Ergenlik Döneminde Ne Kadar Süt İçmeli?

Ergenlik Döneminde Ne Kadar Süt İçmeli?

Ergenlik döneminde çocuğunuz daha hızlı büyümeye başlar, metabolizması hızlanır, kalori ihtiyacı artar. Ancak, yanlış beslenme alışkanlıkları da işte tam bu noktada gelişir. Çocuğunuzun doğru beslenmesini sağlamak ve sağlıklı gelişimi için özellikle süt içmesini teşvik etmeniz gerekir.

Kızlarda ergenlik dönemi 11-12 yaşında başlayarak, 16-18 yaşına kadar; erkeklerde ise 11-14 yaşlarında başlayarak 18-20 yaşına kadar devam eder. Ergenlik döneminde gelişim özellikle beslenmeyle ve sporla yakından ilgilidir. Bunun için, çocuğunuzun beslenme düzenini yakından takip etmek ve sağlıklı gelişimi için yeterli kalsiyum tüketimini sağlamak önemlidir.

Kalsiyum Alımı Ergenlikte Neden Önemlidir?

Yapılan araştırmalarda maalesef ergenlik dönemindeki kızların ve erkeklerin beslenmelerinde yeterli kalsiyum almadıkları gözlenmiştir. Oysa kalsiyum kemik gelişimini sağlayan ve büyüme dönemindeki çocukların ve gençlerin en fazla ihtiyaç duydukları minerallerden biridir. Çünkü, çocukluk, ergenlik gibi hızlı büyümenin gerçekleştiği dönemler, aynı zamanda düzenli egzersiz ve doğru beslenme planı ile vücudun ideal kemik yapısının oluştuğu çağlardır. İşte, bu dönemlerde vücuda yeterli kalsiyumun alınması, yetişkinlik dönemine güçlü kemik yapısı ile girilebilmesini sağlar. Dolayısıyla gerek yetişkinlik gerek yaşlılık döneminde kemik kırılması riski en aza iner.

En İyi Kalsiyum Kaynakları Nelerdir? Ergenlik Döneminde Ne Kadar Süt İçmeli?

En iyi kalsiyum kaynakları süt, yoğurt ve peynirdir. Bunun yanı sıra, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık gibi kuru yemişler, kuru baklagiller ve kuru meyvelerden de kalsiyum alınabilir.

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun istekli ve düzenli şekilde kalsiyum alımını süt içmesini teşvik ederek sağlayabilirsiniz. Kalsiyumun yanı sıra, protein, fosfor gibi besin öğeleri; B grubu vitaminleri ile A vitaminlerinin çoğu sadece sütte bir arada bulunmaktadır. Süt, obezitenin önlenmesinde etkilidir. Ergenlik döneminde süt içmenin önemini belirten uzmanlar, çocukların ve gençlerin günde 2 bardak süt içmesini önermektedirler.

Çocuğunuzun Süt İçmesini Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

Ergenlik dönemi, çocuğun beslenme özgürlüğünün arttığı dönemdir. Buna bağlı olarak, öğün dışı atıştırma eğilimleri ve öğün atlama oranı fazlalaşır. Sabah güne başlarken mutlaka kahvaltı etmelerine teşvik edebilirsiniz. Günlük tüketmeleri gereken 2 bardak sütün 1 bardağını kahvaltıyla birlikte içmeye teşvik edebilirsiniz. Vücudu doğal dengesini güçlendiren ve direncini arttıran Pınar Süt ideal bir seçenek olacaktır.

Bunun yanı sıra, ergenlik çağındaki çocuğunuzun daha az şekerli meşrubat içmesini sağlamalı; buna karşılık günde en az 8 bardak su tüketmesi gerektiğini ona sık sık hatırlatmalısınız.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.

Protein Latte

Barista Latte Art

Kahvenizin her yudumunda protein almak isteyenler için enfes bir tarifimiz var.