Çocuk Cumhuriyetleri

Çocuk Cumhuriyetleri

KidZania, Kidzmondo ve Minopolis, benzer temada 4-14 yaş grubundaki çocuklara özel olarak oluşturulmuş üç eğlence ve eğitim merkezi. Bu merkezlerde çocuklar gerçek yaşamı ve meslekleri deneyimleyebiliyor, özel para birimleri kullanıyor, öğreniyor, tabii ki bol bol da eğleniyorlar.

Dünyada pek çok örneği olan ve “çocukların boyutlarına göre uyarlanmış birer çocuk cumhuriyeti” olarak tanımlayabileceğimiz tema parklar, Türkiye’de birbirinin peşi sıra açıldı ve çocuklar tarafından hemen benimsenerek çok sevildi. KidZania, Acıdabem Akasya AVM’de; Kidzmondo, Mecidiyeköy Trump Tower’da; Minopolis ise Bakırköy’de Marmara Forum’da yer alıyor. Çocuğunuz bu cumhuriyetleri henüz keşfetmediyse 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı vesile ederek nisan ayında bu eğlence merkezlerinden birini ziyaret etmeniz gerçekten hoş bir seçenek olabilir.

ÇOCUKLAR MESLEKLERİ BİREBİR DENEYİMLEYEBİLİYOR

Peki bu eğlence merkezleri çocuklara tam olarak ne sunuyor? Öncelikle belirtmeliyiz ki, bu merkezlerde eğitim ve eğlence iç içe. Burada her şey; binalar, caddeler, mağazalar, bankalar, hastaneler, restoranlar, müzeler, stadyumlar çocuklara göre tasarlanmış, hatta her birinin kendine özel parası bile var. 4-14 yaş grubundaki çocuklar bu merkezlerde gerçek hayatı ve meslekleri birebir yaşayarak deneyimliyorlar.

Eğlence merkezlerinde 90 ila 100 arasında iş koluyla ilgili tecrübe edinmek mümkün. Her birim deneyimli psikologların ve eğitimcilerin desteğiyle hayata geçirilmiş. Örneğin hayalinde itfaiyeci olmak olan bir çocuk, bu merkezlerde itfaiyeci giysilerini giyiyor, yangın aracıyla olay yerine ulaşıyor ve yangını söndürebiliyor. Veya doktor oluyor, önlüğünü giyip steteskobunu takıyor, hasta muayene ediyor, ameliyata girebiliyor... Örnekleri çoğaltılabiliriz ama sonuç olarak çocuklar KidZania, Kidzmondo ve Minopolis’te gerçek hayatı daha iyi algılayabiliyor, bunun yanı sıra paylaşmayı, ekip olmayı, liderliği öğreniyorlar. Bu kadar da değil... Aktiviteleri tamamlama, etkileme becerisi geliştirme, başkalarının duygularına duyarlı olma, farklı bakış açıları geliştirebilme, planlama yapabilme, bilgi alarak harekete geçebilme, seçim yapabilme gibi düşünsel ve davranışsal gelişimle ilgili pek çok kazanım elde edilebiliyorlar.

PARA KAZANMANIN DEĞERİNİ FARK EDİYORLAR

Ayrıca deneyimledikleri iş kollarında “cumhuriyetlerin” özel parasını kazanıyorlar ve sonra da kazandıkları parayı yiyecek almakta veya çeşitli aktivitelerde kullanabiliyorlar. Bu şekilde para kazanmanın değerinin de farkına varıyorlar.

Tabii ki işin en başında çocuklara tercih ettikleri iş koluyla ilgili ayrıntılı bilgilendirmede de bulunuluyor. 8 yaş altındaki çocuklara ebeveynleri de süreç içinde eşlik edebiliyor. Tüm birimlerde çocukların güvenliğinin sağlandığını belirtmeliyiz; bazı birimlerde yaş ve boy sınırlaması söz konusu olabiliyor.

6-12 Yaş Çocukların Sosyalleşmesi İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Mutlu Anne

6-12 yaş arası dönem çocukların en aktif ve hareketli oldukları zaman olarak biliniyor. Bu yaşlarda çocuklar yeni arkadaşlıklar kurmaya ve çevrelerini tanımaya başlıyor.

Çocuğunuz Kış Aylarında Hangi Besinleri Tüketmeli?

Sağlıklı Yaşam

Gelişme çağındaki çocukların soğuk kış ayalarında hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmesi gerekiyor. Vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet...Devamını Oku