Diyet Yapıyor Ama Kilo Veremiyor Musunuz?

Diyet Yapıyor Ama Kilo Veremiyor Musunuz?

Diyete hazır olmamak, yanlış diyetler uygulamak, düzensiz uyumak, stres altında olmak, süt içmemek... Acaba diyet yaptığınız halde kilo verememenizin nedeni bunlardan biri olabilir mi?

Hazır değilsiniz. Unutmayın, her şey kafamızda olup bitiyor. Kimi zaman beynimiz bize akıl oyunları oynuyor. Kendinizi gerçekten diyet yapmaya hazır hissetmiyorsanız, kilo da veremezsiniz. Bu yola girmeyi istediğinizden emin olun, birilerinin yönlendirmesiyle diyet yapmaya başlamayın.

Öğün atlıyorsunuz. Düzenli bir beslenme programı uygulamak, ana ve ara öğünleri atlamamak hem metabolizmanızı hızlandırır, hem de iştahınızı azaltır. Peki siz öğünlerinize ne kadar sadıksınız? Öğün atlıyorsanız halsizlik, yorgunluk, kan şekerinin düşmesi, uyku hali, baş ağrısı ve elbette daha fazla yemek yeme riskleriyle karşı karşıyasınız demektir.

Yaşınıza uygun diyet yapmıyorsunuz. Yaş ilerledikçe kaslar kaybedilmeye başlanır ve metabolizmanın çalışma hızı düşer. Kabullenmesi zor bir durum ama gerçek. 25 yaşındaki biriyle 40 yaşındaki birinin kilo verme hızı da, şekli de farklıdır. Bu nedenle yaş ilerledikçe daha özel bir beslenme ve diyet düzenine geçmek, hayatın içine fiziksel aktiviteleri ve egzersizleri de sokmak kaçınılmazdır. Yoksa kilolar üzerinize yerleştikçe yerleşir.

Kaloriyi tanımıyorsunuz. 1 kaşık yerine 2-3 kaşık zeytinyağı kullanmak, üzerinde light yazıyor diye paket paket bisküvileri mideye indirmek, içecekten bir şey olmaz diye düşünerek latte’leri yudumlamak, sayılı yemeniz gerekirken avuç avuç kuruyemişleri atıştırmak... Küçük ama hiç de masum olmayan kaçamakları ne sıklıkta yapıyorsunuz? Daha mühim ikinci soru ise şu: Bu kaçamakların size kaç kalori olarak döneceğini hesaplıyor musunuz?

Süt içmiyorsunuz. Sütün içeriğindeki kalsiyumun kilo verme üzerinde önemli bir etkisi var. Bunun için günde 2-3 bardak Pınar Light süt içmeniz, diyet programınıza sütü eklemeniz yeterli. Süt özellikle karın bölgesindeki yağlardan kurtulmakta etkili.

Tatlı krizinizi yatıştıramıyorsunuz. Hormonlarınız değiştiğinde ya da vücudunuzu aç bıraktığınızda tatlı krizine girmeniz normaldir. Bu durumun çözümü tabii ki öğün atlamamak, düzenli ve sağlıklı beslenmek ve bir şekilde tatlı krizine yakalandıysanız bunu en uygun şekilde atlatabilmektir. Tatlı krizini çözmek için size harika bir önerimiz var: İçine 1 adet tarçın çubuk atılmış 1  bardak süt içerek tatlı krizinizden kurtulabilirsiniz.

Size uymayan bir diyet yapıyorsunuz. Konvansiyonel medyadan dijital medyaya kadar her yer diyet reçeteleriyle dolu. Trendy olanı da var, 3 günde 3 kilo verdireni de, detoks sosuna bulanmışı da. Ama bunlar geçici ve sağlıksız çözümler. Diyete yaşınıza, vücut yapınıza, hayat şartlarınıza, sevip sevmediğiniz yiyeceklere, besin intoleransınıza uygun bir programla başlamanız gerekli. Bunun da tek çözümü var; bir uzmandan destek almak. Olmayacak diyetleri uyguluyorsanız kilo verememeniz ya da verip derhal geri almanız çok normal.

Strese yenik düşüyorsunuz. Stres yorar, yıpratır, kafa karıştırır, hasta eder, yaşlandırır... Özetle stres tüm hayatınızı etkiler, sizi baskılar; tabii diyetinizi de, çünkü stres yağlanmayı da artırır. Hayatınızdaki stresin dozajı nedir? Çılgın ve son derece yorucu bir tempoda sağlıklı bir diyete devam etmek mümkün müdür? Bu soruların cevabı kocaman bir hayır... O halde?

Egzersiz yapmıyorsunuz. Diyet yaparken egzersiz de yapmak, kalori yakımını ve kasların güçlenmesini sağlar. Bu da diyetinize destek olur. Spor yapmaktan hoşlanmıyorsanız dahi, her gün veya gün aşırı düzenli olarak yürümek hem kiloların daha çabuk gitmesini sağlayacak, hem de stres düzeyinizi düşürecektir. Emin olun, her durumda egzersiz yapmak size iyi gelecektir.

Düzensiz uyuyorsunuz. İlk bakışta kilo vermeyle uykunun bir alakası yok gibi gelebilir, ama düzensiz uykunun kilo alımını artırıcı bir etkisi var. Öncelikle daha fazla besin tüketirsiniz. İkinci olarak da vücudu yenileyen, toksik maddeleri ortadan kaldıran, yağ depolanmasını azaltan hormonlar işlevlerini istenilen düzeyde yerine getiremezler. Bu nedenle makul saatlerde yatıp sabah erken kalkmak çok önemlidir.  

 

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.