Çocuğunuzun Beslenme Çantasında Neler Bulunmalı?

Çocuğunuzun Beslenme Çantasında Neler Bulunmalı?

Çocuğunuzun Beslenme Çantasında Neler Bulunmalı? 

Çocuğunuzun beslenme durumu, onun gün içerisinde gerçekleştirdiği fiziksel ve zihinsel aktiviteleri etkili şekilde gerçekleştirebilmesinin yanında sağlıklı ve kaliteli beslenebilmesi için de son derece önemlidir. Küçüklüğünden bu yana her öğünü evinde yemeye alışan küçüklerin okul maceraları başladığında devreye giren beslenme saatleri ve teneffüsler, onların evdeki beslenme alışkanlıklarını sürdürmelerine yardımcı olur.
 

Okula yarım gün ya da tam gün devam eden çocuğun beslenme çantasında neler olması gerektiğini tam olarak bilebilirseniz, onun gün boyunca fiziksel bakımdan daha zinde ve zihinsel açıdan daha aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak hepsinden önce çocuğunuzun kullandığı beslenme çantasının ısı yalıtımlı olmasına dikkat edin, zira özellikle tam gün eğitim kurumuna giden çocuğunuzun çantasındaki yiyecekler, hava sıcaklığı değişikliğinden olumsuz etkilenebilir.

 

Beslenme Çantasının Vazgeçilmez Üyeleri: Doğal Gıdalar

 

Hem ülkemizde hem de dünyada doğal gıdaların yararları daha çok konuşulur hale gelmiş ve doğal gıdaya dönüşler hızlanmışken, öncelikli yapmanız gereken şey, çocuğunuzun beslenme çantasına büyük oranda doğal gıdalar yerleştirmektir. Hazır ve işlenmiş gıdalar, kan şekeri dalgalanması yaratabileceği için çocukların kısa sürede acıkmasına neden olurken doğal ve lifli gıdalar, onları daha uzun süre tok tutar.

 

Okula yarım gün giden çocuğunuz varsa ve sabahları sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı yapabiliyorsa, çocuğunuzun öğle saatlerine doğru tüketmesi için beslenme çantasına; Pınar süt, Pınar su, Pınar yoğurt, kuruyemiş, muz, elma, kuru incir ve kuru üzüm gibi yiyecek ve içecekleri yerleştirebilirsiniz. Bu tür gıdalar, kısa sürede sindirilmedikleri için çocuğunuzun açlık gibi bir sorun yaşamasını engeller. Ayrıca, tüm bu gıdalarda bulunan karbonhidratlar, çocuğunuzun okul sürecinde kendini daha enerjik hissetmesini sağlar.

 

Ev Yapımı Sandviçler ve Meyvelerle Sağlıklı Beslenme Çantaları

 

Eğer çocuğunuz tüm gün eğitim veren kurumlara devam ediyorsa, beslenme çantası menüsünü biraz daha farklılaştırabilirsiniz. Küçüklerin gün boyunca almaları gereken karbonhidrat, protein ve yağa ek olarak vitamin, mineral ve iz elementler, hazırladığınız leziz içeriklerin içinde bulunabilir. Beslenme çantasında sabah kahvaltısı olarak değerlendirilebilecek tam tahıllı ekmekle hazırlanan bol peynirli ve domatesli bir sandviç ya da tost, yanında süt ve meyve ile mükemmel bir uyum gösterebilir. Fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişlerle zenginleştirilebilecek kahvaltıdan sonra yine tahıllı ekmekle hazırlanan tavuklu veya köfteli sandviçler çocuğunuzun karnını doyururken ihtiyaç duyduğu proteini karşılamasına da yardımcı olur. Yine Pınar süt ve meyve ile desteklenebilecek öğle yemeğinde içecek alternatifi olarak Pınar ayran da düşünebilirsiniz.

 

Çikolata, bisküvi, cips ve benzeri hazır yiyeceklerle gazlı içecekler çocuğun beslenme çantasında olmamalıdır. Doğal gıdalarla sağlık kazanan çocuklar, öğrenme süreçlerinde de daha başarılı olabilirler.

 

 

İlgili Yazılar

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.