Günlük Protein İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Günlük Protein İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Hücrelerin temel yapı taşı olan proteine olan ihtiyacınızı, hayvansal kaynaklı gıdalar aracılığıyla giderebileceğiniz gibi bitkisel gıdalara da yönelerek sağlıklı beslenebilirsiniz.

Buzdolabınızın Demirbaşı Protein Kaynakları: Süt ve Süt Ürünleri

Hayvansal kaynaklı gıdalar denildiğinde akla ilk gelen besin şüphesiz, et ve türevleridir. Gram başına en yüksek oranda proteine sahip olan kırmızı ve beyaz et çeşitlerine hazırladığınız yemeklerde yer vererek protein gereksiniminizi büyük oranda karşılayabilirsiniz. Tabi et yemeklerini ve etin dahil olduğu sebze yemeklerini sevmeyen kişiler için de gayet makul çözümler var. Örneğin, otoriteler tarafından en kaliteli proteinlerden biri olarak değerlendirilen yumurta, içerdiği yüksek protein oranının yanında farklı vitamin ve mineralleri de ihtiva etmesi açısından özellikle sabah kahvaltılarınızda ailece tüketmeniz gereken gıdalar arasında yer alır.

Süt, yoğurt ve peynir gibi hayvansal gıdalar, içerdikleri karbonhidrat ve yağ değerlerinin yanı sıra, protein bakımından da oldukça zengindir. Uzman kadrosuyla her aşamada toplam 132 kez kontrol edilen Pınar Süt, hiçbir katkı maddesi içermez; uygulanan yüksek teknoloji ve özel paketleme sistemi sayesinde uzun ömürlü ve %100 doğaldır. Bu bağlamda hem siz düzenli olarak süt ve süt ürünlerini tüketmelisiniz hem de çocuklarınıza, Pınar süt başta olmak üzere tüm süt ürünlerini sevdirerek onların da ihtiyaç duydukları proteini en sağlıklı ve doğal yoldan karşılamalarını sağlamalısınız.

Mutfakların Olmazsa Olmazı Meyve, Sebze ve Baklagiller

Et ürünlerini tüketmeyi çeşitli nedenlerle tercih etmiyor veya ailenize, her gün farklı içerikli yemekler hazırlamak istiyorsanız, yolunuz sebze ve baklagillere mutlaka düşer. Bezelye ve ıspanak gibi sebzelerin bulunduğu yemekleri hazırlayarak protein gereksiniminizin bir kısmını karşılayabilirsiniz. Öte yandan Türk mutfağında ciddi bir yere sahip olan kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagillerde bulunan protein oranı da günlük protein ihtiyacınızın önemli bir bölümü için yeterli olabilir. Lezzeti ve vitamin değerleri dolayısıyla gün içinde tükettiğiniz meyvelerde de belirli oranlarda protein bulunur. Muz, portakal ve birçok taze veya kuru meyvede bulunan protein, doğrudan gereksinimlerinizi karşılamaya yetmese de destek olmaları açısından menünüzde bulundurabileceğiniz yiyecekler haline gelebilirler.

Farklı Gıdalarla Dengeli ve Proteinden Zengin Öğünler Oluşturun

Özellikle kış aylarında öğünlerde kendine yer bulan ve genellikle yağlı oldukları için az miktarda tüketilen kuru yemişler de proteinden hayli zengindir. Badem, fındık, fıstık gibi kuru yemişler içerdikleri sağlıklı yağ asitlerinin yanı sıra oransal olarak değerlendirildiğinde beyaz ete yakın değerlerde proteine sahiptir. Ancak sporla ilgilenen ve kaslarını güçlendirmek arzusunda olanlar, bitkisel proteinden ziyade hayvansal proteinlere yönelerek hedeflerine daha kısa sürede ulaşabilirler.

Sofralarınızı mümkün olduğunca çeşitli gıdalarla donatarak dengeli ve protein açısından zengin öğünler oluşturabilirsiniz. Doğal yiyeceklerle hazırlayacağınız öğle ve akşam yemekleri, hem sizin hem de aile üyelerinizin günlük protein ihtiyacını karşılama noktasında yeterli olurken, tekdüze beslenmenizin ve sindirim sistemi sorunları yaşamanızın da önüne geçer.

 

İlgili Yazılar

Protein Macchiato

Barista Latte Art

İtalyan lezzeti macchiatoyu Pınar Protein Süt’le hazırladık, ortaya hem sağlıklı hem de keyifli bir lezzet çıktı. Tarifimiz seninle.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.