Genlerimiz Başrolde

Genlerimiz Başrolde

Herhangi bir şekil değişikliği, büyüme, kaşıntı, kanama… Cilt lekeleri ve benlerimizle ilgili bu tür durumlarda hemen bir dermatoloji uzmanına başvurmalıyız. Deri kanserinde genlerimizin belirgin bir rol oynadığını da unutmamalıyız.

İstanbul Bilim Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Zahide Eriş, doğuştan var olan benlerden özellikle büyük ve koyu kahverengi, siyah olanlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Herhangi bir şekil değişikliği, sınırlarında değişiklik, kaşıntı, kanama olması durumunda hemen doktora başvurulması öneren Dr. Eriş, “Deri kanseri ağrısız da olabilir. Ayna karşısında tüm vücudumuzu arada bir gözden geçirmeliyiz. Böylelikle yeni çıkan bir ben olduğunda ya da mevcut benlerde bir değişiklik gözlemlediğimizde zaman yitirmeden bir dermatoloji uzmanına başvurma şansımız olur. Melanom dediğimiz deri kanserlerinin en kötü huylu olanı yüzde 20-25 oranında eskiden var olan bir benden gelişebileceği gibi, yüzde 75-80 oranında sonradan ortaya çıkar. Deri kanseri riski taşıyan hastaların, dermatoloji uzmanı tarafından yıllık kontrollerden geçirilmelerinde fayda vardır” diyor.Konuyla ilgili ayrıntılar için kendisine kulak veriyoruz.

Erken teşhis şansı yüksek: Deri kanserinde genlerimiz belirgin rol oynuyor. Ailesinde cilt kanseri görülen kişiler daha fazla risk taşıyan deri tipine sahipler ve yılda bir kez tam deri muayenesi yaptırmalılar. Cilt kanserinde erken teşhis oranı diğer kanser türlerine göre daha yüksek çünkü kanserin neden olduğu belirtiler cilt yüzeyinde gözle görülebilir. Tabii bunun yanında cilt yüzeyinde yeni oluşan lekelerin ve mevcut benlerin düzenli olarak bir doktor tarafından kontrol edilmesi, kanserin ilerlemeden kontrol altına alınabilmesi için son derece önemli.

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmayın: Cilt kanserinin de farklı nedenleri ve farklı türleri var. En kötü huylu deri kanseri türü olan, benek ya da yumru şeklinde görülebilen melanoma yakalanma riski özellikle açık tenli ve çok sayıda beni olan kişilerde güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma sonucu artıyor.  Saat 11 ila 16 arası güneş altında kalmaktan kaçınmalıyız. Açık renkli koruyucu giysiler giymeli, geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü takmalıyız. Ultraviyole A ve Ultraviyole B koruyuculuğu içeren en az 15 faktörlü, olabildiğince az oranda kimyasal filtre içeren güneş koruyucu kremler kullanmalıyız.

Güneş ışığını külliyen zararlı görmek de yanlış: Güneş ışığının aynı zamanda birçok faydası da bulunuyor. Aktif D vitamininin sentezlenmesi ve ruh sağlığına iyi gelmesi, en çok bilinen olumlu etkileri. D vitamini vücudumuz için ciddi önem taşır fakat aldığımız besinler de bunun için önemlidir. Yağlı balıklar (somon, uskumru, ton balığı), peynir, tereyağı, istiridye, yumurta ve patates D vitamini içeren besinlerdir. Bununla birlikte bazal hücreli kanserler genellikle güneş gören bölgelerde gelişir ve bazal hücreli kanserin güneşle direkt ilişkisi olduğu saptanmıştır. Bu sebeplerle güneşten korunma, güneşten zarar görmeyecek ancak D vitamini eksikliği oluşmayacak düzeyde olmalıdır. Yarar ve zarar dengesi iyi korunmalıdır.

Dermotolojik muayenenin aşamaları: Dermatoloji polikliniğine gelen hastalarda ayrıntılı tüm vücut muayenesi yapılıyor. Dermatoskopi denen yöntemle, benleri 30 -40 kat büyüten cihazlarla benler tek tek inceleniyor. Gerekirse bilgisayarlı dermatoskopiye bu benlerin fotoğrafını çekip kayıt ediyoruz ve hastaları aralıklı kontrollere çağırarak benlerin gelişimini değerlendiriyoruz. Risk tespit edilmesi durumunda hastayı daha sık aralıklarla çağırıyoruz. Risk yoksa yılda bir defa kontrol yeterli oluyor. Kanser şüphesi olan lezyonların tamamı çıkartılıp patolojide inceleniyor. Bu işlemden sonra patoloji sonucuna göre tedavi ve kontrol süreci başlıyor.  

Bahar Nezlesi Hakkında 5 Önemli Bilgi

Sağlıklı Yaşam

Şahane bahar mevsimi, kimi zaman bazı rahatsızlıkları da beraberinde getirir; hapşırık, burun akıntısı, ...Devamını Oku

Sağlıklı Ara Öğün Önerilerimizle İştahınızı Bastırın!

Sağlıklı Yaşam

Kan şekerimizi dengede tutmak ve ana öğünlerde çılgınlar gibi yememek için...Devamını Oku

Pınar Sütüm'le mutlu bayramlar!

Sağlıklı Yaşam

Biliyoruz, o leziz bayram sofraları son derece cezbedici ama Kurban Bayramı’nda...Devamını Oku