Çocukların Sütle Büyüdüğünü Kanıtlayan 7 İşaret

Çocukların Sütle Büyüdüğünü Kanıtlayan 7 İşaret

Süt içmek, insan yaşadığı müddetçe her yaşta gerekli olan bir ihtiyaç. Ancak çocukların süte olan ihtiyacı yetişkinlerden çok daha fazla. Hatta bu durumu, “Bir çocuğun gelişimini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için ihtiyacı olan tüm besin öğeleri sütte mevcuttur.” cümlesiyle özetleyebiliriz. Çünkü süt, kalsiyum açısından oldukça zengin olmasının yanında fosfor, magnezyum gibi minerallerle birlikte B1, B2, B3, B6 ve B12 vitaminlerini de içererek mucizevi bir formülü işaret ediyor.

Bir çocuğun günlük süt tüketimi düzenlendiğinde bu alışkanlığın büyümesine nasıl olumlu bir etki yarattığını gösteren 7 işaret bulunuyor. Bu işaretler, sütün hem sizin hem de çocuğunuzun hayatındaki önemini anlatmaya yetecek. İşaretlere geçmeden önce, aşmanız gereken ilk engel çocuğunuzun sütü sevmesini sağlamaksa, size öncelikle Sütü Sevdiren Öneriler yazımızı okumanızı öneririz.

1. Büyüme hızı

Büyüme ve gelişimin hızlanmasında önemli rol oynayan süt, vücuda besin öğelerini nasıl kullanmasını gerektiğini öğretiyor. Bu da büyümenin hızlanmasını ve vücudun güçlenmesini sağlıyor.

2. Yüksek vücut direnci

Süt içen çocukların vücut direnci yüksek oluyor çünkü süt, sinir sistemi fonksiyonlarının yerine getirilmesi için oldukça büyük yetkilere sahip. Vücutta adeta hakimiyet kuran süt, çocukların hastalıklara karşı daha güçlü durmasını sağlıyor.

3. Güçlü kemikler

Sütün günlük tüketiminin bu kadar önemli olmasının en büyük sebeplerinden biri kemiklerimizin ondan soruluyor olması. Çocukların kemik sağlığında ve gelişiminde önemli etkisi olan süt, hiçbir besinde olmadığı kadar kalsiyum içeriyor. Ayrıca fosfor, magnezyum ve proteinler de çocukluk ve gençlikte kemik dokusunun gelişimine büyük ölçüde hız ve katkı sağlıyor.

4. En mutlu gülüşler

Süt içen çocukların gülümsemeleri çok daha parlak ve neşe doludur. Çünkü sütte bulunan kalsiyum aynı zamanda dişleri çürüklere karşı korur ve daha güçlü ve beyaz olmasını sağlar.

5. Geniş hafızalı, zeki çocuklar

Yaşamın her evresinde gerekliliği kanıtlanan süt, çocukların zihinsel olarak gelişimini de etkiliyor. Günlük süt tüketimi düzenli olan çocukların soyut düşünce, problem çözme, hafıza, dikkat ve konsantrasyon gibi zihinsel yeteneklerde çok daha başarılı oldukları biliniyor.

6. Sportif çocuklar

Süt, kemiklere fayda sağladığı gibi kasların güçlenmesinde de büyük bir etkiye sahip. Sporun çocukların hayatındaki önemi, son yıllarda teknolojinin çocukları sokakta oynamaktan alıkoymasıyla birlikte daha da arttı. Süt içip, kaslarını güçlendiren çocuklar ise spor yapmak için daha hevesli oluyorlar.  

7. Kusursuz sistem

Süt içen çocukların direnci yükseldiği gibi bağışıklık sistemleri de doğru bir şekilde görevini yerine getiriyor. Çocukların enfeksiyonlara karşı vücudu daha hazırlıklı ve güçlü bir hale geliyor. Ayrıca çocuklar sürekli olarak düşebilir, ufak tefek yaralanmalar yaşayabilirler. Süt içen çocuklarda yaralar, çizikler çok daha hızlı iyileşiyor çünkü sütün kanın pıhtılaşmasında da etkisi bulunuyor.

Protein Macchiato

Barista Latte Art

İtalyan lezzeti macchiatoyu Pınar Protein Süt’le hazırladık, ortaya hem sağlıklı hem de keyifli bir lezzet çıktı. Tarifimiz seninle.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.