlayan ve yeni bir meslek dalı olarak ortaya çıkan doğum koçu, doğumun başından sonuna kadar anne adayının yanında yer alarak endişe duyulan her konuda yardım ve güçlü destek sağlar.

 

Doğum Koçu Kimdir? Hamileliğe Katkısı Nedir?

Doğum koçu denilince akla ilk olarak geleneksel doğum yardımcıları olan anne, teyze ya da hamilenin bir yakını gelir. Günümüzde doğum koçları, bu işin eğitimini almış profesyonel yardımcılardır. İyi anlaşacağınız ve aynı frekansı yakalayacağınız bir doğum koçu endişe yaşamadan doğum sürecinin üstesinden gelmenize büyük katkı sağlar.

Doğum koçları hamilenin ve bebeğin sağlığının takipçisi değildir ve sağlayacağı katkı bununla karıştırılmamalıdır. Bu görev doktorundur ve doğum gerçekleşinceye kadar öyle kalmalıdır. Doğum koçu sizin kendinizi yanında rahat ve güvende hissedeceğiniz profesyonel bir destekçidir. Vücudunuzu iyi tanır ve onunla neler yapmanız gerektiği hakkında size tavsiyelerde bulunur.

Doğum koçları olayları objektif açıdan görerek sağlıklı karar vermenize imkan sağlar ama adınıza karar almaz. Enerjisini size aktarırken tam ayarında bir sükunete sahip olmanız için gerekli hassasiyeti gösterir. Duyarlı ve sakin yapısı sayesinde sizi rahatlatır ve doğumhaneye rahat bir şekilde girmenizi temin eder.

Doula hizmeti ülkemizde henüz yeni yeni oturmaya başladığından yakın çevrenizde bulma şansınız biraz zor olacakır. Ancak internet üzerinde doğum koçluğu hizmeti veren birçok kişi ve kurumun web sitesi mevcuttur. Yine doula hizmeti sağlayan özel doğum merkezleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

Doğum koçu hangi hizmetleri verir?

Doğumdan önce, doğum esnasında ve sonrasında neler olacak ve hangi süreçler yaşanacak diye endişe eden anne adaylarının yardımına doğum koçları yetişir. Hamileliğin farklı evrelerinde ve doğum sonrasında ortaya çıkan fiziksel ve duygusal değişimlere karşı kadınları hazırlayan doğum koçu, sağladığı bilgi desteği ile de eksik kalınan noktaları etkin biçimde tamamlar.

-Eskiden anneler tarafından üstlenilmesi adet olan bu görevi devralarak altından başarı ile kalkan doğum koçu, doğumun başlangıcından bebeği kucağı aldığınız o muhteşem ana kadar yanınızdan ayrılmaz.

-Doğumunuzla ilgili planlamaları bizzat yapar, farklı opsiyonlar hakkında sizi bilgilendirir, seçimde bulunmanıza yardımcı olur ve alacağınız kararları sonuna kadar destekler.

-Hastanenin karmaşık prosedürlerini ve önünüze sunduğu risk seçeneklerini anlamanızı sağlayarak seçimlerinizde bilinçli davranmanıza olanak tanır.

-Aldığı eğitimin parçası olan fiziksel destek yetilerini rahatlamanız için seferber eder. Size uygun ve faydalı pozisyonlarla rahatlamanızı sağlamakla kalmaz masaj desteği ile gevşemenize yardımcı olur.

-Çevrenizle olan iletişiminizi ve koordinasyonunuzu düzenler.

-Her şeyin yolunda olduğuna olan inancınızı pekiştirir. Kendinize olan güven duygunuzu sağlamlaştırarak soğukkanlı kalmanızı sağlar.

-Bebek bakımı konusunda doğum koçundan alacağınız ilk bilgiler anneliğe  doğru bir başlangıç yapmanıza katkıda bulunur. Bu süreçte Doula eşinizi de ihmal etmez ve doğum sürecine etkin şekilde hazırlanmasını destekler.

 

İlgili Yazılar