Evde Yılbaşı Kutlaması İçin 5 Öneri

Evde Yılbaşı Kutlaması İçin 5 Öneri

Yılbaşında ille de kocaman sofralar, büyük davetler verilecek diye bir şey yok. Siz belki de bu yılbaşında sadece ailenizle olmak istiyorsunuz. Ailenizle güzel bir yılbaşı gecesi geçirmeniz için 5 önerimiz var.

Öneri 1: Yılbaşı ağacını ailece süsleyin.
 
 
 
 

Giderek daha çok aile özellikle çocuklarını mutlu etmek için yılbaşı ağacı alıp süslüyor... Genelde yeni yıla bir iki hafta kala süslenir yılbaşı ağacı. Ama tam yılbaşı günü süsleseniz de gayet güzel olur, üstelik bunu bir aile aktivitesine çevirebilirsiniz. Ağacı kurun, süsleri çıkarın ve tüm aileyi ağaç süslemeye davet edin. Rengarenk topları, yıldızları ve ayıcıklardan oluşan yılbaşı süslerini asmaya başlayın. Ağacın en tepesine konulacak büyük yıldızı asma görevi evin en küçük ferdinin olsun, ışıkları ağaca dolama görevi ise babanın...

Öneri 2: Hediye açma töreni yapın.
 
 
 
 

Işıl ışıl vitrinler ve atıştıran kar tanecikleri eşliğinde bir ritüele dönen hediye alışverişi, yılbaşı günü nihayete erer. İyi dilek ve sevgi notlarıyla yılbaşı hediyeleri üst üste sıralanır. Hediye açmak zaten zevklidir ama biraz daha eğlence katmak da iyidir. Hediye açma sırasını çekilişle belirlemek, ekstra minik hediyeler hazırlayıp birkaç kolay soruya cevap verene ödül olarak sunmak, hediyeler açılırken fotoğraf ve video çekimleri yapıp sonrasında ekrana yansıtıp izlemek gibi...

Öneri 3: Yılbaşı oyunlarını çeşitlendirin.
 
 
 
 

Birlikte yapılan her aktivite aile fertlerini birbirine daha çok bağlar. Yılbaşı da bunun için biçilmiş kaftan. Akla gelen ilk oyun tabii ki tombala; bir klasik ve kesinlikle çok zevkli. Tombalanın yanı sıra başka oyunlar da oynayabilirsiniz tabii ki! Örneğin Tabu harika bir seçenek. Monopoly, Twister, eş resimleri bulma gibi kutu oyunlarının yanı sıra yine bir klasik olan sessiz sinema da eğlence için bire bir... Peşlerine bir de sürpriz ödül katarsanız, oyun oynama zevki iyice artacaktır.

Öneri 4: Yetenek yarışması düzenleyin.
 
 
 
 

Dileyen şarkı söylesin, dileyen dans etsin, dileyen sevdiği bir ünlüyü taklit etsin... Herkesin bunlardan birine meyli mutlaka vardır... Kılık değiştirmece, maske ve peruklarla kendini gizlemece de mümkün. Hiçbir şeye yeteneği olmayan komiklik olsun diye takla bile atabilir... Mühim olan eğlenmek. Kahkahalar eşliğinde puanlarınızı verin ve birincinizi belirleyin.

Öneri 5: Yılbaşı filmleri ve programları izleyin.
 
 
 
 

İç ısıtan bir aktivite. En güzel pijamalarınızı giyip panduflarınızı ayağınıza çekin. Mısırları da patlatın... Şimdi sırada yılbaşı filmleri gösterimi var! Film seçimini son ana bırakmayın, birkaç gün önceden ailece izleyebileceğiniz filmleri belirleyin. Basın düğmeye ve kanepelere yayılın. Çocuklarınızın yanı başına birer bardak Pınar Süt koymayı da ihmal etmeyin... Film izlemek yerine televizyondaki müzikli eğlenceli yılbaşı programlarına göz atmayı da tercih edebilirsiniz.

Yılbaşını evde geçirdiğinizde en eğlenerek yaptığınız aktivite nedir? Bu aktivitenin püf noktalarını ve komik anılarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Çocuklarda Çalışma Disiplini Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Mutlu Anne

Aile içi eğitimin en önemli unsurlarından biri, çocuk ve ebeveynler arasındaki iletişimin niteliğidir. Çocuğa birey olduğunu hissettirebilen aileler, onları belli bir disipline sokma konusunda da zorlanmazlar

6-12 Yaş Çocukların Sosyalleşmesi İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Mutlu Anne

6-12 yaş arası dönem çocukların en aktif ve hareketli oldukları zaman olarak biliniyor. Bu yaşlarda çocuklar yeni arkadaşlıklar kurmaya ve çevrelerini tanımaya başlıyor.