En Çok Sevilen 10 Sütlü Tatlı

En Çok Sevilen 10 Sütlü Tatlı

Eğer şerbetli tatlıları ağır buluyorsanız, sütlü tatlılar tam size göre. Hem hafif, hem besleyici, hem de sağlıklı ve leziz olan çeşitleri içinde en çok sevilen 10 sütlü tatlı adını bir çırpıda sayabilir misiniz?


 

1- Muhallebi:

Hem çocukların, hem de büyüklerin çok beğendiği muhallebinin çeşitleri de saymakla bitmez. Meyvelisi, bisküvilisi, sakızlısı, çikolatalısı ile bütün çeşitleri güzeldir. En güzel sütlü tatlılar içinde yer alan muhallebinin kokusu, aslında biraz da çocukluk kokusudur.

 

2- Kazandibi

Sütlü tatlı tarifleri arasında en beğenilenler deyince elbette kazandibi listenin başlarında yer almayı hak eder. Süt, şeker, nişasta ve pirinç unundan yapılan muhallebi, dibine pudra şekeri serpilen tepsiye dökülür, çevire çevire kızartılır. Soğuyunca ters çevrilir, işte bundan sonrası damaklarda gerçek bir lezzet şölenidir.

 

3- Tavuk Göğsü

Görüntüsü tıpkı kazandibine benzer. Ama içinde lif lif ayrılmış tavuk göğsü, dışında da bol miktarda tarçın vardır. Anneler bilir; haşlanmış tavuk göğsü üç dört saat suda bekletilince tam da bu tatlıya yakışır şekilde lif lif ayrılır. Zaten gerisi yine süt, şeker, pirinç unu.

 

4- Güllaç

Ramazanın en sevilen tatlısı güllaç, sütlü tatlıların güllü sultanıdır. İçinde bol ceviz, bol süt, dışında nar parçaları ile sütlü tatlı sunumları arasında pembeli beyazlı bir görsel şölendir. Onsuz ramazan sofrası düşünülemez.

 

5- İrmik tatlısı

İster kakaolu, ister sade; her iki durumda da enfes bir tatlıdır. Hele de yanında kaymaklı dondurma varsa, gerisini siz düşünün...

 

6- Sütlaç

Sütlü aş, zaman içinde olmuş “sütlaç.” Bu tatlıda süt ve şekere pirincin unu değil, kendisi ilave edilir. Pirinç taneleri ağza gelir, ama yumuşaktır. Üzerinde tarçınıyla çocukların da bayılarak yediği sağlıklı ve leziz bir tatlıdır.

 

7- Trileçe

Son yıllarda her yerde görülmeye başlanan, aslı Meksika'dan gelen, Balkan tatlısı olarak da bilinen Trileçe, gerçekten de hem farklı hem de çok lezzetli bir sütlü tatlı çeşidi. Altında keki, üzerinde inek, keçi ve manda sütlerinin karışımından yapılan sütlü sosu, onun da üzerinde ise karamel sosu vardır.

 

8- Sütlü Nuriye

Yapılışı biraz zahmetli olan Sütlü Nuriye, baklavaya benzeyen görüntüsü ve sütün getirdiği yumuşak lezzetiyle, en güzel sütlü tatlılar arasında elbette kendine yer bulur.

 

9- Sütlü puding

Muhallebiye benzeyen bu tatlının içine hemen hemen her meyve yakışır. Muz koyarsanız, muzlu puding, çilek koyarsanız çilekli puding, kakao koyarsanız kakaolu puding olur. Anneler, yaratıcılıklarını kullanarak, mutfaklarındaki malzemeyle şahane pudingler yaparlar ve her zaman olduğu gibi çocuklarının takdirini kazanırlar.

 

10- Paşa lokumu

Çok bilinmeyen bu tarifde, bol sütlü hamurdan yapılan küçük toplar hindistan cevizine batırılır. Hem görüntüsü, hem de lezzetiyle mükemmel bir tatlı çıkar ortaya.

 

Kaynakça :

http://www.pratiktatlitarifleri.com/kategori/sutlutatlilar

http://gurme.1001kadin.com/10-pratik-sutlu-tatli-tarifi.html

Protein Macchiato

Barista Latte Art

İtalyan lezzeti macchiatoyu Pınar Protein Süt’le hazırladık, ortaya hem sağlıklı hem de keyifli bir lezzet çıktı. Tarifimiz seninle.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.